fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Kanada’da Üniversite

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada özellikle son yıllarda sunduğu yüksek yaşam ve eğitim standartlarıyla öğrenciler tarafından giderek ilgi odağı olmaya başlayan ülkelerin başında gelmektedir. Kanada’da üniversiteler akademik ve mesleki olarak eğitim vermektedirler. Yüksek standartlara sahip olan üniversiteler, Kanada’da Üniversite okumak isteyenlerden yüksek not ortalamaları beklenmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey komşusu olan Kanada’nın başkenti Ottowa’dır. Ülke eyalet sistemi ile yönetilir ve 10 eyalet ile 3 bölgeden oluşur. Ana dili İngilizce olan Kanada vatandaşları yüksek öğrenim alması bakımından değerlendirildiğinde dünyada ilk sırada gelmektedir. Eğitime yatırım yapan bir ülke olarak Kanada, Kanada’da Üniversite Eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin de uygun yaşam koşulları, güvenlik, yüksek eğitim kalitesi gibi kriterler düşünüldüğünde tercih etmek istedikleri ülkelerin başında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kanada’da Lisans Eğitimi ve Career College’lar

Kanada’da Üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimi alabilmelerinin yanı sıra mesleki anlamda yeterlilik kazanmak adına, kabul şartları daha uygun olan Career College’larda iki ya da üç senelik eğitimler de alabilirler.

Öğrenciler Career College’lar aracılığıyla mesleki anlamda uzmanlaşabilir ve 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelere kıyasla daha ekonomik bir şekilde meslek sahibi olabilirler. Career College’lar genel olarak öğrencilere daha esnek ve ekonomik programlar sundukları için hem Kanada vatandaşları hem de diğer ülkelerden öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Kanada’da lisans eğitimi sistemi ise daha çok akademik olarak ilerlemek isteyen öğrenciler için doğru tercih olacaktır. Lisans eğitimi veren üniversiteler tek bir merkezden yönetilmez ve eyalet kurallarına tabi olurlar.

Kanada Üniversiteleri’nden kabul alabilmek için öğrencinin diploma notlarının yüksek olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra her üniversite kendi giriş şartlarını belirler ve bu sebeple de genel bir kabul şartlarından bahsetmek mümkün olmamaktadır.

Ayrıca öğrencilerin dil yeterlilikleri de bu noktada önemlidir. Öğrenciler uluslararası geçerliliği olan TOEFL ya da IELTS gibi sınavlara girerek Kanada Üniversiteleri’nde eğitim almak için İngilizce dil becerilerini kanıtlamalıdır. Mevcut dil seviyeleri yetersiz olan öğrenciler Kanada’da eğitim görebilmek için öncesinde dil hazırlık programlarına katılabilir ve İngilizce seviyelerini yükseltebilirler.

Dünyanın en önde gelen üniversitelerine sahip Kanada’da üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kanada’da Eğitim, Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Kanada bir göçmen ülkesi olarak de bilinmektedir. Dünyanın üzerindeki en iyi yaşam standartlarına sahip olan ülkelerden biri olan Kanada eğitim anlamında da yüksek standartlar sunmaktadır. Yaşam ve eğitim kalitesinin yüksek olmasına karşın Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ile kıyaslandığında daha uygun maliyetlerle eğitim fırsatı vermektedir.

Kanada’da yıllık eğitim masrafları Career College’larda uluslararası öğrenciler için 10.000-17.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Üniversitelerde ise yıllık eğitim ücreti 15.000-30.000 CAD arasındadır.

Konaklama noktasında öğrenciler genellikle paylaşımlı daireleri ya da öğrenci yurtlarını tercih etmektedir. Bir öğrencinin yaklaşık konaklama gideri aylık 800 – 100 CAD arasında değişiklik gösterir. Öğrencilerin ortalama olarak 400 CAD kadar da yaşam masrafları için ayırması beklenir.

Kanada’da Üniversite Eğitimi İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Kanada’da Lisans Eğitimi noktasında partnerlerimiz aracılığıyla ücretsiz hizmet sunmaktayız. Kanada’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.