Polonya’da Üniversite

Polonya’da Üniversite

Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Polonya’da Üniversite okumak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değildir.

Polonya’da eğitim dili İngilizce ve Lehçe’dir. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Polonya’da üniversiteler devlet ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ülkede 131’i devlet üniversitesi olmak üzere yaklaşık 457 üniversite bulunmaktadır. 38 milyon nüfusa sahip ülkede Zloty (PLN) para birimi kullanılmaktadır. Anadili Lehçe olan ülkenin en popüler şehirleri Warsaw, Poznan, Lodz ve Krakow’dur. Türkiye’den aşağı yukarı 2 saat uzaklıkta olan Polonya eğitim gören öğrencilere yasal çalışma izni vermektedir. Polonya’da lisans ya da yüksek lisans sonrası öğrencilere 1 yıl çalışma ve oturma izni verilmektedir.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

 • Eğitim standartları yüksektir.
 • Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.
 • Polonya üniversitelerinden alınan diploma, tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.
 • Polonya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’de vakıf üniversitelerindeki eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur.
 • Polonya, diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre ulaşım, beslenme ve barınma ücretlerinin düşük olduğu bir ülkedir. Bu nedenle öğrenim hayatı da öğrenciler için düşük maliyetli olacaktır.
 • Ülkemizde 4 yıl olan lisans eğitimi, Polonya’da bölümlerin büyük çoğunluğu için 3 yıldır. Bu hem eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını, hem de iş hayatına 1 yıl erken başlamanızı sağlayacaktır.
 • Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Polonya’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değil.
 • Polonya’da eğitim dili İngilizce ve Lehçe’dir. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.
 • Polonya üniversitelerinin pek çoğunda Amerikan veya İngiliz eğitim müfredatı okutulduğundan; mezun olduğunuzda çift diploma edinmiş olursunuz.
 • Polonya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenciye, ekstra 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Bu sayede ülkenin lider şirketlerinden birinde çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Polonya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden biridir. Polonya’nın ekonomisi güçlüdür ve iş imkanları iyidir.
 • Ayrıca, Polonya Türkiye’ye sadece 2 saat uzaklıktadır.
 • Polonya’da Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Polonya’da Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

Avrupa’da eğitim almak için en uygun ülkelerden biri olan Polonya’da Yaşam ve Konaklama Maliyetleri oldukça uygundur. Polonya’da Üniversite için yıllık ücretleri tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümler haricinde ortalama 3.000 – 4.5000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği gibi bölümler ise yıllık 9.000 ile 11.000 Euro arasında eğitim ücretlerine sahiptirler.

Polonya’da Üniversite eğitimi alacak öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Öğrenciler genellikle ev kiralamakta ya da öğrenci yurtlarında kalmaktadırlar. Ev kiralanabilmesi için ilgili evin depozitosunun, ilk ay kirasının ve emlakçı komisyonunun ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle Polonya’ya gelirken öğrencinin yanında ev kiralama işlemlerinde kullanılacak 700 Euro civarında bir para bulunmalıdır. Kiralanacak paylaşımlı evlerin aylık kiraları, evin durumu, büyüklüğü, okula yakınlığı ve mobilyalarına göre kişi başı en az 250-350 Euro civarında olacaktır. Öğrenci yurtları da öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Tercihe göre 1-2 ya da 3 kişilik odalar sunmaktadır. Bu yurtların kişi başı aylık ücreti genellikle 200 – 400 Euro civarında olmaktadır. Özel yurtlarla sözleşme dönemlik ya da yıllık olarak yapılır. Öğrencilerden kayıtta 200-400 Euro civarında depozito alınır. Yurtlarda sınırlı sayıda yer olduğu öğrencilerin bütçelerini ev kiralayacak gibi ayarlamaları gerekmektedir.

Avrupa’nın maliyet bakımından en uygun ülkelerinden biri olan Polonya’da öğrencilerin beslenme, ulaşım ve sosyal harcamalar için ayırmaları gereken miktar de 150-200 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Dünya Sıralamalarında İlk 1000’de 23 Üniversite

Polonya Üniversitelerinden, YÖK tarafından da tanınan ve geçerliliği kabul edilen, Times Higher EducationCWTSARWUURAP ve QS sıralamalarında 23 tanesi ilk 1000’de yer almaktadır.

Polonya’da Üniversite İçin Hizmetlerimiz

Armada Grandee, hem Türkiye’de hem de eğitim alacağınız ülkede vermekte olduğu akademik danışmanlık ve destek hizmetleri ile Polonya’da üniversite eğitimini size mümkün kılıyor ve sizin için bu süreci çok kolaylaştırıyor. Armada Grandee, ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye, üniversite yerleştirme hizmetleri de dahil birçok alanda profesyonel akademik danışmanlık hizmetlerini ilgili ülkede yerleşik yerel partnerleri ile birlikte sunmaktadır. Armada Grandee, uluslararası öğrenci dolaşımını gerçekleştirmek için gerekli olan global bir servis ağına sahiptir ve bu servis ağı ile birçok ülkeden öğrencileri buluşturmakta ve öğrencilerin ihtiyacı olan hizmetleri uluslararası standartlarda vermektedir. Polonya’da Üniversite İçin Hizmetlerimiz aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Polonya’da Üniversite Eğitiminiz İle İlgili Lokal Hizmetlerimiz

Türkiye’de iken Armada Grandee ofislerinde size verilecek akademik danışmanlık ve destek hizmetleridir.

 • Bütçe ve hedeflerinize uygun bireysel analiz ve akademik danışmanlık ile Polonya’da size uygun üniversite ve bölüm tespiti
 • Üniversite başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize başvuru süreci yönetimi
 • Seyahat organizasyonu

Polonya’daki Hizmetlerimiz

Polonya’daki anlaşmalı servis sağlayıcılarımız tarafından size verilecek olan danışmanlık ve destek hizmetleridir.

 • Havaalanında karşılama ve transfer
 • Şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık
 • İkamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık
 • Acil durum desteği
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Polonya’da Üniversite için danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Polonya’da Üniversite eğitimi ile ilgili olarak en kaliteli, şeffaf ve dürüst danışmanlık hizmeti noktasında bize ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Üniversiteler

Hizmet verdiğimiz diğer ülkeler

Bize Ulaşın
Bize Ulaşın