fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Almanya’da Üniversite

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya’da Üniversite okumak isteyen bir öğrencide aranan temel şart, Türkiye’de 4 yıllık örgün öğretim veren bir üniversiteye yerleşmiş olmaktır. (ÖSYM kılavuzundaki AÖF ve 2 yıllık meslek yüksek okulları harici tüm üniversiteler geçerlidir. Devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve KKTC üniversiteleri.) Türkiye’de kazandığınız bölümün aynısına veya benzer bir bölüme başvuru yapabilirsiniz.

2 yıllık ön lisans mezunlarına DGS skoru istemeden Almanya’daki üniversitelere transfer imkânı bulunmaktadır. 2 yıllık AÖF mezunlarının maalesef geçiş hakkı yoktur. Yalnızca 4 yıllık bölümlerde okuyan öğrencilerin 2 yıl okuduktan sonra geçiş yapmasına hak tanınmıştır.

Almanya üniversitelerinde eğitim dili Almancadır. Almancanız yoksa, 1 yıl Almanca hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. Almanca eğitimi, Almanya’daki üniversitelerin bünyesinde verilmez. Genellikle hazırlık eğitimi, Almanya’daki tüm üniversiteler tarafından tanınan ve Almanya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı, özel dil okullarında verilmektedir. Hazırlık eğitiminizi bitirdikten sonra DSH veya TestDAF denilen Almanca hazırlık geçme sınavında başarılı olmalısınız. Bu sınavı başarıyla geçtiğiniz takdirde Almanya’nın tüm üniversitelerinde eğitim alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Eğitim kalitesiyle dikkat çeken üniversitelere sahip olan Almanya 80 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’ye çok yakındır. Ülkede 300’e yakın üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin çoğu devlet üniversitesidir. Öğrencilere yarı zamanlı eğitim esnasında yarı zamanlı çalışma imkânı veren Almanya, lisans ve yüksek lisans mezuniyeti sonrasında da 1 yıl oturum ve çalışma izni vermektedir.

Neden Almanya’da Üniversite Eğitimi?

Almanya’da Yaşam ve Konaklama Ücretleri

Almanya’da Üniversite eğitimi ücretsizdir. Almanya’da devlet üniversiteleri dönemli harç ücreti üzerinden eğitim sunmaktadır. Harç ücretleri dönemlik olarak 250 – 750 Euro arasında değişiklik gösterir. Alman üniversiteleri bu harç ücretlerini öğrencilere dönemlik olarak ulaşım kartı gibi çeşitli hizmetler ile geri ödemektedir.

Eğitim dilinin Almanca olması sebebiyle öğrenciler Almanca yeterliliklerini kanıtlamak adına Almanca hazırlık kursu almak durumundadır ve yeterliliklerini de TESDAF ya da DSH ismi verilen sınavlarla kanıtlamalıdır. Kurslar hem üniversite bünyesinde hem de özel dil kurslarında alınabilir. Kurs ücretleri kur bazında düşünüldüğünde 500 Euro civarındadır. Daha uygun ücretlere de dil okulu bulmak mümkündür.

Almanya’da öğrenciler genellikle paylaşımı evlerde konaklamaktadırlar. Üniversite yurtları uluslararası öğrencilere 6 – 12 ay arasında çıkmaktadır. Paylaşımlı evlerde öğrencinin aylık kira masrafı 350 – 450 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Almanya bir öğrencinin yaşam ve konaklama miktarını aylık 735 Euro olarak belirlemiştir.

Almanya’da Üniversite İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee, hem Türkiye’de hem de eğitim alacağınız ülkede vermekte olduğu akademik danışmanlık ve destek hizmetleri ile Almanya’da Üniversite eğitimini size mümkün kılıyor ve sizin için bu süreci çok kolaylaştırıyor. Armada Grandee, ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye, üniversite yerleştirme hizmetleri de dahil birçok alanda profesyonel akademik danışmanlık hizmetlerini ilgili ülkede yerleşik local partnerleri ile birlikte sunmaktadır. Armada Grandee, uluslararası öğrenci dolaşımını gerçekleştirmek için gerekli olan global bir servis ağına sahiptir ve bu servis ağı ile birçok ülkeden öğrencileri buluşturmakta ve öğrencilerin ihtiyacı olan hizmetleri uluslararası standartlarda vermektedir. Almanya’da Üniversite Eğitiminiz ile İlgili Lokal Hizmetlerimiz Türkiye’de iken Armada Grandee ofislerinde size verilecek akademik danışmanlık ve destek hizmetleridir.
  • Bütçe ve hedeflerinize uygun bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile Almanya’da size uygun üniversite ve bölüm tespiti
  • Üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi
  • Vize başvuru süreci yönetimi
  • Seyahat organizasyonu

Almanya’daki Hizmetlerimiz

Almanya’daki anlaşmalı servis sağlayıcımız tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir.

  • Havaalanında karşılama ve transfer
  • Şehir ve üniversite oryantasyonu
  • Üniversite kayıt işlemleri
  • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık
  • İkamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık
  • Acil durum desteği

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Almanya’da Üniversite için danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Almanya’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.