fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İrlanda Yaz Okulları

İrlanda Yaz Okulları

 

İrlanda Yaz Okulları, Yurt dışında yaz okuluna gitmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda İrlanda ülkesi yer almaktadır. İngilizce’nin ana dil olarak konuşulması, Türkiye’ye yakınlığı, ülkenin doğal güzellikleri, halkının sıcakkanlı ve yardımsever olması, eğitim kalitesinin yüksek olması gibi sebepler göz önünde bulundurulduğunda İrlanda yaz okulu olarak oldukça cazip bir seçenek haline gelmektedir.

Dublin şehri, İrlanda’da yaz okulu için en çok tercih edilen yerdir. Öğrencilerin Haziran ve Eylül ayları arasında, 2 ila 6 hafta ile değişen sürelerde eğitim alabildikleri Dublin’de yaz okullarının çoğu lise veya üniversitelerin kampüslerinde yer almaktadır.

Yaş aralığı 7 ile 17 olan öğrencilerin katılabileceği yaz okullarında güvenlik oldukça büyük önem arz eder. Öğrenciler 24 saat eğitmenler ve gözetmenler eşliğinde olup, aktivitelerinde de grup liderleri tarafından yönlendirilmektedirler.

İrlanda’da yaz okuluna giden öğrenciler ülkeye indikleri andan itibaren okul gözetimi altındadır. Öğrenciler havalimanından yetkili kişi tarafından karşılanır ve kalacağı yere kadar bırakılır. Program bitiminde ise aynı şekilde öğrencilerin güvenli bir şekilde dönüş uçağına bindiğinden emin olunur.

İrlanda’da yaz okuluna giden öğrencilerin haftalık programları şu şekildedir; sabahtan öğleye kadar kendi seviyelerine göre sınıflarda İngilizce eğitimlerini alırlar. Öğle yemeklerinden sonra da grup liderleri rehberliğinde sportif, kültürel, ve sosyal faaliyetler ile günü tamamlarlar. Böylelikle sabahları okuma, yazma, dinleme, konuşma olarak teorik anlamda eğitimlerini alan öğrenciler, aynı zamanda öğleden sonra da öğrendiklerini aktivitelerde pratiğe dökme imkanı yakalarlar. Hafta sonları ise yakın şehirlere tam gün süren turlar düzenlenir.

Yaz okullarında konaklama iki türlüdür. Aile yanı veya yurt seçeneği öğrencilere sunulur. Aile yanı seçeneğinde öğrenciler, okulun titizlikle seçtiği bir ailenin yanında kalırlar. Böylece ülkenin kültürünü yakından izleme şansına erişebilirler. Genellikle tek veya iki kişilik odada kalırlar. Sabah ve akşam yemekleri, aileler tarafından öğrenciye sunulmakta; öğle yemekleri ise okulda yiyebilmesi için yanına paket olarak verilmektedir.

Yurt seçeneğinde ise, öğrenciler derslerin ve aktivitelerin yapıldığı lise veya üniversitelerin kampüslerinde yer alan yurtlarda kalırlar. Tek kişilik oda seçenekleri olduğu gibi iki, üç, dört kişilik oda seçenekleri de mevcuttur. Tıpkı aile yanında olduğu gibi burada da üç öğün yemek verilir. Velilerin en çok üstünde durduğu güvenlik konusuna okul yetkilileri de çok önem vermektedir. Her iki konaklama seçeneğinde de öğrenciler 24 saat gözetim altındadır.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda halk arasında bilinenin aksine Schengen ülkesi değildir. Bu sebeple yeşil pasaportlu öğrenciler de dahil olmak üzere İrlanda’da yaz okuluna giden Türk öğrencilerin vize alması zorunludur. Vize noktasında ise danışmanınız ücretsiz olarak size vize danışmanlığı vermektedir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.