fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Kanada Eğitim Vizesi Uzatma


Kanada için vize konusunda en çok sorulan soru Kanada’da eğitim alırken vizemi uzatabilir miyim oluyor. Kanada eğitim vizesi uzatma sorusunun cevabı hem evet hem hayır 😊 Demem o ki vize türüne göre farklılık gösteren bir durum. Size öncelikle Kanada’da dil okuluna gidecekler için var olan vize türlerinden kısaca bahsedeceğim ve sonrasında da vize uzatımı hangisi için yapılır ve nasıl yapılır kısa bilgiler vereceğim.

Kanada’da Dil Eğitimi Vize Türleri

Dil eğitimi alınabilecek en güzel ülkelerden biri olan Kanada için kararınızı verdiniz ve vizeye başvuru yapmanız gerekecek.

Kanada’da dil eğitimi için vize türleri ikiye ayrılır.

Bu vize türlerinin belirleyici olan faktörü ise dil eğitimi alacağınız süredir.

Kanada Co Op Programları

kanada-cn-kulesi

Temporary Residence Vizesi

İlk vize türümüzün adı Temporary Residence Visa’dır.

Bu vize türüne başvurması gereken kişiler Kanada’da dil okuluna 6 aydan kısa vadeli gidecek olanlardır.

Eğer en fazla 6 ay kalmayı planlıyorsanız ve sonrasında Türkiye’ye dönecekseniz, maksimum 6 ay kalmaya izin veren bu vize türüne başvurmalısınız.

Study Permit Vizesi

Kanada’da dil okuluna 6 aydan fazla gitmeyi planlayan kişiler için başvuru yapılması gereken vize türüdür.

Bu vize türünde vize onayından sonra mail yoluyla elinize ulaşacak olan ‘Study Permit’ mektubunuz belirleyici olacaktır.

Bu study permit mektubunun çıktısının Kanada’ya girişte yanınızda olması zorunludur.

Gümrük memuru bu mektubu kontrol eder ve Kanada’da kalış sürenize karar verir.

Bu vize türü ile tek seferde (gümrük memuru da onaylarsa) Kanada’da maksimum kalış izni 11 aydır.

Kanada Eğitim Vizesi Uzatma

Peki gümrük memuru kalış izni için süreye nasıl karar veriyor? İşte bu konuda önemli olan ise okul kabul belgenizdir. Okul kabul belgenizde dil eğitiminizin bitiş tarihi yazar. Gümrük memuru study permit mektubu ile beraber okul kabul belgenizi de kontrol eder ve Kanada’da kalış sürenize orada yazan tarihe göre karar verir. Dolayısıyla maksimum 11 aya kadar kalma izni veren bu vize türünde aslında belirleyici olan kalış süresi okul kabul belgenize göre şekillenir.

Avustralya'nın En İyi 5 Dil Okulu

Hangi Vize Türü ile Kanada Vizemi Kanada’dan Ayrılmadan Uzatabilirim ?

Yukarıda bahsettiğim iki vize türünden ikincisi olan Study Permit uzatılabilir bir vize türüdür. Gümrükte size verilen vize süresinden daha fazla kalmaya karar veriyorsanız, eğitiminizi uzatmak şartıyla ki bu dil eğitimi, college, sertifika, diploma gibi eğitim programları için olmalı, Kanada’dayken study permit sürenizi uzatmak için başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru esnasında gene önemli olan eğitime devam edeceğiniz okuldan alınan okul kabul belgesi olacaktır.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.