fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Deneyimleri

Öğrencilerimizin Work and Travel Deneyimleri

Bu programda dikkate alınması gereken en önemli yorumlar, programa dahil olan ve tamamlamış olan öğrencilerin yorumlarıdır. Work and travel katılımcılarından yorumları, facebook, instagram ve ekşi sözlük gibi platformlarda sık sık görebilirsiniz. Work and Travel deneyimleri,  iyi, kötü, detaylı, yüzeysel, bilgilendirici, abartılı, sade olabilir, fakat kabul etmek gerekir ki, hepsi kişiye özel ve hepsi çok değerlidir.  Bir öğrencinin yaşadığı deneyim aynı yere aynı zamanda giden başka bir öğrencinin deneyiminden tamamen farklı olacaktır.

Sizlerle daha önce Work and Travel ekşi sözlük yorumlarını paylaşmıştık, ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi de kendi gönderdiğimiz öğrencilerimizin work and travel yorumlar ve deneyimleri sizleri başbaşa bırakıyoruz. Bu yorumlardan bazıları yaptığımız anketlerde bazıları ise bizlere aktarılan deneyimlerden derlemelerdir.  

Amerika’ya Gitmek mi? Hayaldi Benim İçin

Amerika deneyimimden bahsetmeden önce başvuru aşamasında olan ve şirket araştıran arkadaşlara kısa bilgi vermek istiyorum;

Ben de sizler gibiydim, çok araştırma yaptım; yazdım, çizdim, korktum, tedirgin oldum, ama Armada Grandee ile tanıştıktan sonra her şey geride kalarak tebessüme dönüştü 🙂 Daha önce hiç yurtdışı tecrübem olmamasına rağmen, tüm hazırlıklarda ve gidene kadar ki tüm aşamalarda o kadar başarılıydım ki. Nasıl mı? Armada Grandee’nin sayesinde her şey o kadar basit hızlı oldu ki kendimi bir anda Amerika’da buldum. Bu satırları yazmamın ilk sebebi korkuyla, heyecanla, stresle yaklaşan arkadaşlara korkmayın Armada Grandee varsa… Eee… tabii değerli danışmanları, özellikle Mevlüt bey… Her şey çok kolay, her şey çok güzel… Teşekkürler Armada Grandee, teşekkürler bir danışmandan öte olan değerli dostum, abim, kardeşim Mevlüt Bey…

 

Şimdi yaşadıklarımı anlatmaya kalsam yedi sekiz sayfa yazı yazmam gerekecek çünkü orda yaşadığın her gün tecrübe, her gün yeni bir deneyim ve her gün muhteşem. Onun için kısaca söylemem gerekirse,

İlk zamanlarım zor oldu ve bu süreç içerisinde de Armada Grandee sürekli destek oldu. Genel olarak değerlendirecek olursam, çalışıyorsun, dilini geliştirip ve farklı kültürler öğreniyorsun; daha önce neden gelmedim diye de söyleniyorsun aslında gitmeden önce hedeflerim vardı dilimi geliştireceğim, farklı kültürler öğreneceğim vb. Hepsi ve daha fazlası oldu program sonlarına doğru keşke daha fazla kalabilseydim dedim. 

Gezdim eğlendim ve daha fazlası oldu…

İnan’ın bana korkmayın her şey istediğiniz gibi olacak fakat Armada Grandee farkıyla…

Adil Babalık

Hayatımda Geçirdiğim En güzel Yazdı…

“Work and Travel hayatınızda mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim.”,“Keşke hiç buradan ayrılmasam.”

 katılanların hepsinden duyacağınız sözler bunlar olacak.Bende benim gibi karasız kalanlara cesaret vermek 

onları bu programa katılmaları için teşvik etmek istiyorum.

Son sınıf öğrencisiydim senenin başında KPSS için kursa başladım kurs devam ederken 

Nisan ayında bir anda herşeyi bıraktım ve   en doğru kararı alarak work and travel programına kayıt oldum.

Programa geç kayıt olmuştum  yetişir mi, iş kalmış mıdır, konaklama ayarlayabilir miyim derken Armada Grandee bu

konuların hepsine çözüm oldu.Az zamanda çok büyük işler başardılar 🙂 vize alındı ,uçak bileti ayarlandı ve ben Amerika’ daydım.

Herkesin Amerika’ da yaşadıkları  farklı olabilir  ama bize kattıkları hepimiz için aynı 

“GREAT EXPERİENCE” demek yetmez kendinize olan saygınız,özgüveniniz artacak, çok farklı bir kültürün iş ortamında

kazanacağınız iş disiplini, mükemmel arkadaşlıklar, ve unutulmaz anılar.Work and travel hakkında yazacağım tek pişmanlığım 

son seneye bırakmam.Lütfen kandinize bir iyilik yapın ve work and travela katılın Sınırlarınızı zorlayın.

