fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Amerika’da Üniversite

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da Üniversite eğitimi almadan önce Amerika’daki eğitim sistemini bilmek çok önemlidir. Amerikan eğitim sistemi öğrenciler için çok fazla seçenek sunar. Bu seçenekleri değerlendirebilmek için Amerikan eğitim sistemine hâkim olmak ve bu yönde plan yapmak da oldukça elzemdir.

Amerika’da Üniversite Eğitimi’ne başlamadan önce öğrenciler, ilk okul ve lise eğitimi olarak 12 senelik bir periyod içerisinde eğitimlerini tamamlarlar. Amerika’da 6 yaşına gelen bir çocuk ilkokul eğitimine başlar ve buna genel olarak “elementary school” ismi verilir. 6 senelik eğitim ardından öğrenci diğer 6 seneyi tamamlamak için “secondary school” denilen orta ve lise seviyesinde okula devam eder.

Amerika’da bir öğrenci 12. Sınıfa geldikten sonra yüksek eğitim için kolej ya da üniversiteye devam edebilir.

Amerika’da Üniversite eğitimi alabilmek için, uluslararası öğrenciler de tıpkı Amerikalı öğrenciler gibi akademik geçmişlerini gösteren transkriptlerini, yani not dökümlerini sunmak durumundadırlar. Her yüksek öğretim kurumunun farklı kabul ve kayıt prosedürleri bulunmaktadır ve değerlendirme kriterleri bir merkezi sistem tarafından oluşturulmamıştır. Bu sebeple, Amerika’da Üniversite eğitimi almadan evvel başvurulacak yüksek öğretim kurumunun kabul ve kayıt gerekliliklerinin araştırılması, bu yönde bir planlama yapılması önemlidir.

Amerika’da akademik yıl genellikle Ağustos ya da Eylül aylarında başlar ve Mayıs ya da haziran ayına kadar devam eder. Öğrencilerin birçoğu yeni bir yüksek eğitim kurumuna Mayıs ya da Eylül ayında başlarlar. Uluslararası öğrencilerin de başlangıç dönemi olarak bu şekilde yapması uygun olacaktır.

Amerika’da Üniversite Eğitimi ve Community College’lar

Amerika’da lisans eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir. İlk 2 yıl öğrenciler, seçtikleri alana göre genel konular üzerine eğitim alır ve ilerlemek istedikleri alanın temellerini atarlar. Devam eden 2 yılda ise öğrenciler özelleşmek istedikleri alan üzerine çalışmalar yapabilirler. 4 yıllık eğitimin ardından öğrenciler lisans diploması sahibi olurlar.

Amerika’da birçok öğrenci, lisans eğitiminin ilk 2 yılımı “community college” denilen eğitim kurumlarında tamamlamayı da tercih etmektedir. Amerika’da “community college”lar Amerikan eğitim sistemi içerisinde öğrenciler için maddi olarak ve erişilebilirlik açısından oldukça uygundurlar. İlk 2 yılını “community college”larda eğitim alarak tamamlayan öğrenciler, eğitimlerini, aldıkları derslerin kredilerini transfer ederek, 4 yıllık eğitime tamamlama hakkına sahiptirler.

Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, Amerikan eğitim sisteminin karakteristik özelliğinden dolayı özelleşeceği alan seçimi ve başka bir alana geçme noktasında da esnekliğe sahiptirler. Amerika’da eğitim alan öğrenciler lisans eğitimleri boyunca, alan değişikliği yapabilirler. Fakat bu değişiklikler, öğrencilerin fazladan ders almasını ve dolayısıyla da eğitim için daha fazla para harcamasını gerektirmektedir.

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin mutlaka iyi bir İngilizceye sahip olması gerekmektedir. Öğrenciler İngilizce dil becerilerini, TOEFL ya da IELTS isimli dünyaca tanınırlığı olan sınavlar neticesinde kanıtlamak durumundadır. Amerika’daki her üniversitenin kabul ve kayıt koşulları birbirinden farklı da olsa, genellikle öğrencilerden minimum 80 TOEFL skoru ya da 6.0 IELTS skoru istenmektedir. Ayrıca öğrencinin akademik başarısı da kabul noktasında önemli rol oynamaktadır. Öğrencinin ders içi ve dışındaki başarısını gösteren akademik referans mektupları da Amerikan üniversitelerine kabul alması yolunda gerekli koşullardan biri olacaktır.

Amerika’da lisans programlarına başvurabilmek için SAT ismi verilen sınava da girilmesi gerekmektedir. Bu sınav hem Amerikan vatandaşlarından hem de yabancı uyruklu öğrencilerden istenilen bir üniversite giriş sınavıdır. SAT öğrencilerin hem Sayısal (Math) hem de Sözel (Verbal) becerilerini ölçmektedir.

Amerika’da Eğitim, Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Yüksek eğitim noktasında en popüler ülkelerden biri olan Amerika’da eğitim ücretleri de çeşitlilik göstermektedir. Devlet üniversitelerinde de eğitimin ücretli olduğu ülkede, özel üniversitelerin eğitim ücretleri daha yüksektir.

Amerika’da eğitim ücretleri yıllık ortalama 5.000 USD’den 50.000 USD’ye kadar çıkabilmektedir. Bazı üniversitelerde eğitim ücretleri uluslararası öğrenciler ve üniversitenin bulunduğu eyaletin öğrencileri için de farklılaşmaktadır.

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için bir diğer gider kalemi de konaklama ücretleri olacaktır. Amerika’da genel olarak eyaletler arasında konaklama giderleri farklılık göstermektedir. Ülkenin orta batı kısmında konaklama ücretleri daha uygunken, Doğusunda ve Kuzey Doğusunda daha pahalı olabilmektedir. Konaklama ücretleri aylık olarak 500 USD’den başlayarak 3500 USD’ye kadar çıkabilmektedir.

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için bir diğer konaklama alternatifi de kampüs içerisindeki yurtlar olacaktır. Yurtlar genellikle 2 ya da 3 kişi tarafından paylaşılan odalardan ve ortak kullanım alanlarından oluşmaktadır. Yıllık yurt ücretleri de 10.000 USD ve 12.000 USD arasında değişiklik gösterir.

Yeme, içme ve sosyal yaşam giderleri de Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin düşünmesi gereken diğer giderlerden olacaktır. Ortalama bir kişi aylık olarak 200-250 USD arasında yeme, içme harcaması olduğunu hesaba katmalı ve planını ona göre yapmalıdır.

Amerika’da Üniversite Eğitimi İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Amerika’da Lisans Eğitimi noktasında partnerlerimiz aracılığıyla ücretsiz hizmet sunmaktayız. Amerika’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.