fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and travel Lifeguard olmak

Work and travel programında çalışabileceğiniz bir çok iş seçeneği bulunmaktadır. Bu iş türleri içerisinde en çok rağbet gören ve en popüler işlerden olan lifeguard, Türkçesi ile cankurtaran işlerini sizin için inceliyoruz. Work and travel lifeguard olmak isteyenlere, işlerinin tanımı, sorumlulukları, eğitimi konularında bilgi arayanlara yardımcı olmasını dileriz.

Yardım mı lazım? WhatsApp üzerinden tek tıklama ile ulaş! TIKLA  BAĞLAN 

Lifeguard tanımı

Lifeguard, yüzücülerin, sörfcülerin, su sporları yapanların, su eğlencesine katılan kişilerin, can güvenliğini sağlamakla sorumlu olan kişidir. Bu güvenliği sağlamak için yeterli bilgi ve becerilere sahip olması gereklidir. Cankurtaran bir otel havuzunda, site havuzunda, okyanusta, aquaparklarda görev alabilir. Bulunduğu görev alanının temizlik ve hijyeninden, suyun girilebilir olduğundan emin olurlar. Temel ilk yardım bilgilerinden CPR ve AED’ye hakim olmaları gereklidir. Bir cankurtaran yüzme konusunda uzmandır. Ekipmanlı ve ekipmansız olarak yaralıya ulaşmak için genelde yüzme becerisini kullanır.

Lifeguard sorumlulukları

Bir lifeguard, görev alanında, tehlike anında hayat kurtarma becerilerini bilmek ve bu becerileri kritik ve gerekli anlarda kullanmaya hazır olmak zorundadır.  Çalışma alanı bir havuz ise havuzun gerekli kimyasal dengesini sağlamak için kimyasalların kullanımı, havuz çevresinin güvenliği, havuz filtrelerinin değişimi de can kurtaranın sorumluğunda olan işlerdir. Cankurtaranlar çalışma alanlarını temiz tutmak için gereklidir.  Cankurtaranlar her zaman profesyonel bir duruş içerisinde olmalıdır. Havuz ve su güvenliğini sürekli takip etmesi gereklidir. Bu yüzden cep telefonu, müzik aleti, kitap, sigara ve sohbet gibi dikkat dağıtıcı faaliyetlerden uzak durmaları gerekir.

Lifeguard Görevleri

Yaralanma ve kazaları önlemek için kurallara uyulmasını sağlamak,

Boğulma tehlikesine karşı daima görev alanını ve görev alanındaki kişileri gözlemlemek,

Eğer varsa, su kaydırakları ve su aktivitelerinin kazaya yol açmayacak şekilde iniş-binişini sağlamak,

Kaza, boğulma, yaralanma durumunda ilk yardım sunmak,

Çalışma bölgesi hijyen ve temizliğini sağlamak.

Lifeguard Eğitimi

Lifeguardlar, işe başlamadan önce sıkı bir eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim hem yazılı, hem fiziksel, hem teorik, hem uygulama içermektedir. Temel olarak lifeguard eğitiminin içeriği, çalışalacak olan ülkedeki yetkili kurumlar tarafından belirlenir. work and travel programında lifeguard eğitimi redcross kurumu tarafından sertifikalı eğitmenler tarafından verilmektedir. Diğer sertifika vermeye yetkili kurumlar iseAmerikan Cankurtaran Birliği, Jeff Ellis ve Ortakları, YMCA, Denizyıldızı Su Sporları Enstitüsü’nün Starguard programı, NASCO ve Amerika İzcileriTüm bu eğitimlerin sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olmak da gerekir. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayamayan adaylar sertifika alamazlar ve work and travel programında lifeguard olarak çalışamazlar.

Bir cankurtaran Amerika’da işe başlayanbilmek için  asgari olarak aşağıdaki eğitimleri almalıdır

 

Work and travel programında Lifeguard olmak

Work and travel programında Lifeguard, yıllardır work and travel programının en çok tercih edilen işlerinden birisi. Dürüst olmak gerekirse Amerika’da lifeguard olmak gerçekten havalı bir meslek, insanlarda saygı uyandırıyor ve Amerika’lılar bu tür işleri yapanlara minnet duyarlar. Tıpkı itfaiyeci, doktor gibi cankurtaranlığın özellike çocuklar ve gençler üzerinde büyük bir etkisi vardır. Üstelik maaş ve şartlar konusunda da tatminkar imkanlar sunmaktadır.

Programda lifeguard olarak gidebileceğiniz bir çok bölge bulunuyor. Oteller, Aquaparklar, site havuzları en çok J-1 öğrencisi arayan işletmeler. Geçmiş yıllara kıyasla, okyanus lifeguard işleri artık pek gelmiyor.

Görevdeki lifeguardları ve kurtarışlarını birlikte izleyelim:

Lifeguard olarak çalışmanın artıları

Lifeguard olarak çalışmanın eksileri

 

Work and travel lifeguard işleri her şeye rağmen en popüler işler arasında zirveye oynamaya devam ediyor ve yeri de kolay değişicek gibi görünmüyor.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.