Armada Grandee Logo

Bize Ulaşın

0850 480 46 76

WhatsApp

0533 4 065 065

Çalışma Saatlerimiz

09:00 - 18:30

Work and Travel Başvuru ve Program Tarihleri

Work and Travel Başvuru Tarihleri

Work & Travel sezonu için kayıtlarımız, her yılın Ağustos ayında başlamaktadır.  Kayıtlarımız kontenjan dahilinde ilerleyecek olup son başvuru tarihi genellikle Şubat ayında olmaktadır. Son başvuru tarihi her sene yoğun talep nedeniyle daha geriye çekilmekte ve kontenjanların dolmasıyla birlikte öğrenci başvurusu kabul edilememektedir.

Work and Travel başvuru sürecinde önemli tarihleri aşağıda görebilirsiniz;

  • Program başvurusundan önce pasaport başvurunuzu mutlaka en kısa sürede tamamlayın ve pasaportunuzu edinin.
  • Kasım ve Nisan ayları arasında iş fuarları düzenlenecektir.
  • Mart- Haziran ayları arasında Summer Work and Travel USA programı J-1 Vize başvuruları olacaktır.
  • Mart – Mayıs  ayları arasında sizler için en uygun uçak biletini ayarlama faaliyetlerimiz başlayacaktır.
  • Mayıs – Haziran tarihleri arasında oryantasyon faaliyetlerimiz olacaktır.
  • Akademik takviminizin bitişi ve iş sözleşmenizin gösterdiği tarihe istinaden Amerika’ya giriş yapabilirsiniz.

Yukarıdaki tarihlerden de anlaşılacağı gibi işlemleriniz toplu şekilde gerçekleşmiyor. Her öğrencinin, belgelerinin tamamlanması, pasaportun çıkartılması, iş fuarına katılım işlemleri,  işine yerleştirilmesi, vize randevusunun alınması, sağlık sigortası, bagaj sigortası, yasal çalışma belgeleri, diğer gerekli vize evraklarının tamamlanması, gidiş-dönüş uçak biletlerinin ayarlanması, oryantasyon ve bilgilendirme aşaması gibi  farklı tarihlerde detay gerektiren bir çok iş vardır.

Work and Travel Program Tarihleri

Work and Travel programı’nın yapımcısı, destekçisi, kural ve kaidelerinin belirleyecisi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığıdır. Program sponsorları mevcut kuralların tatbik edilmesini sağlamakla yükümlüdürler. Work and Travel program tarihleri acenteden acenteye, sponsordan sponsora değişiklik göstermez. Programın esas ismi Summer Work Travel’dir. Program en fazla 4 ay çalışma izni sunmaktadır. Yaz aylarında gerçekleşen bu programın esas tarihleri aşağıda gösterildiği gibidir.

15 Mayıs: Katılımcının işe başlayabileceği en erken tarih
1 Ekim: Katılımcının bir işte çalışabileceği en son tarih. (1 Haziran itibariyle işe başlamak sureti ile)
1 Kasım: Katılımcının ABD’yi terkedebileceği en geç tarih.

Türkiye’den katılımcılar genel olarak akademik takvimlerinin müsade ettiği tarihte işe başlayıp, Eylül ayının 2. haftasına kadar çalışarak 1-2 hafta seyahat edip ülkemize dönmektedir.

Sezonlık ve yazlık bölgelerde, iç ve dış turistin fazla oldıuğu lokasyonlarda gerçekleşen work and travel programının esas tarihleri hiç bir suretle uzatılamaz fakat acil bir durum, adaptasyon sorunu, sağlık sorunu, olağanüstü durumlarda programı işyerinize ve sponsora bilgi vermek suretiyle erken sonlandırabilirsiniz.