fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Kültürel Değişim

Work and Travel ve Kültürel Değişim uluslarası düzenlenen programlarda en çok anılan iki kavramdır. Programın yapımcısı ve yöneticisi olan ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre work and travel programının amacı; Amerika Dışında ülkelerde tam zamanlı eğitim alan üniversite öğrencilerinin Amerika’ya gelerek kültür ve fikirlerini Birleşik Devletler insanlarıyla, geçici çalışma ve seyahat imkanlarıyla paylaşmasıdır.

Kültürel Değişim Nedir?

Bu konuda önemli bir uyarıda bulunmakta fayda bulunuyor, hepimizin sıklıkla duyduğu bir terim olan “turist” teriminin anlamını bilmekte ve work and travel programının bu terimin ifade ettiği anlamdan farklı bir boyutta olduğunu görmemiz gerekir. WTO(Dünya Turizm Örgütü) turisti: “Kişilerin ikamet ettiği yer dışındaki bir yere bir yılı aşmamak üzere, boş zaman değerlendirme, iş veya diğer benzeri amaçlarla yaptıkları seyahat ve konaklama aktiviteleri” olarak tanımlanmaktadır. O halde Work and travel katılımcıları kesin şekilde turist olarak değerlendirilemezler. Bu yüzden Work and Travel’ın Kültürel Değişime Etkisi turistik bir gezi ve içeriği ile sınırlandırılamaz.

Turistten Farkımız Ne?

Başka insanlarla etkileşimi sınırlandıran en önemli faktör birlikte geçirilen ve ortak bir amaca yönelik faaliyetlerin sınırlı olmasıdır. Geçim için para kazanma, vergiler, iş stresi, trafik, konaklama, takım ve ekip çalışması, bir gruba aidiyet hissetme, aynı şeylere sevinme ve üzülme, ortak bir hedef için iş gücü ortaya koyma, karşılaştırma yapma, değerlendirme, öğrenme ve adapte olma gibi kavramlar Work and Travel’ın Kültürel Değişime Etkisini ön plana çıkaran faktörlerdir.

Bu bahsedilen etkileşimler yalnızca farklı iki milliyet arasında olmayıp, zaten hali hazırda Amerika’nın çok kültürlü bir yapısı olması ve Work and Travel programına katılan 100’ün üzerinde ülkenin katılımcılarının da katılımıyla tam bir kültür harmonisi yaratılır.

One’s destination is never a place, but always a new way of seeing things. (Henry Miller)

 

Geçmişte birkaç ülke gezen seyyahlar aşırı derecede kıymet görmüş, birden fazla lisan bilen insanlar üst düzey görevlerde yer almışlardır. Günümüzde Avrupalı, Amerika’lı vatandaşlar için yurtdışına çıkmak, değişim programlarına katılmak, son derece normal bir durumken, Türk vatandaşları için bu durum sürekli bir tabu olarak kalıyor ve yurtdışı eğitim, değişim programları gerekli ve hakettiği ilgiyi bir türlü göremiyor.

Türkiye’de Durum ne?

Günümüzde Türk öğrenciler dışa açılmaktan imtina eder hale gelip, yurtdışına çıkmayı, eğitim almayı, değişim programlarına katılmayı belirli bir zümreye aitmiş gibi hissetmektedirler. Türkiye İstatistik Kurumuna göre 7Milyona yakın öğrenciden %95’inin pasaportu bulunmaktadır. Bu durumu  hep birlikte tersine çevirmek global ve gelişen dünyadan kopmamamız, zengin kültürümüzü diğer insanlara aktarabilmeli ve en nihayetinde dünya mirasına katkıda bulunabilmeliyiz. Work and Travel Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizdeki danışmanlarımız ile çok daha kolay ve ulaşılabilir. Her türlü aşamada ve adımda sizlerin yanınızda olacak ve sizleri tüm program boyunca sorunsuz bir deneyim elde etmenizi sağlamaya gayret göstereceğiz.  Lütfen üniversiteli olmanın tadını çıkarın!

İletişim formu için tıklayabilirsiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.