fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İngiltere’de Üniversite

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiliz üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. İngiltere’de Üniversite okumak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmez. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değildir.

İngiltere’de Üniversite eğitim dili İngilizcedir. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise İngilizce hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

İngiltere’deki üniversitelerin YÖK denkliği vardır. Yüksek eğitim kalitesi dışında, sınav şartı da olmaması İngiliz üniversitelerini yabancı öğrenciler için avantajlı kılmaktadır. İngiltere Türkiye’den yalnızca 4 saat uzaklıktadır. London, Cambridge, Oxford, Exeter, Liverpool ve Manchester gibi popüler şehirlere sahip olan İngiltere 65 milyon civarında nüfusuyla toplamda 100’ün üzerinde üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere öğrencilere okurken aynı zamanda yarı zamanlı da iş imkânı sunmaktadır.

İngiltere’de Lisans Eğitimi

Türkiye’de 3 ya da 4 yılda liseyi bitiren Türk öğrenciler için İngiltere’de Üniversite eğitimi 2 aşamadan oluşur: (Not: İstisnai olarak bazı durumlarda (örneğin IB Diploma sahibi olmak gibi) doğrudan 3 yıllık lisans eğitimine başlayabilirler.)

1 Yıl Foundation Eğitimi + 3 Yıl Lisans Eğitimi

İki yıllık standart A-Level eğitiminin yerine daha hızlı ve yoğun bir eğitimle üniversiteye girişi sağlayan özellikle yabancı öğrenciler için geliştirilmiş 1 yıllık bir programdır. Foundation eğitimi, daha çok yabancı öğrenciler için tasarlanmış olmasına rağmen yine de en az IELTS 4.5 veya 5.0 seviyesinde İngilizce bilgisi istenmektedir. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da iş birliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizcenin gelişimine de yardım sağlar. 1 yıllık Foundation eğitimine artı olarak 3 yıllık üniversite eğitimi ile toplam 4 yılda lisans eğitimi tamamlanabilmektedir. İngiliz üniversitelerinin tamamı Foundation eğitimini, lisans eğitimine başlayabilmek için yeterli saymamaktadır. Foundation eğitimi yaklaşık 60 kadar üniversite tarafından kabul edilmekte ve Foundation eğitiminin ardından ancak bu üniversitelere devam edebilme imkânı bulunmaktadır.

Her üniversitenin belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Ancak lisans programlarına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başlar ve okul başlangıç tarihinden ortalama 2-3 ay öncesinde biter. Başvurular üniversiteye ulaştıktan sonra genellikle dört- altı hafta içinde sonuçlanır.

İngiltere’de Üniversite Şartlı ve Direk Kabul

Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir. Akademik ve dil yeterliliği olan öğrenciler diğer koşulları da sağlıyorsa şartsız kabul almaktadırlar.

İngiltere’de Eğitim, Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

İngiltere’de eğitim ücretleri İngiliz ve Avrupa Birliği vatandaşları ile diğer uluslararası öğrenciler arasında farklılık göstermektedir. Yıllık eğitim ücretleri uluslararası öğrenciler için ortalama 10.000 GBP ile 20.000 GBP arasında değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra İngiliz üniversiteleri başarılı öğrencilere üniversite bünyesinde teşvik bursları imkânları da sunmaktadır.

Yaşam ve konaklama giderleri de bölgeden bölgeye değişiklik gösteren İngiltere’de öğrenciler genellikle yurt konaklamalarda kalmaktadırlar. Yurt konaklamalar aylık olarak 350 – 450 GBP arasında değişiklik gösterir. Öğrencilerin aylık diğer masrafları da 350-450 GBP arasında olmaktadır.

İngiliz hükumeti bir öğrencinin aylık eğitim ücreti haricinde konaklama ve yaşam giderleri için Londra’ya gelecekse 1265 GBP, Londra dışında bir üniversitede okuyacaksa 1015 GBP ayırması gerektiğini bildirmiştir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak İngiltere’de partnerlerimiz aracılığıyla ücretsiz hizmet sunmaktayız. İngiltere’de Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.