fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Başvuru Tarihleri ve Şartları

Work and Travel Başvuru Tarihleri – Work and travel Şartları

Work and Travel kayıtları kontenjan dahilinde ilerleyecek olup son başvuru tarihi genellikle Ocak ayında olmaktadır. Son başvuru tarihi her sene yoğun talep nedeniyle daha geriye çekilmekte ve kontenjanların dolmasıyla birlikte öğrenci başvurusu kabul edilememektedir.

Work and Travel 2024 için kayıt şartlarınız nelerdir ?

Unutmayın, kayıt yaptırmak için senenin sadece belirli ayları uygun olmaktadır ve work and travel başvuru sayısı program kontenjanını doldurduğunda daha fazla kayıt alınamamaktadır. Her sene yüzlerce öğrenci work and travel başvuru tarihlerini bilmediği veya geçirdiği için programa katılamamakta ve bir sonraki seneye düşünmektedir.

Work and Travel sürecinde önemli tarihler

Work and travel programı Amerika Birleşik Devleti Dış işleri bakanlığının yürüttüğü bir bir değişim programıdır. Program’da Winter work and travel, Summer Work and travel ve Spring work and travel olmak üzere 3 dönem bulunmaktadır.

Akademik takvimler açısından bakıldığında Türkiye, Summer work and travel programına katılabilmektedir. Summer, yaz demektir ve programa Türkiye’den katılacak öğrenciler yaz döneminde programa katılırlar.

Bu tarihler 15 Mayıs ile 1 Ekim tarihleri arasındadır. Program azami 4 ay süreyle çalışma izni vermektedir. En fazla 5 ay Amerika’da bulunma izni tanımaktadır. 1 Ekim tarihi itibari ile çalışma izni bitmektedir.

Work and travel önemli tarihler:

Yukarıdaki tarihlerden de anlaşılacağı gibi işlemleriniz toplu şekilde gerçekleşmiyor. Her öğrencinin, belgelerinin tamamlanması, pasaportun çıkartılması, iş fuarına katılım işlemleri,  işine yerleştirilmesi, vize randevusunun alınması, sağlık sigortası, bagaj sigortası, yasal çalışma belgeleri, diğer gerekli vize evraklarının tamamlanması, vize randevusunun alınması, vize hazırlıklarının tamamlanması, gidiş-dönüş uçak biletlerinin ayarlanması, oryantasyon ve bilgilendirme aşaması gibi  farklı tarihlerde, farklı katılımcılar için detay gerektiren bir çok aşama vardır.

Work and Travel Tarihleri ve Work and Travel başvuru Tarihleri

Türkiye için tayin edilen work and travel tarihleri

Türkiye’den katılımcılar genel olarak akademik takvimlerinin müsaade ettiği tarihte işe başlayıp, Eylül ayının 2. haftasına kadar çalışarak 1-2 hafta seyahat edip ülkemize dönmektedir.

Sezonluk ve yazlık bölgelerde, iç ve dış turistin fazla olduğu lokasyonlarda gerçekleşen work and travel programının esas tarihleri hiç bir suretle uzatılamaz fakat acil bir durum, adaptasyon sorunu, sağlık sorunu, olağanüstü durumlarda programı iş yerinize ve sponsora bilgi vermek suretiyle erken sonlandırabilirsiniz.

Work and Travel Başvuru Tarihleri de çok istisnai şekilde fazladan iş gelmez ise uzatılamaz, maalesef her sene yüzlerce öğrenci kontenjan sorunu nedeni ile Work and Travel Kayıt işlemlerini başlatamamaktadır.

Dünyanın en eski ve çok rağbet edilen değişim programı olan Work and Travel programının katılım şartlarını ve kurallarını belirleyen otorite Amerika Dışişleri Bakanlığı, Eğitim ve Kültür ilişkileri Bürosudur(ECA). Programın temelini oluşturan fikir:

1948 yılında Smith-Mundt hareketinin öne sürdüğü “Amerika Birleşik Devletlerinin, diğer ülkelerce daha iyi anlaşılabilmesi ve karşılıklı yaklaşımların geliştirilmesi” tezine dayanmaktadır.

Eğitim ve Kültür departmanı(ECA) daha sonra halkla ilişkiler departmanından ayrılarak henüz yeni oluşturulan Eğitim ve Kültürel İlişkiler Departmanına transfer edilmiştir.

Work and Travel programının da içinde bulunduğu değişim programları aslen kamu diplomasisi içerisinde “kültürel diplomasi” kategorisinde yer alır. Work and Travel programı; en büyüğü ve en fazla öğrenciye sponsorluk yapan, merkezleri Amerika’da bulunan CIEE gibi sponsorlar tarafından yürütülür.

 Amerika Dışişleri Bakanlığı’na göre Work and Travel Şartları

ABD İstanbul Başkonsolosluğunun açıklamasına göre Work and travel şartları son sınıf öğrencileri için güncellenmiştir. Son sınıf, yani mezun olacak olan katılımcı adayları, sınıfta ders alacak durumda olmalıdır. Mezuniyet için yalnızca tezi, stajı, projesi, bitirme sınavı kalan öğrenciler programa katılamazlar.

Sponsorlar ek şartlar sunabilir

Acentelerin koyabileceği work and travel şartları da olabilir;

Work and travel şartları belirttiğimiz üzere öncelikli olarak ABD Dışişleri bakanlığı tarafından ana hatlarıyla belirlenir. Sponsorlar ve şirketler ise değişen trendlere, vize oranlarına, katılımcı profilini güncelleme adına bazı özel şartlar getirebilir.

Son sınıf okuyan öğrenciler için İstanbul Başkonsolosluğu önemli uyarılarda bulunuyor. Son sınıf öğrencileri, mezun olabilecek durumda olan öğrencilerdir ve iki tam dönem derslerini almak şartıyla şirketler son sınıf öğrencilerin kayıtlarını alabilirler.

Kimler Work and Travel programına katılamaz?

Hâlâ emin değilseniz, bize ulaşın, uygunluğunuza birlikte bakalım, başvuru şartlarını bizden dinleyin, şartları konuşalım!

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.