fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İrlanda Dil Okulları

İrlanda Dil Okulları son yıllarda İngilizce dil eğitimi için oldukça tercih edilen okullardan biri haline geldi. Uygun maliyetlerle ve yeni  hoş kültürlerle harmanlanmış olan İrlanda gezip görülecek yerleri ve dil eğitimini pekiştirmek için farklı kültürlerden bir araya getirdiği insanlarla da ön plana çıktı.

İrlanda halkı sıcakkanlılığı ile bilinirler. İletişimi güçlü insanlardır. Türk oranı İrlanda’da oldukça azdır. Eski mimari yapıları, muhteşem yeşil doğası ve kayak merkezleri ile ünlüdür. Ulaşım İrlanda’da çok iyi bir alt yapıya sahip olmakla beraber tren ağı çok gelişmiştir. Tramway ve otobüs kullanımı oldukça rahat ve yaygındır. İrlanda halkı kuralcı bir halk olması sebebiyle ülkede yaşam kalitesi çok yüksektir. Bundan dolayı yurtdışı dil eğitimi düşünen öğrencilerin tercih sebebidir.

İrlanda’da dil okuluna gitmek isteyen öğrenciler için en güzel haber ise çalışma izninin olmasıdır. İrlanda’da çalışma izni ile öğrenciler eğitim alırken haftada 20 saat part time çalışarak hem dillerini geliştirip hem de para kazanabilirler. Bir diğer değişle Work and Study gibi bir program deneyimi elde edebilirler. İrlanda’da çalışma izni 25 hafta ve üzeri dil eğitimi düşünen öğrenciler için geçerlidir.

İrlanda dil okulları MEI (Marketting English in Ireland) tarafından onaylanmaktadır. Bu sebeple eğitim kalitesi önem arz eder ve okullar belli bir kalite standardını korumak zorundadır.

İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar ise serin ve bulutludur. Ancak İngiltere de ki gibi sık sık yağmur yağmaktadır.

Neden İrlanda Dil Okullarında Eğitim Almalısınız ?

İrlanda Dil Eğitimi Vizesi

Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin İrlanda’da dil eğitimi almak için vizeye başvuru yapması gerekir. İrlanda Hükümeti İrlanda’da kısa ve uzun süreli dil eğitimi alacak öğrenciler için farklı vize rejimleri uygulamaktadır.

Vize alırken nelere dikkat edilmeli

İrlanda Dil Okulları Şehirleri

Yurtdışında Okumak ve Çalışmak

Dublin: İngiltere Adası’nın 110 km batısında bulunan İrlanda Adası’nda yer alır. Şehrin kalbi olan Temple Bar, eğlence hayatına ve restoranlara yakın bir noktada yer almaktadır. Dublin Türkiye arasında iki saat zaman farkı vardır. Dublin eski bir tarihe ev sahipliği yapması ve mimarisinin günümüze kadar korunması ile içerisinde birçok müze, katedral, kilise, kale ve tarihi mimariler barındırmaktadır. Düzenli ve temiz bir şehirdir. Tabi ki Dublin ile ilgili belirtmemiz gereken en önemli nokta ise Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı başkenttir. Yaşam kalitesine fazlasıyla dikkat eden Dublin halkı yıl içerisinde birçok festival düzenlemektedirler ve bu festivaller çok görkemli geçmektedir. Birçok yurtdışı dil okulunun Dublin’de merkezi bulunmaktadır.

Cork: İrlanda’nın en büyük ikinci şehridir. Resmi olarak Cork kontluğuna bağlıdır ve nüfusu 120.000’dir. Sokakları ve insanlarıyla tipik bir İrlanda şehri olan Cork, kompakt şehir merkezi, ilginç suyolları, 17. Yüzyıldan kalma caddeleri, eğlence hayatı, barları ve daha ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Galway: Sayısız festival, kutlama ve etkinliğe ev sahipliği yapan Galway, İrlanda’nın Kültürel Kalbi olarak bilinmektedir. Her yıl temmuz ayında şehirde Macnas Yürüyüşü’yle ünlü Galway Sanat Festivali düzenlenmektedir. John F. Kennedy Parkı’nın da bulunduğu Eyre Square, şehrin ana meydanıdır. 2008 yılında dünyanın en iyi 42. Avrupa’nın en iyi 14. ve İrlanda’nın Dingle’dan sonra en iyi 2. turizm şehri seçilmiştir. Lynch Kalesi, İrlanda’daki en iyi orta çağ kasaba evidir.

