Avusturya’da Üniversite

Avusturya’da Üniversite

Avusturya’da Üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin, Türkiye’de okumak istedikleri bölümü kazanmış olmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından devlet, özel veya KKTC üniversitelerinden birine yerleştirilmiş olmaları yeterlidir. Ayrıca Üniversiteye kayıt olmalarına gerek yoktur. (ÖSYM kitapçığında yazan tüm üniversiteler kabul edilir.)

Öğrenci Türkiye’de hangi bölüme yerleştiyse, Avusturya’da da o bölümde ya da çok yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir. 2 yıllık yüksek okul programlarının Avusturya’da karşılığı yoktur. Bu sebeple yatay geçiş ya da ilk başvuru yapılamamaktadır. 2 yıllık ön lisans mezunları DGS skoru olduğu takdirde Avusturya’daki üniversitelere transfer olabilir.

Avusturya üniversitelerinde eğitim dili Almancadır. Öğrencilerin Almancası yoksa, 1 yıl Almanca hazırlık eğitimi alması gerekir. Avusturya’da Almanca eğitimi, Avusturya’daki üniversitelerin bünyesinde verilmez. Genellikle hazırlık eğitimi, Avusturya’daki tüm üniversiteler tarafından tanınan WHOK ve VWU isimli özel dil okullarında verilmektedir. Bu dil okullarından birinin programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Avusturya’nın tüm üniversitelerinde eğitim alma hakkına sahip olabilir.

Avusturya’da 22’si Devlet üniversitesi ve 12’si de Özel üniversite olmak üzere 34 tane üniversite vardır. Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip olan Avusturya’nın ana dili Almancadır. Türkiye’ye 3 saat uzaklıkta bulunan Avusturya’da Vienna, Salzburg, Innsbruck ve Graz gibi şehirler uluslararası öğrenci populasyonu açısından oldukça önemlidir. Öğrenciler eğitimleri süresince yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Ayrıca lisans ve yüksek lisans mezuniyeti sonrasında Avusturya öğrencilere 1 yıl oturma ve çalışma izni vermektedir.

Neden Avusturya’da Üniversite Eğitimi?

 • Eğitim standartları ve yaşam kalitesi çok yüksektir.
 • Tüm üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.
 • Avusturya üniversitelerinden alınan diploma, tüm dünyada tanınmaktadır.
 • Avusturya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’deki eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur. Yıllık okul harç ücreti sadece 1520 Euro’dur.
 • Bir öğrencinin Avusturya’daki yaşam giderleri, Türkiye’deki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında hiç de farklı değildir. Avusturya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 700 – 750 Euro arasında değişir.
 • Ülkemizde 4 yıl olan lisans eğitimi, Avusturya’da bölümlerin büyük çoğunluğu için 3 yıldır. Bu hem eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını, hem de iş hayatına 1 yıl erken başlamanızı sağlayacaktır.
 • Avusturya’nın başkenti Viyana 2005 yılında yaşam kalitesi açısından Dünya 3.sü, Avrupa Birliği 1. si olmuştur. İkinci büyük şehri olan Graz ise Avrupa Sanat Başkenti seçilmiştir.
 • Türkiye’de üniversite sınavında 4 yıllık herhangi bir bölüme yerleşen herkes; dünya sıralamasında ilk 100’de yer alan Avusturya üniversitelerine giriş yapma hakkına sahiptir. Örneğin, 1365 yılında kurulan Viyana Üniversitesi’nin 130 farklı ülkeden öğrencisi bulunmaktadır. 2009 yılında dünyanın en iyi 68. üniversitesi seçilmiştir.
 • Avusturya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenciye, ekstra 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Bu sayede ülkenin lider şirketlerinden birinde çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Ayrıca, Avusturya Türkiye’ye sadece 3 saat uzaklıktadır.

Avusturya’da Yaşam ve Konaklama

Avusturya’da eğitim devlet destekli olarak sağlanmaktadır ve yıllık üniversite harcı 1520 Euro’dur. Uygun eğitim maliyeti ve eğitim kalitesiyle beraber Avusturya birçok yabancı öğrenci için oldukça avantajlı bir ülkedir.

Yabancı öğrenciler Avusturya’da genellikle paylaşımlı dairelerde kalmaktadırlar. Yurt imkanları yabancı öğrenciler için çok fazla değildir. Paylaşımlı dairelerde kiralar aylık olarak 400 – 450 Euro’dur. Öğrencilerin aylık sosyal yaşam giderleri de ortalama 300 – 400 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Avusturya İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee, hem Türkiye’de hem de eğitim alacağınız ülkede vermekte olduğu akademik danışmanlık ve destek hizmetleri ile Avusturya’da Üniversite eğitimini size mümkün kılıyor ve sizin için bu süreci çok kolaylaştırıyor. Ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye, üniversite yerleştirme hizmetleri de dahil birçok alanda profesyonel akademik danışmanlık hizmetlerini ilgili ülkede yerleşik yerel partnerleri ile birlikte sunmaktadır. Armada Grandee, uluslararası öğrenci dolaşımını gerçekleştirmek için gerekli olan global bir servis ağına sahiptir ve bu servis ağı ile birçok ülkeden öğrencileri buluşturmakta ve öğrencilerin ihtiyacı olan hizmetleri uluslararası standartlarda vermektedir.

Avusturya İçin Lokal Hizmetlerimiz

Türkiye’de iken Armada Grandee ofislerinde size verilecek akademik danışmanlık ve destek hizmetleridir.

 • Bütçe ve hedeflerinize uygun bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile Avusturya’da size uygun üniversite ve bölüm tespiti
 • Üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize başvuru süreci yönetimi
 • Seyahat organizasyonu

Avusturya İçi Hizmetlerimiz

Avusturya’daki anlaşmalı servis sağlayıcılarımız tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir.

 • Havaalanında karşılama ve transfer
 • Şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık
 • İkamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık
 • Acil durum desteği

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Avusturya’da Üniversite için danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Avusturya’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Bize Ulaşın
Bize Ulaşın