fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Başvuru Tarihleri ve Şartları

Work and Travel Başvuru Tarihleri – Work and travel şartları

Work and Travel başvuru tarihleri 2021 sezonu için kayıtlarımız devam etmektedir. Work and Travel kayıtları kontenjan dahilinde ilerleyecek olup son başvuru tarihi genellikle Şubat ayında olmaktadır. Son başvuru tarihi her sene yoğun talep nedeniyle daha geriye çekilmekte ve kontenjanların dolmasıyla birlikte öğrenci başvurusu kabul edilememektedir. Bu yüzden work and travel erken başvuru önemi bir kez daha artmaktadır.

Work and travel şartları içerisinde yer alan İngilizce dil yeterliliği, üniversite eğitimi alıyor olmak, not ortalaması gibi kriterlere uygunsanız vakit kaybetmeyin.

Unutmayın, kayıt yaptırmak için senenin sadece belirli ayları uygun olmaktadır ve work and travel başvuru sayısı program kontenjanını doldurduğunda daha fazla kayıt alınamamaktadır. Her sene yüzlerce öğrenci work and travel başvuru tarihlerini bilmediği veya geçirdiği için programa katılamamakta ve bir sonraki seneye düşünmektedir.

Work and Travel sürecinde önemli tarihler

Work and travel programı Amerika Birleşik Devleti Dış işleri bakanlığının yürüttüğü bir bir değişim programıdır. Program’da Winter work and travel, Summer Work and travel ve Spring work and travel olmak üzere 3 dönem bulunmaktadır.

Akademik takvimler açısından bakıldığında Türkiye, Summer work and travel programına katılabilmektedir. Summer, yaz demektir ve programa Türkiye’den katılacak öğrenciler yaz döneminde programa katılırlar.

Bu tarihler 15 Mayıs ile 1 Ekim tarihleri arasındadır. Program azami 4 ay süreyle çalışma izni vermektedir. En fazla 5 ay Amerika’da bulunma izni tanımaktadır. 1 Ekim tarihi itibari ile çalışma izni bitmektedir.

Work and travel önemli tarihler:

 • Program başvurusundan önce pasaport başvurunuzu mutlaka en kısa sürede tamamlayın ve pasaportunuzu edinin.

 • 2021 Mart- 2021 Haziran ayları arasında Summer Work and Travel USA programı J-1 Vize başvuruları olacaktır.

 • 2021 Mart – 2021 Mayıs  ayları arasında sizler için en uygun uçak biletini ayarlama faaliyetlerimiz başlayacaktır.

 • 2021 Mayıs – 2021 Haziran tarihleri arasında oryantasyon faaliyetlerimiz olacaktır.

 • Akademik takviminizin bitişi ve iş sözleşmenizin gösterdiği tarihe istinaden Amerika’ya giriş yapabilirsiniz.

Yukarıdaki tarihlerden de anlaşılacağı gibi işlemleriniz toplu şekilde gerçekleşmiyor. Her öğrencinin, belgelerinin tamamlanması, pasaportun çıkartılması, iş fuarına katılım işlemleri,  işine yerleştirilmesi, vize randevusunun alınması, sağlık sigortası, bagaj sigortası, yasal çalışma belgeleri, diğer gerekli vize evraklarının tamamlanması, vize randevusunun alınması, vize hazırlıklarının tamamlanması, gidiş-dönüş uçak biletlerinin ayarlanması, oryantasyon ve bilgilendirme aşaması gibi  farklı tarihlerde, farklı katılımcılar için detay gerektiren bir çok aşama vardır.

Work and Travel Tarihleri ve Work and Travel başvuru Tarihleri

 • Work and Travel programının yapımcısı, destekçisi, kural ve kaidelerinin belirleyicisi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığıdır. Program sponsorları mevcut kuralların tatbik edilmesini sağlamakla yükümlüdürler.
 • Work and Travel program tarihleri acenteden acenteye, sponsordan sponsora değişiklik göstermez.
 • Programın esas ismi Summer Work Travel’dir(SWT olarak da anılmaktadır). SWT programı en fazla 4 ay çalışma izni sunmaktadır. Work and travel başvuru tarihleri şirketten şirkete göre değişebilse de Ağustos ayı ile Nisan ayları içerisindedir; fakat erken başvurunun önem kazanması nedeniyle bir çok şirket 15 Şubat tarihi ile kayıtlarını tamamlar. 2020 dönemi work and travel başvurusu bir çok şirkette Aralık ayında tamamlanmıştır.

Türkiye için tayin edilen work and travel tarihleri

 • 15 Ağustos – 15 Şubat: Genel olarak work and travel başvuru tarihleri olarak kabul edilebilir. 2021 yılında tahminimiz şirketimizin şubat ayından sonra kayıt alamayacağı yönündedir.
 • 15 Mayıs: Türkiye’den bir katılımcının işe başlayabileceği en erken tarih. Bu tarihten en erken 5 gün öncesinde Amerika’ya girebilirsiniz.
 • 1 Ekim: Türkiye’den bir katılımcının bir işte çalışabileceği en son tarih. (1 Haziran itibariyle işe başlamak sureti ile)
 • 1 Kasım: Türkiye’den bir katılımcının ABD’yi terk edebileceği en geç tarih. Bu tarihten sonra A.B.D.’de kalmak sizi overstay konumuna düşürür ve hukuki yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Türkiye’den katılımcılar genel olarak akademik takvimlerinin müsaade ettiği tarihte işe başlayıp, Eylül ayının 2. haftasına kadar çalışarak 1-2 hafta seyahat edip ülkemize dönmektedir.

