fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Avusturya’da Üniversite

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturya’da Üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin, Türkiye’de okumak istedikleri bölümü kazanmış olmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından devlet, özel veya KKTC üniversitelerinden birine yerleştirilmiş olmaları yeterlidir. Ayrıca Üniversiteye kayıt olmalarına gerek yoktur. (ÖSYM kitapçığında yazan tüm üniversiteler kabul edilir.)

Öğrenci Türkiye’de hangi bölüme yerleştiyse, Avusturya’da da o bölümde ya da çok yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir. 2 yıllık yüksek okul programlarının Avusturya’da karşılığı yoktur. Bu sebeple yatay geçiş ya da ilk başvuru yapılamamaktadır. 2 yıllık ön lisans mezunları DGS skoru olduğu takdirde Avusturya’daki üniversitelere transfer olabilir.

Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almancadır. Öğrencilerin Almancası yoksa, 1 yıl Almanca hazırlık eğitimi alması gerekir. Avusturya’da Almanca eğitimi, Avusturya’daki üniversitelerin bünyesinde verilmez. Genellikle hazırlık eğitimi, Avusturya’daki tüm üniversiteler tarafından tanınan WHOK ve VWU isimli özel dil okullarında verilmektedir. Bu dil okullarından birinin programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Avusturya’nın tüm üniversitelerinde eğitim alma hakkına sahip olabilir.

Avusturya’da 22’si Devlet üniversitesi ve 12’si de Özel üniversite olmak üzere 34 tane üniversite vardır. Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip olan Avusturya’nın ana dili Almancadır. Türkiye’ye 3 saat uzaklıkta bulunan Avusturya’da Vienna, Salzburg, Innsbruck ve Graz gibi şehirler uluslararası öğrenci popülasyonu açısından oldukça önemlidir. Öğrenciler eğitimleri süresince yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Ayrıca lisans ve yüksek lisans mezuniyeti sonrasında Avusturya öğrencilere 1 yıl oturma ve çalışma izni vermektedir.

Neden Avusturya’da Üniversite Eğitimi?

Avusturya’da Yaşam ve Konaklama Ücretleri

Avusturya’da eğitim devlet destekli olarak sağlanmaktadır ve yıllık üniversite harcı 1520 Euro’dur. Uygun eğitim maliyeti ve eğitim kalitesiyle beraber Avusturya birçok yabancı öğrenci için oldukça avantajlı bir ülkedir.

Yabancı öğrenciler Avusturya’da genellikle paylaşımlı dairelerde kalmaktadırlar. Yurt imkanları yabancı öğrenciler için çok fazla değildir. Paylaşımlı dairelerde kiralar aylık olarak 400 – 450 Euro’dur. Öğrencilerin aylık sosyal yaşam giderleri de ortalama 300 – 400 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Avusturya’da Üniversite için Hizmetlerimiz

Armada Grandee, hem Türkiye’de hem de eğitim alacağınız ülkede vermekte olduğu akademik danışmanlık ve destek hizmetleri ile Avusturya’da Üniversite eğitimini size mümkün kılıyor ve sizin için bu süreci çok kolaylaştırıyor. Ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye, üniversite yerleştirme hizmetleri de dahil birçok alanda profesyonel akademik danışmanlık hizmetlerini ilgili ülkede yerleşik yerel partnerleri ile birlikte sunmaktadır. Armada Grandee, uluslararası öğrenci dolaşımını gerçekleştirmek için gerekli olan global bir servis ağına sahiptir ve bu servis ağı ile birçok ülkeden öğrencileri buluşturmakta ve öğrencilerin ihtiyacı olan hizmetleri uluslararası standartlarda vermektedir.

Avusturya için Lokal Hizmetlerimiz

Türkiye’de iken Armada Grandee ofislerinde size verilecek akademik danışmanlık ve destek hizmetleridir.

Avusturya İçi Hizmetlerimiz

Avusturya’daki anlaşmalı servis sağlayıcılarımız tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir.

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Avusturya’da Üniversite için danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Avusturya’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.