fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Semmelweis Üniversitesi

Semmelweis Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Semmelweis Üniversitesi

Semmelweis Üniversitesi, 1769 yılında Macaristan’ın Budapeşte şehrinde kurulmuş olan bir üniversitedir. 250 yıllık geçmiş olan üniversite sağlık üzerine bölümlere odaklı şekilde faaliyet gösterir. Macaristan’ın en büyük Tıp Bilimleri merkezi olan Semmelweis Üniversitesi Orta Avrupa Bölgesi’nde altı fakültesi ve birçok bölümle hizmet vermektedir.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna nehri ile ortadan bölünmüş bir şehirdir. Şehir 1873 yılında Budin ve Peştenin birleşmesiyle oluşmuştur. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte eşsiz atmosferiyle Avrupa’nın Doğusunun Paris’i olarak anılmaktadır. Avrupa’nın en keyifli şehirlerinden olan Budapeşte gece hayatı, doğal güzellikleriyle ön plana çıkar. 2 milyona yakın nüfusu ve 2,7 milyon civarında yıllık ziyaretçisi ile şehir Avrupa’nın tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir.

Üniversitenin temelleri 1752 yılında Macaristan Kraliçesi Maria Theresa’nın Tıp Fakültesini kurmasıyla başlamıştır. Üniversite, günümüzde, Macaristan’ın en eski tıp okulu ve en kapsamlı tıp merkezidir. Üniversite ismini, loğusa ateşi hastalığını bulan Ignas Semmelweis’ten almaktadır. Üniversite, programlarını İngilizce ve Almanca dillerinde vermektedir ve 170’den fazla ülkeden de öğrenci ağırlamaktadır. Semmelweis Üniversitesi’nin kampüsü tek Budapeşte’de tek bir yerde değildir. Üniversitenin kampüsü başkente yayılmış durumdadır ve kırktan fazla hasta bakım kliniği de üniversitenin bünyesinde yer almaktadır.

Üniversitenin bünyesinde bulunan kütüphane Macaristan’ın en özel tıbbi koleksiyonlarından birine sahiptir. Kütüphanenin Temel Tıp Bilim Merkezi ve Mikszath Kalman şubesi vardır. Öğrenci merkezi de öğrencilere ücretsiz internet erişimi sunmaktadır. Üniversite, öğrencilere birçok spor dalında imkân sunmaktadır. Birçok bölümde, beden eğitimi dersi öğrenciler için zorunludur.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından, Times Higher Education’a göre 401-500 sıralamaları arasında, CWTS’e göre 777. sırada, ARWU’ya göre 601-700 sıralamaları arasında, URAP’a göre 644 sıralamasında yer almaktadır. Macaristan’da eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden biridir.

Lisans Bölümleri (İngilizce)

Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

Macaristan’da, Semmelweis Üniversitesi’nde, Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.