 

Özgür Bayrakdar

Bu yaz ben de Amerika’ya gitmek istiyorum, dememle başladı Amerika hikâyem. Geç verdiğim bi karardı ocakta başlamıştım şirket arayışına daha önce Wat yapmış birinin tavsiyesiyle aradım Armada grandeeyi. Seçebileceğim çok da iş kalmamıştı bir otelde mutfakta çalışacaktım. Her şey hızla olup bitiyor işler ciddileştikçe ya yapamazsam korkusuyla her gün kendi kendime vazgeçiyordum gitmekten 😄 tek başıma oluşum hep korkuttu beni arkadaş bulabilecek miyim ? Tek başıma yapabilir miyim ? Gibi sorular hiç çıkmıyordu aklımdan, danışmanıma her söylediğimde “yalnız olmayacaksın orada başka Türk’ler de olacak, mutlaka arkadaş edinirsin” diyordu ama yok ben rahatlayamıyordum. İş fuarı günü geldi heyecanla gittim ama beklediğim gibi geçmemişti işi alamadım. Tamam dedim bu yıl gidemiyorum belki seneye tekrar denerim. Başka bir iş çıkarsa beni arayacaklarını söylemişlerdi ama benim hiç umudum yoktu o saatten sonra. Yaz için başka planlar yapmaya başlamıştım. Bir ay geçti iş fuarından ve beklediğim telefon geldi. “Rabia bu yıl için yeni bir iş çıkmadı” diye başlayan bir konuşma beklerken ben, “aynı otelde banket olarak çalışabileceğin bir iş var bu son şansımız çok iyi hazırlanman lazım” diyordu danışmanım. O an ki mutluluğumu ve şaşkınlığımı anlatamam çok iyi hazırlanacaktım ama ya yine olmazsa diye de korkuyordum. Büyük gün geldi skype den yapacaktık bu kez, bir saat öncesinden hazır oluşum ve beni 3 saat sonra arayışları 😏 peki beni iş fuarında reddeden adamın karşımda oluşu ! ama bu kez çok güzel geçmişti ve Mutlu son işi aldım! Bitmedi şimdi de vize almak vardı sırada ya yine ilkinde olmazsa korkusuyla gittim, çok stresliydim armadaya girdiğimde ama çıkarken bir o kadar rahat gidiyordum vize görüşmesine. Bu konuda da danışmanıma çok teşekkür ederim…

Amerika’ya varış

Evet artık hazırdım gitmek için. ikinci aktarmada uçağı kaçırmamla başladı macera. İlk haftalarda “para vererek çalışmaya mı gelinir? Niye geldim buraya? Bi daha gezmek için bile gelmem Amerika’ya! ” diye sızlanırken şimdi ikinci kez Wat planları yapıyorum 🙂 sürekli yeni şeyler öğrendim, çok güzel arkadaşlıklarım oldu hem türklerden hem Amerikanlardan ( korktuğum gibi olmadı 😄) evde 9 kız kalmak da en zor yanıydı sanırım. Ama şimdi bakınca onunda ayrı bir anısı kaldı. Şimdiye kadar ki hiç bir yaza benzemeyen bir yaz geçirdim, dolu dolu. Şimdi bakınca iyi ki gitmişim ve iyi ki Armada grandee’yle gitmişim diyorum. kesinlikle tavsiye ederim bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.

Rabia Elkatmış

Yeni İnsanlar, Yeni Kültürler, Yeni Yemekler

Arkadaşlar Merhaba

Ben Serdağ, 2016 yazında New Jersey Wildwood a gittim.

Vize işlemlerinden sonra gideceğime inanmaya başladım, uçak biletlerini aldıktan sonra gidiyorum gerçekten ya demeye başladım J Armada grandee ile gitmemin sebebi ablamdır . Ankaradaki en iyi şirket olduğunu söylerdi hep ama o başka bir şirketle gitmişti daha önceden . Gerçekten çok yardımları dokundu :=) ben bu peki nasıl olacak diye düşünürken diğer gün bilgilendirme maili geldi hep. Bana soranlara hep tavsiye ettim.

Neyse gelelim benim bu yaz yaşadıklarıma size verebileceim ilk tavsiyeee iş ile ilgili.

Öncelikle işimden bahsedeyim size, Boardwalk ta Jester Scales diye bir şirkette çalıştım, her ne kadar wildwood un tüm öğrencileri Moreys te çalışsa da =)  patronum yaşlı ve tatlı bir adamdı ancak saat verme sıkıntısı vardı .

