fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Hacettepe Üniversitesi – Burcu Esra Sönmez

Work and Travel Hacettepe Üniversitesi – Burcu Esra Sönmez

Work and Travel Hacettepe Üniversitesi katılımcımız Burcu Esra Sönmez, detaylı şekilde work and travel başvurusunu, Amerika’da iş hayatını sizler için anlatıyor. Work and travel programına iki kez katılan “Esra” artık artık Amerika’da yaşıyor.

İndirimler, promosyonlar, iş teklifleri, vaatler havada uçtu!

Nasıl başladım? Benim için Armada Grandee’ye gidip kayıt olmak zor değildi çünkü zaten Amerika’ya gitmek istediğimi her zaman biliyordum.  Work and travel şirket seçimi aşamasında bir çok şirket ile sayısız kere görüşme, mail trafiği, telefon görüşmesi, ofis ziyareti gerçekleştirdim. Tüm firmalar tarafından defalarca arandım, kayıt için tekrar tekrar, tekrar, tekrar aradılar, indirimler, promosyonlar, iş teklifleri, vaatler havada uçtu. İçlerinden yalnızca Armada Grandee bir kez bile telefon açmamış, bilgi verdikten sonra bunaltmamıştı. Tercihim tabi ki Armada Grandee oldu. Gittiğim yerde farklı firmalardan bir çok öğrenci de olduğu için kıyaslama şansı buldum ve benim için en iyi work and travel şirketi Armada Grandee oldu.

Amerika’ya gitme zamanım geldi çattı

Gideceğim yer Cedar Point olarak belirlendi, yaklaşık 9 aylık uzun bir evrak tamamlama sürecinden sonra zamanın nasıl geçtiğini anlamadan Amerika’ya gitme zamanım geldi çattı. Amerika! Evet zaman geldi çattı, Amerika’ya vardım uzun bir uçak yolculuğunun ardından. Yalnızdım, gergindim, uzun bir tren yolculuğunun ardından gece yarısı gitmem gereken yere vardım. Yurduma girişimi yaptım. Oda arkadaşımın Amerikan olması dolayısıyla da birkaç gün İngilizce konuşma olayını kavrayamadım. Bazen cümle aralarında Türkçe kelimeler kullandım, Amerikalıların  tuhaf bakışlarına maruz kaldım yorgun olduğumda ya da uykudan yeni uyandığımda İngilizce anlayamama ve konuşamama durumumla dalga geçen arkadaşlar edindim daha sonra 3 gün sonra çalışmaya başlayınca, artık yavaştan İngilizce konuşma zorunluluğunu beynim kavramaya başladı.

İlk günler çok gergindim

Sweep(temizlik görevlisi) olduğum için parkı en iyi bilen kişi olmak zorundaydım. Her gün milyonlarca soruya maruz kaldım müşterilerden. O nerede ,bu nerede, şu nerede… Gerginliğim daha da arttı… Yemek sorunu vardı ayrıca. İlk günler hiçbir şey yiyemedim aç dolaştım etrafta. Sonra yavaştan öğrenmeye başladım 3 öğün hamburger patates kızartması yemeyi. İlk haftadan sonra alıştım yavaş yavaş her şeye. İlk aydan sonra çalışmanın gerçekten zor olduğunu kavradım daha önce uzun süreli bir işte çalışmamış biri olarak. Yağmurun, güneş her türlü hava koşulunda çalışmak zorundaydık. Ama ona da alıştım arkadaş çevrem biraz geç oluşmaya başladı, 2-3 hafta sonra filan. Hiç arkadaşım olmayacak diye korkmaya başlamıştım tam da.

Çalışma kısmı çok zorlu geçti

Sonuç: Çalışma kısmı çok zorlu geçti, çok sıkıldığım zaman oldu. Dayanamayacağımı hissettiğim zamanlar oldu özellikle sonlara doğru. Ama hiçbir zaman dönmeyi düşünmedim, çünkü bu tarz şeyleri göze alarak gittim. Amerika’da hayat dediğiniz şey güllük gülistanlık olmayacak, bunu göze almanız gerek. Ama bunun yanında çok değerli, eğlenceli, hiçbir zaman unutamayacağınız deneyimleriniz de olacak. Şu an elimde neler var? Bir ton yabancı arkadaş, benim seneye tekrar Cedar Point’e gitme planları yapmamı sağlayan muhteşem bir park, tekrar görmek istediğim, kendileriyle yaklaşık 3 ayımı geçirdiğim, en güzel anlarımı paylaştığım birkaç değerli Amerikalı arkadaşım, ve bu sene tekrar başını ağrıtmaktan çekinmeyeceğim danışmanım … Her genç Work and Travel deneyimini yaşamalı

Work and travel benim için -Muhteşem bir 21. Doğum günü partisi, -işim yüzünden yürüme konusundaki limitlerimi öğrenmek, roller coasterlar sayesinde bütün korkularımı yenmek ve onlara bağımlı olmak, – bütün yaz boyunca İngilizce derdimi anlatmaya çalışmak, daha sonra bundan zevk almaya başlamak, -5 tanesi başta olmak üzere bir çok Amerikan tatlı mı tatlı arkadaşlar edinmek, – Malezya’da gökyüzünde ay belirli bir duruma gelince yılın belli bir döneminde kutlama yapıldığını öğrenmek, -beysbol maçına gidip hiçbir şey anlamadan maçı izleyip Amerikan arkadaşlarıma maçı beğenmiş rolü yapmak -3 öğün sağlıksız beslenmenin insanı öldürmeyeceğini öğrenmek, -sinirlendiğimde çok hızlı İngilizce konuşabildiğimi fark etmek.

Ve şu an aklıma gelmeyen daha birçok şey…

Work and Travel Hacettepe Üniversitesi katılımcılarına tavsiyem:

Hacettepe’de okuyorsanız, şanslısınız, work and travel Ankara şehrinde Armada Grandee ile tanınan bir program ve katılmanız için Armada Grandee Ankara ofisini arayarak bilgi almanız, yüz yüze görüşmeniz kafi. Elbette bir çok firma daha var, tercihiniz sizin bileceğiniz iş fakat vaatlere, indirimlere, “biz en iyisiyiz, biz en büyüğüyüz, Türkiye’ye work and travel programını biz getirdik” diyenlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Work and Travel Hacettepe Üniversitesi katılımcımız Burcu Esra Sönmez’e bizimle work and travel programı tecrübelerini paylaştığı için çok teşekkür ediyor, Amerika’daki hayatında başarılar diliyoruz!

Öğrenci Referanslarımızdan Bazıları

Work and travel Dokuz Eylül Üniversitesi
Work and travel Dokuz Eylül Üniversitesi

Work & Travel

İncele

Work and travel Selçuk Üniversitesi – Elif Kaya
Work and travel Selçuk Üniversitesi – Elif Kaya

Work & Travel

İncele

Aslı Gezer
Aslı Gezer

Dil Okulu

İncele

Bilun Yağmur Çakıcı
Bilun Yağmur Çakıcı

Dil Okulu

İncele

Burak Çıtlak
Burak Çıtlak

Dil Okulu

İncele

Eda Biltekin
Eda Biltekin

Dil Okulu

İncele

Mustafa Senduran
Mustafa Senduran

Dil Okulu

İncele

Work and travel Celal Bayar Üniversitesi -Halil İbrahim Kökdil-
Work and travel Celal Bayar Üniversitesi -Halil İbrahim Kökdil-

Work & Travel

İncele

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.