İrlanda Dil Okullarına Nasıl Başvuru Yaparım ?

İrlanda’da Yaşam ve Konaklama

İrlanda'da Sosyal Hayat
İrlanda’da Sosyal Hayat

Ülkenin para birimi Euro’dur. Ülkede bisiklet kullanımı oldukça yaygındır ve fazlasıyla tercih edilir.  Ayrıca Türkiye’den giden öğrenciler için bisiklet satın almak ve kiralamak mümkündür.

Başkenti Dublin olan ülkenin henüz tanınmamış ancak birçok güzelliği içinde barındıran diğer birkaç şehri ise Galway, Cork ve Belfast’tır. Belfast şehrinde Türk yoğunluğu Dublin’in aksine oldukça fazladır.

İrlanda Dil Okulları Konaklama Türleri

Aile yanı konaklama: Yurtdışında dil eğitimi düşünen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. İrlanda dil okullarında öğrenilenler, yabancı bir ailenin bireyi olarak pratiğe dökülebilir. Aile yanı konaklama kahvaltı, kahvaltı + akşam yemeği şeklinde olabilmektedir. Aile yanı tercih eden öğrencilerin toplu taşıma kullanması gerekebilir ve bu süreler ortalama 30 – 45 dakikadır.

Yurt Konaklama: Birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerin bir arada kalabileceği bir ortamdır. Tek kişilik ve çift kişilik oda alternatifleri bulunur. Yurt konaklamalar yemeksizdir, ancak çoğunlukla öğrencilerin ortak kullanabileceği mutfaklar bulunmaktadır. Banyolar oda içerisinde ya da ortak kullanılan alanda olabilir. İrlanda’nın öğrenciler tarafından sevilmesinin nedenlerinden biri ise yurt konaklamalarının okula yakın veya yürüme mesafesinde olmasıdır.

Öğrenci Evi/Apart Konaklama: Yurt konaklamalara nazaran daha ev tarzı bir ortamın olduğu konaklama türüdür. Katlarda mutfak, oturma odası ve banyo gibi ortak kullanıma açık alanlar bulunmaktadır.

İrlanda Dil Okulları ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

İrlanda’da dil eğitimi aldıktan sonra ülkede kalabilir miyim ?

İrlanda, 25 haftalık kayıtlarda 8 aylık süre için verilen Work and Study vizesinin süresi dolduktan sonra, dil eğitimi kaydınızı en az 25 hafta yenileyerek, iki kere daha 8’er aylık vize alabilirsiniz. Kısa sürekli İrlanda vizeleri uzatılamaz.

İrlanda dil okullarında başlangıç tarihleri nasıldır ?

İrlanda dil okulları yıl boyu açıktır ve tatil günleri dışında her pazartesi genel İngilizce sınıfları vardır. Bu esnek başlangıç tarihleri sayesinde öğrenciler yıl boyunca istedikleri tarihlerde ve zaman aralığında eğitim alabilirler.

İrlanda vizesi ile başka ülkelere seyahat edebilir miyim ?

İrlanda vizesi ile ancak İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. İrlanda vizesi ile başka herhangi bir ülkeye gidemezsiniz.

İrlanda eğitim almak için güvenli bir ülke mi ?

İrlanda bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın en güvenli ve suç oranı en düşük ülkelerinden biridir. Dünya’nın dört bir yanından pek çok öğrenci İngilizce dil eğitimi, sertifika, üniversite ve master gibi çeşitli eğitimler için İrlanda’ya gelir. İrlanda eğitim için gelen yabancı öğrenciler için oldukça huzurlu ve güvenli bir ülkedir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
İrlanda Dil Okulları, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!