fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Avustralya’da Üniversite

Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Her yıl eğitime yapılan yeni yatırımlarla beraber Avustralya yurt dışında üniversite okumak isteyenler için de cazip bir yer haline gelmiştir. Avustralya’da Üniversite okumak öğrenciler için büyük bir fırsattır. 23 milyon nüfusu ve muhteşem doğasıyla Avustralya eğitimde de dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Avustralya’da 22.000 civarında kurs ve 1.100 civarında da eğitim kurumu bulunur. Dünyanın önde gelen 100 üniversitesinden 8’i de Avustralya üniversiteleridir.

Avustralya’da üniversitelerin tamamının YÖK tarafından tanınırlığının olması da yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için oldukça önemlidir. Ülke genelinde bulunan üniversitelerin giriş şartları birbirinden farklıdır.

Avustralya’da Lisans Eğitimi ve College’lar

Avustralya’da Üniversite eğitimi lisans düzeyinde genel olarak 3 yıl sürmektedir. Devlet üniversitelerinin yanı sıra özel üniversitelere de sahip olan Avustralya’da üniversite eğitimi Avustralya’nın Güney Yarım kürede yer almasından dolayı genel olarak şubat ayında başlamaktadır.

Avustralya’da öğrenciler direk olarak lisans eğitimine bir üniversitenin bünyesinde başlayabilirler. Bunun dışında birçok öğrenci de TAFE ismi verilen 2 yıllık eğitim veren yüksek öğretim kurumlarından sonra aldıkları derslerin kredilerini transfer ederek, 4 yıllık programlara geçiş yapabilmektedirler.

Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, Avustralya’daki eğitim sistemine adapte olabilmek için Foundation eğitimi almak durumundadırlar. Bu öğrenciler, kabul almak istedikleri bölüme göre 1 yıl boyunca Foundation eğitimi gördükten sonra, lisans programlarına 1. Sınıftan başlayabilirler.

Avustralya’da Üniversite eğitimi almak için Türk öğrencilerin, Türkiye’de yapılan üniversite giriş sınavlarına girmelerine gerek yoktur. Avustralya üniversiteleri, yabancı öğrencilere kabul verirken öğrencinin İngilizce düzeyine, akademik geçmişine, öğrencinin sosyal geçmişi ve başarıları ile başvurulan bölümün o yılki yabancı öğrenci kontenjanına bakmaktadır. Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrencilerden genellikle IELTS gibi uluslararası geçerliği olan bir sınava girerek İngilizce dil becerilerini kanıtlanmaları beklenmektedir. IELTS’ten 5.5 ve üzeri puan alan öğrenciler Avustralya’da Üniversite eğitimi almaya hak kazanabilirler.

Avustralya’da Eğitim, Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Dünyanın büyük ekonomilerinden biri olan Avustralya aynı zamanda da en yaşanılabilir ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Buna karşın, eğitim ücretleri olarak İngiltere ya da Birleşik Devletler kadar pahalı olduğunu söylenemez.

Avustralya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yıllık ortalama 30.000 AUD civarında bir parayı eğitim ücreti olarak ayırması gerekmektedir. Bunun dışında, veterinerlik ve tıp gibi bölümlerin ücretleri daha da yüksek olabilmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi Avustralya’da da eğitim ücretleri noktasında Avustralya vatandaşları ve yabancı uyruklu öğrenciler arasında eğitim ücreti noktasında fark vardır.

Avustralya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için bir diğer önemli gider kalemi de konaklama olacaktır. Konaklama ücretleri bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Öğrenci yurtları genellikler haftalık olarak 90-300 AUD, evler ise genellikle haftalık olarak 250-350 AUD arasında değişik gösterir. Öğrenciler paylaşımlı evlerde kalarak konaklama masraflarını kısabilirler.

Avustralya eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için sağlık sigortasını zorunlu kılmaktadır. OSHC ismi verilen sağlık sigortası için de bir lisan öğrencisi üç yıllık süre zarfında 2.000 AUD civarında para ödemektedir. Yeme-içme, ulaşım ve sosyal yaşam giderleri için de öğrencilerin aylık yaklaşık olarak 900-1000 AUD arasında bir miktarda bütçe ayırması gerekmektedir.

Avustralya’da Üniversite İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Avustralya’da Üniversite Eğitimi noktasında partnerlerimiz aracılığıyla ücretsiz hizmet sunmaktayız. Avustralya’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.
başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.