fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel şirketleri

Work and Travel şirketleri kimdir, nedir, nerede bulunur?

Work and Travel Programı’nın yapı taşlarından biri de şüphesiz Work and Travel Şirketleri’dir. Bu başlık altında Work and Travel şirketleri nedir, Work and travel güvenilir şirketler hangileridir? Görevleri nelerdir, ve seçerken nelere dikkat etmeliyiz,  güvenilir şirketlere nasıl ulaşabiliriz gibi konuları inceleyeceğiz.

Work and Travel Şirketleri, sizleri sponsorlar vasıtasıyla Amerika’da çalışacağınız işler ile buluşturan bu süreç zarfında ilerleyeceğiniz her adımda sizlere yol gösterici olan acentelerdir. Burada öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta Acenteler Work and Travel’ın kendi ülkenizdeki ayağını oluşturduğu ve Amerikan Sponsor kuruluşlar ile karıştırılmamasıdır.

Work And Travel Şirketlerinin Görevleri nelerdir?

Work and travel şirketleri sizlere karşı belirli yükümlülükleri yerine getirmekle yükümlüdür. Bu sorumluluk ve yükümlülükler, şirketinizle aranızda yapacağınız sözleşmede tüm koşulları ile belirtilmiştir. Genel olarak work and travel şirketi aşağıdaki işlemleri sizel

Programın anlatımı

İnternet erişiminin kolay olduğu bir çağda yaşıyoruz ve dilediğimizde hemen hemen her türlü bilgiye ulaşabiliriz. Ancak bu bilgiler yeteri kadar doğru mu? Work and Travel Şirketleri’nde görüşeceğiniz danışmanlar sizlere her aşamayı en detaylı bir şekilde anlatmakla ve en doğru bilgiyi vermekle yükümlüdür.

İş seçimi ve işe yerleşime

Az önce bahsettiğimiz gibi ilk görüşmeden itibaren sizlere süreç konusunda yol gösterecek danışmanlarınız sizleri iş seçeneklerinden haberdar etmek, detayları şeffaf bir şekilde paylaşmak, iş seçimi ve seçilen iş ile yapacağınız mülakatlarda sizlere yön göstermelidirler.

Yasal çalışma belgesi (DS-2019) basımı ve temini

DS-2019 Formu, iş yerleşimi ve gerekli ücretler tamamlandıktan sonra sponsorlar tarafından yayınlanan, J1 vize türü katılımcısı olduğunuzu belirten ve yasal çalışma periyodlarınızın, işveren bilgilerinin bulunduğu belgedir.

Sağlık sigortası Temin Etmek

DS-2019 Formunda yazılı olan tarihler dahilinde oluşabilecek kaza veya hastalıklara karşı sahip olduğunuz sağlık sigortasını Amerika’da sponsorla veya özel kurumlardan temin ederek, başınıza gelebilecek hastalık, kaza, yaralanma gibi durumlarda Amerikan sağlık sisteminden yararlanmanızı sağlamak.

Vize danışmanlığı

Work and Travel Şirketleri’nin sizlerin vize görüşmesine giderken yanınızda götüreceğiniz belgelerin tamamlayıp sizlere vermesi ve nasıl bir görüşme geçeceğine dair sizleri bilgilendirme sürecidir. Evraklarınız kontrolü, vize randevunuzun alınması, vize başvuru formlarının doldurulması work and travel şirketi sorumluluğundadır.

Seyahat danışmanlığı

Nereye gideceksiniz, nereden döneceksiniz, aktarmalı uçuş mu olacak dire uçuş mu olacak? Kaç bagaj hakkı, hangi havayolu, transit vize alacak mısınız? Bagajınız kaybolursa ne yapacaksınız, seyahat planlarınız değişirse ne olacak, tarih değiştirebilecek misiniz? Uçak biletleri ve seyahat gerçekten karmaşık bir konu ve tecrüebeli Work and Travel şirketleri uçak, seyahat konularında deneyimleriyle öğrencilere yardımcı olurlar.

Nereye gitmek istediğini bilmiyorsan, hiç bir yol sana yardım edemez…

 

Şirket Seçimine DikkatÇünkü Work and Travel programı birçok yeni girişimcinin düşündüğü gibi küçük bir ofis açmak, iki masa ve bilgisayar almak, üniversitelere afiş

asmak, forumlarda öğrenci gibi yazıp müşteri çekmek ve çeşitli illerde konuyla ilişkisi olmayan küçük şirketlerle ( çeviri bürosu, dersane, vs) sözel anlaşma yapıp şube olarak göstermekle başarılabilecek bir organizasyon değildir. Bu program çok ciddi bir deneyim, Amerika’lı güçlü şirketlerden oluşan bir portfoy ve herşeyden önemlisi kurumsallaşma gerektirir. Bu seviyede performans gösterebilen şirket sayısı bunca sektörel hareketliliğe rağmen artmamıştır, hala çok azdır.

Work and Travel Programı’nın artan popülaritesi ve hızla yükselen katılımcı sayısı son yıllarda konuyla ilgisi bile olmayan birçok girişimciyi yurtdışı eğitim danışmanlığı sektörüne çekti. Bu nedenle de 5 yıl öncesine kadar 10- 15 civarında olan Work and Travel yapan şirket sayısı şu anda 100 rakamını çoktan geçmiş bulunuyor. Bu kadar çok yeni şirketin açılmış olması tabii ki daha fazla hizmet ya da daha fazla katılımcı yerine daha fazla sorunlu Work and Travel deneyimi sonucunu doğurmuştur.

Work and travel seçeneklerini birbirinden ayıran temel  unsurlar

Tüm bunları değerlendirdiğinizde gerçekten de bu standartların tümünü sağlayabilen çok da fazla bir seçenek olmadığını ve bu standartlarda ve güvenlikte hizmet veren, güçlü sponsor ve iş listelerine sahip kuruluşların genellikle şok kampanya, süper indirim gibi ticari faaliyetlerde bulunmadığını görürsünüz.

Work and travel şirketleri hakkında araştırma yaparken

Prestij, tecrübe ve güvenilirlik birkaç günde oluşan kavramlar değildir. Bu birçok şirketin uzun yıllar çalışmasının ve yatırımlarının karşılığı oluşur. Tercihlerinizi kalite ve prestije yatırım yapan kuruluşlardan yana kullanmanız, gelecekte yetersiz ve günü kurtarmanın derdinde olan şirketlerin elenmesine, kalanların da kalite standartlarını yükseltmesine neden olacaktır. Bu sayede sizden sonraki sezonlara katılacak olan adayların iyi deneyimler edinmesine siz de yardımcı olmuş olacaksınız.

Güvenilir şirketlere nereden ulaşabiliriz?

ABD Başkonsolosluğu’nun her yıl açıkladığı Work and Travel acenteleri listesindeki şirketlerden tercih yapmanız doğru olacaktır. Şirket tercihi konusunda detaylı bilgi için en iyi work and travel şirketi hangisi adlı makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.