fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel İş Seçimleri

Work and Travel İş Seçimleri programın en önemli aşamasıdır. İş seçerken önce kendinizi tanımanız, sonrasında da işi bir bütün olarak ele almanız gerekmektedir. Work and Travel’da iş seçerken saatlik ücret, pozisyon, lokasyon vb. gibi önemli kriterler olduğunu unutmayın. Tek bir kriter belirleyip ona yoğunlaşmanız size dezavantaj olarak geri dönecektir. Bir işin şartları size çok iyi görünürken, başka bir öğrenci için cezbedici olmayabilir. O yüzden Work and Travel iş seçimleri, istekleriniz ve kişisel özelliklerinize göre belirlenmelidir. İyi veya kötü iş yoktur, size göre avantajlı veya dezavantajlı iş vardır.

Work and Travel İş Seçimleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. İngilizce Seviyeniz

Work and Travel’da iş seçerken görüşme yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Her iş veren, iş pozisyonlarında farklı seviyeler belirler (Intermediate, Upper-Intermediate – Advanced). İşi alabilmeniz için bu seviyeye uygun olup olmadığınıza dikkat edin. Danışmanınız, dil açısından size uygun olmayan bir işi yönlendirmeyecektir. Orta düzey İngilizce seviyesine sahip olan bir öğrenci, ileri düzey ingilizce isteyen bir iş veren ile görüşemez.

2. İş Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

İngilizce seviyesinde olduğu gibi, her iş verenin belirlediği işe başlama ve bitirme tarihleri olacaktır. Örnek olarak 20 Haziran’da sınavları biten bir öğrenci, 19 Haziran’a kadar alım yapan bir iş veren ile görüşme yapamaz. Bazen 1 gün bile işe alınamamanıza sebep olabilir.

3. Program Kayıt Tarihi

 Work and Travel iş seçimleri yaparken dikkat edilmesi gereken 2 önemli kuraldan bahsettik. Bunların tamamlanabilmesi ve istediğiniz bir işe yerleşebilmeniz için en önemli unsurlardan biri de program kayıt tarihinizdir. Her iş veren bir pozisyon için kontenjan koymaktadır ve alacağı öğrenci sayısı kadar görüşme yapar. Örnek olarak iki kişilik kontenjanı olan bir işe, beş öğrenci talip olabilir. Bu durumda İngilizce ve iş tarihleri uyuyorsa, kayıt tarihine bakılır. O yüzden ne kadar erken kayıt olursanız, o kadar çok avantajınız olacaktır.

4. Kontenjan

 Biraz önce bahsettiğimiz üzere her pozisyonun kontenjanı bulunmaktadır. Bazı durumlarda işverenler, sayı sınırı dışında cinsiyet kriteri de koyabilirler. O yüzden bu kritere de dikkat etmek gerekir.

 

 

 

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.