Macaristan’da Üniversite

Macaristan’da Üniversite

Macaristan’da Üniversite eğitimine başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Macaristan’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değildir.

Macaristan’da eğitim dili İngilizce ve Macarcadır. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Türkiye’ye yakınlığı ve her bütçeye uygun üniversite eğitimi seçenekleriyle ön plana çıkan Macaristan yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Anadili Macarca olan ülkede 19 Devlet Üniversitesi, 6 Özel Üniversitesi ve 10 Devlet Koleji, 33 Özel koleji vardır. (Özel öğretim kurumlarının büyük bir kısmını, bağış ve yardım alan dini kurumlar oluşturmaktadır.) Birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Macaristan’da eğitim için en popüler şehirler, Budapest, Debrecen, Pécs, Szeged’dir. Öğrencilik esnasında yarı zamanlı çalışma imkânı veren Macaristan, lisans ve yüksek lisans eğitimi sonrasında da uluslararası öğrencilere 1 yıl oturum ve çalışma izni vermektedir.

Neden Macaristan’da Üniversite Eğitimi?

Macaristan’da Üniversite okumak birçok Türk öğrenci için avantajlıdır. Avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Eğitim standartları yüksektir.
 • Macaristan üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.
 • Macaristan üniversitelerinden alınan diploma, tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.
 • Macaristan’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur.
 • Macaristan diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında ulaşım, beslenme ve barınma ücretlerinin düşük olduğu bir ülkedir. Bu nedenle öğrenim hayatı da öğrenciler için düşük maliyetli olacaktır.
 • Ülkemizde 4 yıl olan lisans eğitimi, Macaristan ‘da bölümlerin büyük çoğunluğu için 3 yıldır. Bu hem eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını, hem de iş hayatına 1 yıl erken başlamanızı sağlayacaktır.
 • Üniversite sınavına son! Macaristan üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Macaristan’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değil.
 • Macaristan’da eğitim dili İngilizce ve Macarcadır. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.
 • Macaristan üniversitelerinin pek çoğunda Amerikan veya İngiliz eğitim müfredatı okutulduğundan, mezun olduğunuzda çift diploma edinmiş olacaksınız.
 • Macaristan’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenciye, ekstra 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Bu sayede ülkenin lider şirketlerinden birinde çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Her yıl ortalama 10.000 uluslararası öğrenci cazip özelliklerinden ötürü Macaristan’da eğitimi tercih etmektedir.
 • Macaristan, köklü eğitim tarihi, yüksek eğitim standartları ve bilimsel çalışmaları ile dünya çapında uluslararası öğrencileri kendine çeken bir ülkedir.
 • Ayrıca, Macaristan Türkiye’ye sadece 2 saat uzaklıktadır.

Macaristan’da Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Macaristan’da Yaşam ve Konaklama Maliyetleri oldukça uygundur. Macaristan’da eğitim maliyetleri genel olarak 3.000 ile 7.000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği gibi bölümler ise yıllık 10.000 Euro civarındadır. Bu açıdan düşünüldüğünde Macaristan’da eğitim almak ile Türkiye’de bir vakıf üniversitesinde eğitim almak hemen hemen aynı oranda masraflıdır.

Macaristan üniversiteleri birçok öğrenciye yurt konaklama imkânı sunmaktadır. Yurtlar 3-4 kişilik odalardan oluşur ve aylık ücretler. 150-500 Euro arasında değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra öğrenciler için bir diğer alternatif de paylaşımlı olarak ev kiralamak olacaktır. Kiralanacak evin aylık maliyeti, evin konumu, büyüklüğü ve eşyalara göre aylık kişi başı 250 Euro civarında olabilmektedir. Macaristan’da Lisans eğitimine giden bir öğrenci eğer ev kiralayacaksa depozito, emlakçı komisyonu ve ilk aylık kira bedelini hesaba katarak yanında mutlaka 700 Euro civarında bir para bulundurmalıdır.

Macaristan’da öğrencilerin beslenme, ulaşım ve sosyal harcamalar için ayırmaları gereken miktar ise genellikle aylık olarak 200-250 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Dünya Sıralamalarında İlk 1000’de 7 Üniversite

Macaristan Üniversitelerinden, YÖK tarafından da tanınan ve geçerliliği kabul edilen, Times Higher EducationCWTSARWUURAP ve QS sıralamalarında 7 tanesi ilk 1000’de yer almaktadır.

Macaristan’da Üniversite İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee, hem Türkiye’de hem de eğitim alacağınız ülkede vermekte olduğu akademik danışmanlık ve destek hizmetleri ile Macaristan’da üniversite eğitimini size mümkün kılıyor ve sizin için bu süreci çok kolaylaştırıyor. Armada Grandee, ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye, üniversite yerleştirme hizmetleri de dahil birçok alanda profesyonel akademik danışmanlık hizmetlerini ilgili ülkede yerleşik yerel partnerleri ile birlikte sunmaktadır. Armada Grandee, uluslararası öğrenci dolaşımını gerçekleştirmek için gerekli olan global bir servis ağına sahiptir ve bu servis ağı ile birçok ülkeden öğrencileri buluşturmakta ve öğrencilerin ihtiyacı olan hizmetleri uluslararası standartlarda vermektedir. Macaristan’da Üniversite İçin Hizmetlerimiz ile ilgili bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Macaristan’da Üniversite Eğitiminiz İle İlgili Lokal Hizmetlerimiz

Türkiye’de iken Armada Grandee ofislerinde size verilecek akademik danışmanlık ve destek hizmetleridir.

 • Bütçe ve hedeflerinize uygun bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile Polonya’da size uygun üniversite ve bölüm tespiti
 • Üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize başvuru süreci yönetimi
 • Seyahat organizasyonu

Macaristan’daki Hizmetlerimiz

Macaristan’daki anlaşmalı servis sağlayıcılarımız tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir.

 • Havaalanında karşılama ve transfer
 • Şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık
 • İkamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık
 • Acil durum desteği
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Macaristan’da Üniversite için danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Macaristan’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.
Bize Ulaşın
Bize Ulaşın