fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Hangi iş eyalet şehir şirket

Bugünkü yazımızda work and travel programında “hangi” ile başlayabilecek tüm sorularınıza cevap vermeyi umut ediyoruz. Work and travel hangi iş, eyalet, şirket, sponsor gibi sorularınıza yanıt bualcağız. Bir çok seçimi şekillendiren soru olduğu için  bugünkü temamız “hangi”. Bir sonraki yazımızda Work and Travel “ne” X olacak. Elbette aklımıza gelemeyecek onlarca sorunuz olabilir, bu sorular için de bize ulaşabilirsiniz.

Work and Travel hangi şirket neler sunuyor, hangisine kayıt olacaksınız?

Work and Travel şirket seçimi için bir çok farklı kaynaktan yararlanmak mümkün. Bu kaynaklar, ekşisözlük, şikayet siteleri, forum siteleri olabileceği gibi; programa daha önce katılan kişilerin yorumları ve referansları da olabilir. Bizim tavsiyemiz, kendi kriterlerinizi geliştirin; bu kriterler arasına;

Maddelerini ekleyin. Kendiniz görüşme yapın, bir başkasının size şirket tavsiye etmesi, o şirketin sizin için değil arkadaşınız için uygun olduğunu gösterir. Sizin satın alma kriterleriniz arkadaşınızınkinden tamamen farklı olabilir!

En iyi şirket öğrencisine en doğru ve şeffaf anlatımla work and travel programı sunan ve öğrencilerle profesyonel seviyede ilgilenen; beklentilerini anlayarak, şekillendirerek en iyi şekilde rehberlik eden şirkettir. En önemli hususlardan birisi en iyi şirketlerden kesinlikle “biz en iyisiyiz” sözünü duymazsınız. Work and travel programı katılımı için gerekli şartları sağlamak basittir, vizesi de nispeten kolaydır. Göklere çıkarılacak methiyeler dizilecek bir program değildir. Harika deneyimler sunan ve yaşamınızda kesinlikle olmasını isteyeceğiniz türde bir programdır.

Work and Travel için hangi sponsoru tercih edeceksiniz?

Work and travel programını düzenlemeye yetkili 38 sponsor vardır. Bu sponsorlardan her biri 2019 yılı için work and travel yapmıyor ve yaklaşık 20 tanesi aktif olarak work and travel programı sponsorluğunu üstleniyor. Work and Travel sponsorlarından bazıları tek ofiste 5 kişi ile 4-5 farklı ülkeden öğrencilerle çalışırken, tüm dünyada ofisleri ve acenteleri bulunan ve onbinlerce öğrencinin sponsoru olan kurumlar da vardır. Work and travel söz konusu olduğunda kesinlikle ön planda olan ve programın öncüsü olan alanında deneyimli kurumları tercih etmelisin. CIEE work and travel programının ilk sponsoru ve hâlâ en fazla öğrenciye sponsorluk yapan kuruluş.

Etik olması çalışmadığımız sponsorları araştırmayı sizlere bırakıyoruz. ABD Dışişleri bakanlığı sitesinde ilgili kısımdan incelemeye başlayabilirsiniz. Verdiğimiz linklerden Work and travel için hangi sponsorların olduğunu, hangi ülkelerde çalıştığını ve iletişim bilgilerini alabilirsiniz.

Work and Travel hangi iş en iyi kazandırıyor?

Work and Travel programında işler iyi kazandırması ile ön plana çıkmazlar. İşleri değerlendirirken bu kriter ile işlere yaklaşan öğrenciler programdan verim alamazlar. Bizim de tavsiyemiz, işin niteliği, sorumlulukları, lokasyonu, konumu, öğrenci çevresi, istenilen konuşma seviyesi gibi yönlerine odaklanmanız. Fakat kazanç konusunda özellikle yüksek beklentileriniz varsa, lokasyon olarak ikinci işi bulabilecğeiniz yazlık ve sezonel işlerin yoğunlukta olduğu yerlerde bulunan ve ikinci işe elverişli saatlerde çalışabileceğiniz housekeeping işlerine yönelmenizdir.

Eğer İngilizce seviyeniz çok iyi – gerçekten çok iyi- ise bahşişli olan garsonluk işleri gelirinizi artırabilir. Housekeeping işleri de bahşişli olmasına karşın bahşiş oranları garsonlara göre daha düşüktür.

Diğer yandan gelirleri maksimize etmenin bir yolu da giderleri düşürmektir, konaklama ücreti düşük olan Wyoming, Colorado, Utah, Iowa, Montana gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz. Work and travel hangi iş en iyi kazandırıyor sorusunun net ve kesin bir cevabı bulunmuyor fakat sizin için tutarlı ve realistik tahminlerimiz var.

Work and Travel hangi şehire / eyalete  gitmeliyim?

Work and travel programında tecrübelirimize dayanarak öğrenciler, işten daha ziyade bölgeye bağlanıyor. Şehirler gerçekten birbibirinden çok farklı tabi ki içinde yaşayan insanlar da öyle. Sizin için küçük bir derleme yaptık, öğrencilerimizin en çok tercih ettiği ve yerleşim yaptığımız eyaletlerin yoğunluğunu aşağıda görebilirsiniz.