Sezonluk ve yazlık bölgelerde, iç ve dış turistin fazla olduğu lokasyonlarda gerçekleşen work and travel programının esas tarihleri hiç bir suretle uzatılamaz fakat acil bir durum, adaptasyon sorunu, sağlık sorunu, olağanüstü durumlarda programı iş yerinize ve sponsora bilgi vermek suretiyle erken sonlandırabilirsiniz.

Work and Travel Başvuru Tarihleri de çok istisnai şekilde fazladan iş gelmez ise uzatılamaz, maalesef her sene yüzlerce öğrenci kontenjan sorunu nedeni ile Work and Travel Kayıt işlemlerini başlatamamaktadır.

Dünyanın en eski ve çok rağbet edilen değişim programı olan Work and Travel programının katılım şartlarını ve kurallarını belirleyen otorite Amerika Dışişleri Bakanlığı, Eğitim ve Kültür ilişkileri Bürosudur(ECA). Programın temelini oluşturan fikir:

1948 yılında Smith-Mundt hareketinin öne sürdüğü “Amerika Birleşik Devletlerinin, diğer ülkelerce daha iyi anlaşılabilmesi ve karşılıklı yaklaşımların geliştirilmesi” tezine dayanmaktadır.

Eğitim ve Kültür departmanı(ECA) daha sonra halkla ilişkiler departmanından ayrılarak henüz yeni oluşturulan Eğitim ve Kültürel İlişkiler Departmanına transfer edilmiştir.

Work and Travel programının da içinde bulunduğu değişim programları aslen kamu diplomasisi içerisinde “kültürel diplomasi” kategorisinde yer alır. Work and Travel programı; en büyüğü ve en fazla öğrenciye sponsorluk yapan, merkezleri Amerika’da bulunan CIEE gibi sponsorlar tarafından yürütülür.

 Amerika Dışişleri Bakanlığı’na göre Work and Travel Şartları

 • İngilizce konuşulan bir çevrede rahatça etkileşim kurulabilecek yeterli düzeyde bir İngilizceye sahip olmak;
 • A.B.D. dışında bulunan  tam zamanlı üniversitelerde sınıfta “lisans” eğitimi veren bir kurumda öğrenci olmak;
 • Akademik anlamda bir tam dönem eğitimi başarıyla tamamlamış olmak; ve
 • Vize muafiyeti ülkeler haricindeki katılımcıların, ülkeye giriş yapmadan bir işe yerleşmiş olması.

ABD İstanbul Başkonsolosluğunun yeni açıklamasına göre Work and travel şartları son sınıf öğrencileri için güncellenmiştir. Son sınıf, yani mezun olacak olan katılımcı adayları, sınıfta ders alacak durumda olmalıdır. Mezuniyet için yalnızca tezi, stajı, projesi, bitirme sınavı kalan öğrenciler programa katılamazlar.

Sponsorlar ek şartlar sunabilir

 • Yukarıda verilen şartların tamamını yerine getirmek;
 • 18-26 yaşları arasında olmak;
 • Programın kültürler arasındaki ilişkiyi yüceltmek amaçlı olduğunu kavramak;
 • Kuralları ve kaideleri belirlenmiş olan bir işe başvuru aşamasında yerleşmek;
 • Minimum Intermediate düzeyde İngilizceye sahip olmak;

Acentelerin koyabileceği work and travel şartları da olabilir;

 • Yukarıda verilen work and travel şartları maddelerinin tamamına uymak,
 • Genel Not Ortalaması (GPA) 2.00 ve üzerinde olmak;

Work and travel şartları belirttiğimiz üzere öncelikli olarak ABD Dışişleri bakanlığı tarafından ana hatlarıyla belirlenir. Sponsorlar ve şirketler ise değişen trendlere, vize oranlarına, katılımcı profilini güncelleme adına bazı özel şartlar getirebilir.

Son sınıf okuyan öğrenciler için İstanbul Başkonsolosluğu önemli uyarılarda bulunuyor. Son sınıf öğrencileri, mezun olabilecek durumda olan öğrencilerdir ve iki tam dönem derslerini almak şartıyla şirketler son sınıf öğrencilerin kayıtlarını alabilirler.

Kimler Work and Travel programına katılamaz?

 • Belirtilen work and travel şartları maddelerine uymayan,
 • Programın amacını; “Amerika’da para kazanmak” olduğunu düşünerek, zengin olma hayali kuran,
 • Sezonel ve yoğun bir iş deneyimini kaldıramayacak olan,
 • Programın tüm safhalarında velileriyle ve aile üyeleriyle hareket eden, kendi başına sorumluluk ve yükümlülük üstlenemeyecek,
 • Programı bir tatil programı olarak gören, özgürlüğü; “dilediği an, dilediği şeyi yapmak” olarak algılayan,
 • İnisiyatif alamayıp her karşılaştığı sorunda “pes etmeyi” düşünen,
 • Birçok farklı milletten, bambaşka tabiatlarda insanlarla bir arada yaşayamayacağını düşünen ve uyumluluk gösteremeyecek,
 • Uzun süreli tedavi programı bulunan ve/veya büyük bir rahatsızlığı yeni geride bırakmış,
 • İngilizce seviyesini bu program sayesinde  yoktan, ileri düzeye getirebileceğine inanmış,
 • Kendine ait gitme nedeni olmadan, arkadaşları başvurduğu için gitmeyi düşünen Öğrenciler Work and Travel programı için uygun nitelikleri taşımamaktadır.

Hâlâ emin değilseniz, bize ulaşın, uygunluğunuza birlikte bakalım, başvuru şartlarını bizden dinleyin, şartları konuşalım!

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.