İ İlk çalıştığım işte fazla saat alırım demeyin vermiyolar ki verseler bile sabahtan akşama aynı iş yerinde çalışmak gerçekten çok sıkıcı olabiliyor bazen. böyle yapan arkadaşlarım çok bunaltıcı bir yaz geçirdiler. Hele birde para kazanıp dönmek istiyorsanız ve aynı anda da gezmek istiyorsanız bir iş daha bulun derim

Wildwood çok sıcak bir yer benim ikinci işim sahildeydi, hotdog, plaj şemsiyesi sandalye falan sattım. zorluydu ama iyi para kazandım. İlk işimde küçük basket oyunları silah oyunları visual sports la ilgiliydi. çocuklar için gelin oyunumuzu deneyin diye bağırıyorduk. Aile işletmesi olduğu için eğlenceli de geçti patronumuz cana yakın biriydi ve rahattı. Bir çok insanlar tanıştım, meksikalı kaynıyo ilk başta İspanyolcaya ilginiz varsa gidin derim gerçi Amerikanın her yeri Meksikalı kaynıyordu ama olsun insanlar sıcak kanlı. Konuşuyorlar, saygılılar , Sadece amerikalılar değil herkes yolda görünce selam veriyo ve tanuımıyosun kimseyi. Sapık sanmayın yani adamalrın içinde var.

Eğlence bakımından bir Deck gecemiz vardı pazartesileri. north wildwood da da American nights oluyodu genelde Echos da. Öğrencinin olduğu yer her zaman eğlenceli oluyor zaten bir şekilde tanışıp kaynaşıyorsunuz . Ama genel olarak taitle gelmiş turistler meksikalılar vardı sabahları boardwalk dolup taşardı. Saat 5 te sahil kapanıyodu … Şaka gibi değil mi . ama lifeguardlar gidince denize girilmeye izin verilmiyordu ve tabi içkide içmek yasak ama bardaktan içince sorun yapmıyolardı .

Housekeeping olarak ikinci iş bulmanızı öneririm eğer para için gidiyorsanız,  çok fazla tip var ve saatlik olarak fazla kazanıyorsunuz. Tabi yoruluyorsunuz da orası ayrı.

Çalıştığım zamanlarda iki gün off alıp arkadaşlarımla araba kiraladık ve Newyorka Washington Baltimore a gittik. Araba kiraları ucuz gerçekten. 11 kişi iki araba kiraladık biz ve otel falan her şey dahil 130 dolar tutamadı bile. Ama kişi sayısı azaldıkça iş biraz pahalıya patlıyor.

Travel kısmına gelince, işler tamamen bitmeden önce off günlerimde Delaware, Philadelphia, Atlantic city e gittim. Ama travel için batıya gittim. Las Vegasta kumar oynamaktan tutun, Grand canyon, Antelope Canyon Lake powell, Horseshoe bend, Los angelesda Universal studios a kadar gittim. Miami, Texas Housten, Dallas olabildiğince gezdim. Airbnb diye bir şey var . Duymadıysanız araştırın insanlar evlerini kiralıyorlar ve çok ama çok ucuza geliyo kalacak yeriniz bir gece 10 dolara kaldığım zamanlar oldu. Uçak biletlerini skyscannerdan aldık. Bana travel toplam 1200 dolara geldi telefon falan aldım ve 4000 dolar ile ülkeye döndüm.

Böyle travel yapmayıp aralardada gezmeseydim 7000 i bulurdu param. Cape May de çalışan arkadaşlarım vardı  ülkelerine gidip araba aldılar 

Her şeye rağmen çok güzeldi, yeni insanlar yeni yemekler, yeni kültürler, Yaptığım her şeye katlandığım her zorluğa değdi .

Ne çok para dan bahsetmiş demeyin , gezmek içinde gitseniz orda kalmak içinde gitseniz işin sonu hep parada bitiyor, üzgünüm. Gittikten iki gün sonra ikinci işimi buldum haziranın 20 si ile ağustosun 30 una kadar çalıştım. Orda kalmayı hiç düşünmedim, Ülkeme çokta bağlı biri değilim aslında gezmeyi seviyorum ama yemekler açısından çok sıkıntı çektim herşeyleri donmuş domatesler tek teksatılıyo kjarpuzlar doğranmış , bana göre değil diye düşündüm, hala düşünüyorum, Ama dediğim gibi iyikilerle dolu bir yaz geçirdim J

UMARIM SİZİN İÇİN DE HARİKA BİR YAZ OLUR

İYİ EĞLENCELER !!!!!

 :=)

 

Serdağ Talas

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Work and Travel Deneyimleri, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!