Maryland

Elbette Maryland! Work and travel’ın göz bebeği, en çok tercih edilen eyalet olmasının nedeni Ocean City, harika bir yaz geçireceğiniz, work and travel yanında tatil de yapacağınız Amerika’nın en popüler tatil lokasyonlarından birine sahip. Harika sahilleri Washington’a yakınlığı, öğrenci turları düzenleyen firmaları, gece hayatı, gündüze hayatı, ikinci iş bulma olasılığının yüksek olması nedeniyle work and travel programının en popüler eyaleti MAryland, en popüler şehrinin Ocean City olduğunu söyleyebiliriz.

New Jersey

New Jersey, garden state, öğrencilerin en çok terchi ettiği, işverenlerinden work and travel öğrencilerini en çok sevdiği eyaletlerin başında geliyor. New Jersey’de gönderdiğimiz lokasyonların hepsi sahil kıyısında, hepsi konaklamalı, hepsi programdan beklentilerinizi karşılayabilecek düzeyde. Atlantic City, Cape Mayi Ocean City(evet New Jersey’de de Ocean City var ve harika bir lokasyon!), Point Pleasant Beach, Seaside Heights ve elbette work and travel programının incisi Wildwood.

Listemizdeki kuzey yıldızı! Öğrencilerin en çok tercih ettiği üçüncü eyalet, sebebi ise elbette Cedar Point eğlence parkı. Cedar Point Eğlence parkı Sandusky şehrinde ve 4000’e yakın çalışanı yüzlerce oyunu ile dünyanın en büyük eğlence parkı! Ortamı hayal edebiliyor musunuz? Kesinlikle hayır, deneyimlemeniz gerek.

Massachusetts

En elegan tatil lokasyonlarının başında gelen Massachusetts work and travel öğrencilerine harika deneyimler sunan bir çok farklı iş ve deneyimi sunan onlarca şehire sahip, işte gönderdiğimiz bazı şehirler: Dennis Port, East Dennis, Falmouth,  Hyannis,  Marstons Mills, Mashpee, Orleans, Provincetown, South Yarmouth, Vineyard Haven, West Barnstable!
work and Travel hangi eyaletler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maine

İşte gerçekten size sıradışı bir work and travel deneyimi yaşatacak olan eyalet! Doğu Amerika’da en kuzeyde bulunan Maine eyaleti, sponsorumuz CIEE’nin de bulunduğu eyalette sahil şehirleri olan harika şehirlerde Avrupai bir havada work and travel yapabilirsiniz. İşte gönderdiğimiz bazı şehirler: Bar Harbor, Kennebunk, Kittery, New Harbor, Old Orchard Beach, Port Clyde, Saco.

North Carolina

Kesinlikle çok çok daha fazla öğrencimizi göndermek istediğimiz bir eyalet! Muhteşem sahiller, muhteşem kumsallar, harika şehirler, güney sıcakları ve harika insanları ile North Carolina listede bizce hakettiği yerde değil.

South Carolina

İşte bir tane daha, 1. olmaması için hiç bir neden yok fakat iş imkanları sahil bölgesinde toplandığı için iş imkanları kısıtlı bıu yüzden Myrtle Beach haricinde pek fazla isminden söz ettiremiyor. Myrtle Beach ise, anlatılmaz yaşanır bir şehir.

Wisconsin

İşte geldik listemizin en sevilen work and travel eyaletine. Gidenlerin kollarına Wisconsin Dells dövmesi yaptırarak geri geldiği, turizm yatırımlarının alıp başını gittiği, dünyanın en ünlü, en büyük Aquaparklarına ev sahipliği yapanm eyaleti. Wisconsin Dells ise bu işin zirve noktası!

Virginia

Geçmişte çok daha fazla öğrenci gönderdiğimiz Virginia’da Virginia Beach hâlâ popülerliğini koruyor. Dünyaca ünlü bir tatil kentinde onlarca farklı iş imkanı sunuyoruz.

New York

Aklınıza hemen New York City gelmemeli, New York eyaletinde gönderdiğimiz: Calverton, Eagle Bay, Cooperstown, Lake George, Queensbury, Riverhead, Ruby şehirleri var, anlatmaya kelimelerin yetmediği, doğa güzelliklerine ev sahipliği yaparken, modanın, alışverişin, teknolojinin, sanatın kalbinin attığı yerleri görme fırsatınız da bulunuyor.

Work and travel hangi şehirler

Work and Travel hangi tarihlerde başlıyor?

Work and Travel her ülkeye göre başlangıç tarihleri ile farklılık gösterebilen bir programdır. Türkiye için belirlenen başlangıç tarihi 15 Mayıs bitiş tarihi ise, başlangıç tarihinizden itibaren1 Ekim tarihini geçmemek şartı ile 4 aydır. Work and Travel program tarihlerinde dikkat etmeniz gereken husus, programın ne zaman başladığı kadar; sizin üniversitenizin ne zaman akademik tatile gireceğidir. Yani son sınav tarihinden önce gidemezsiniz. Lütfen bu yüzden planlarınızı yaparken, şirket araştırıken, akademik takviminiz hakkında bilgi sahibi olun, iş seçimlerinizi, tatil planlarınızı, seyahat rotanızı ve hatta işinizi bile gidebileceğiniz ve dönebileceğiniz tarihlere göre belirleyeceğinizi unutmayın.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.