fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE)

Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE)

Kuruluş: 1635 – Devlet Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE)

Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE), 1635 yılında kurulan, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan bir araştırma üniversitesidir. Kısaca ELTE olarak da çalışan üniversite Macaristan’ın en tanınmış ve prestijli üniversitelerinden biridir. Sekiz fakültesi ve Budapeşte’de bulunan araştırma enstitüleri vardır. Üniversitenin 28,000 civarında öğrencisi ve 2,000’e yakında akademik personeli bulunmaktadır.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna nehri ile ortadan bölünmüş bir şehirdir. Şehir 1873 yılında Budin ve Peştenin birleşmesiyle oluşmuştur. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte eşsiz atmosferiyle Avrupa’nın Doğusunun Paris’i olarak anılmaktadır. Avrupa’nın en keyifli şehirlerinden olan Budapeşte gece hayatı, doğal güzellikleriyle ön plana çıkar. 2 milyona yakın nüfusu ve 2,7 milyon civarında yıllık ziyaretçisi ile şehir Avrupa’nın tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir.

Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE), dört yüz yıllık tarihiyle Macaristan’ın önde gelen eğitim kurumlarındandır. Üniversitenin misyonu, kültürünü ulusal ve evrensel düzeyde koruyarak akademik anlamda bilimi geliştirmek olarak tanımlanabilir. 1635 yılından bu yana faaliyet gösteren üniversite, Avrupa eğitim geleneğini devam ettirerek eğitim ve araştırmaya önem verir. Sekiz fakültesi bulunan üniversitenin bilimsel çalışma alanları oldukça çeşitlidir. Doğa ve Beşerî Bilimler, Eğitim Bilimleri ve Hukuk üniversitenin çalışma alanlarından yalnızca birkaçıdır. Üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır. Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE)’de Beşerî Bilimler Fakültesinde 70 dil öğretilmektedir ve bu özelliğiyle dünyada en fazla dil araştırması yapan üniversiteler arasındadır.

Üniversite, Erasmus ve değişim programları ortaklığıyla da uluslararası öğrenci hareketliliğini desteklemektedir. 80’den fazla yabancı dilde verilen programla da üniversite akademik gelişme kaydetmek isteyen öğrencilere geniş seçenekler sunar. Üniversite, konaklama ve yurt noktasında da öğrencilere yardımcı olur. Üniversitenin konaklama birimi öğrencilere yurt başvuruları noktasında yardımcı olmaktadır. Üniversitenin kütüphanesi oldukça zengindir. Öğrenciler çevrimiçi kaynaklara da erişim sağlayarak akademik araştırmalarını yapabilirler. Kütüphanenin veri tabanında 230,000 civarında kaynak bulunmaktadır.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından Times Higher Education’a göre 601-800, ARWU’ya göre 501-600, CWTS’e göre 824, URAP’a göre 608 ve QS’e göre de 701-750 sıraları arasında yer alan üniversite Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden biridir.

Eötvös Lorand ELTE Lisans Bölümleri (İngilizce)

Eötvös Lorand ELTE Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

Macaristan’da, Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi’nde, Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.