fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada, özellikle son yıllarda, sunduğu yaşam kalitesi, göçmen ülkesi olması ve refah seviyesi ile eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Yüksek öğretim kurumlarının kalite ve araştırmaya dayalı olması ve sonrasında öğrenciler için istihdam imkânı yaratması da Kanada’nın dünyada yüksek öğretim için en çok tercih edilen ülkeler arasında olmasının sebeplerindendir. Tüm bunlar düşünüldüğünde, Kanada’da Yüksek Lisans yapmak bir öğrenci için eşsiz bir fırsat olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey komşusu olan Kanada’nın başkenti Ottowa’dır. Ülke eyalet sistemi ile yönetilir ve 10 eyalet ile 3 bölgeden oluşur. Ana dili İngilizce olan Kanada vatandaşları yüksek öğrenim alması bakımından değerlendirildiğinde dünyada ilk sırada gelmektedir. Eğitime yatırım yapan bir ülke olarak Kanada yabancı öğrencilerin de uygun yaşam koşulları, güvenlik, yüksek eğitim kalitesi gibi kriterler düşünüldüğünde tercih etmek istedikleri ülkelerin başında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kanada’da yüksek öğretim kurumları üniversiteler ve career college’lar (kariyer kolejleri) olarak ikiye ayrılmaktadır. Üniversiteler, daha akademik ve teorik eğitim verirken, career college’lar iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak için pratik anlamda mesleğe yönelik eğitim vermektedir.

Kanada Üniversitelerinde Yüksek Lisans

Kanada Üniversiteleri dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındadır. Araştırmaya ve gelişime dayalı olarak eğitim veren bu kurumlar üniversitelerin dünya sıralamalarında da üstlerde yer alır. Giriş şartları oldukça zor olan Kanada Üniversitelerinde Yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrencinin 3.0 ve üzeri lisans ortalamasına sahip olması gerekmektedir. Öğrencilerden ayrıca, gideceklerini üniversiteye göre dil yeterliliği de beklenir. Minimum 6.5 ve üzeri IELTS dil skoru gerekir.

Kanada Üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi 2 sene sürer ve mezun olan öğrenciler mezuniyetleri sonrasında Kanada’da uzmanlaştıkları alanda çalışma şansına sahip olabilirler.

Kanada Üniversitelerinde Yüksek Lisans eğitim ücretleri yıllık olarak 20,000 CAD – 40,000 CAD arasında değişiklik göstermektedir.

Career College’larında Post-Graduate Programları

Kanada’da yüksek öğretim kurumlarının diğer ayağını da career college (kariyer koleji) olarak tabir edilen, daha çok pratik alanda eğitim veren kurumlar oluşturmaktadır. Bu kurumlar, 1960’lı yılların ortalarında devlet iştiraki ile kurulmuştur. Piyasa ihtiyaçlarını iyi analiz eden ve iş dünyasının ihtiyaçlarına göre programlar sunan kariyer kolejlerinin giriş şartları Kanada Üniversitelerine göre daha kolaydır.

Kariyer kolejleri, yüksek lisans benzeri, uzmanlık alanları üzerine 1 ya da 2 yıllık sertifika programları sunarlar. Lisans mezuniyeti sonrasında öğrenciler bu programlara katılabilir. Kanada kariyer kolejlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerden en az 6.5 ve üzeri IELTS skoru ve bölümden bölüme değişiklik göstererek de iş tecrübesi ya da staj şartı istenebilir.

Kanada kariyer kolejleri, Kanada Üniversitelerine göre daha az maliyetlidir. Birçok Kanadalı da bu kurumlar da uzmanlık alanı kazanmak ve meslek sahibi olmak için eğitim alırlar. Devlet destekli Kanada Kariyer Kolejlerinin yıllık eğitim ücretleri 12.000 CAD – 20.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Bu kurumlardan mezun olan öğrenciler de mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olurlar.

Kanada’da Yüksek Lisans ya da Post-Graduate Programlarının Avantajları

Kanada’da Yaşam Maliyetleri

Kanada’da yaşam maliyetleri şehirden şehre değişiklik göstermektedir. Ülkenin ticaret merkezi olan Toronto ve turizm ile ünlü olan Vancouver en pahalı şehirler arasındadır. Öğrencilerin yıllık olarak yaşam ve konaklama maliyetleri 11.000 CAD ve 13.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans ve Career College’ları İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Kanada’da Yüksek Lisans için partnerlerimiz aracılığıyla ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Kanada’da Master eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.