fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Pecs Üniversitesi

Pecs Üniversitesi

Kuruluş: 1367 – Devlet Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Pecs Üniversitesi

Macaristan’da bulunan en köklü yüksek öğretim kurumlarından biri olan Pecs Üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 20,000 civarında öğrenci bulunan üniversitenin 4,000 öğrencisi İngilizce ya da Almanca dilinde eğitim alan uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Macaristan’ın ilk üniversitesi 1367 yılında Louis I tarafından Pecs’te kuruldu. Üniversite bir süre faaliyetine devam ettikten sonra 15. Yüzyılda iki kısma ayrıldı. Osmanlı Devleti’nin Macaristan’ı almasından sonra faaliyetleri tamamıyla son bulan üniversite 1785 yılında yeniden eğitime başladı. Şu anki tarzıyla 1912 yılında eğitime başlayan Pecs Üniversitesi 1 Ocak 2000 yılında Pecs Tıp Üniversitesi ve Szekszárd Illyés Gyula Öğretmen Eğitim Koleji’nin birleşmesiyle son halini aldı.

Pecs Macaristan’ın güneybatısındaki bir kasabadır. Şehirde Akdeniz iklimi hissedilir. Mimari olarak Roma döneminin eserleri, Orta Çağ ve Osmanlı esintileri taşımaktadır. Gotik, Rönesans, barok ve İslami yapılar birbiriyle iç içedir. 150,000 civarında nüfusu olan şehir 2010 yılında İstanbul ve Essen şehirleriyle beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Pecs Üniversitesinin büyük bir profesyonel araştırma geçmişi vardır. Szentágothai Araştırma Merkezi, çeşitli tıbbi ve bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin geniş bir bilim ve sanat yelpazesini kapsayan 21 doktora okulu vardır. Üniversitenin öğrencileri için yurt imkânı vardır. Yurtlar Pécs şehrinin yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Üniversitenin fakültelerinin yanı sıra şehir merkezine de kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir. Ayrıca öğrenciler ev de kiralayabilmektedir.  Üniversite öğrencileri ve personeli, fakülte kütüphanelerinin veya Merkez Kütüphanesinin herhangi birine abone olduktan sonra kütüphane hizmetlerinin çoğunu ücretsiz olarak kullanabilir.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından, Times Higher Education’a göre 601-800 sıralamaları arasında, sırada, ARWU’ya göre 601-700 sıralamaları arasında, URAP’a göre 987. ve QS’e göre de 801-1000 sıralamaları arasında yer almaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden biridir.

Lisans Bölümleri (İngilizce)

Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

Macaristan’da, Pecs Üniversitesi’nde, Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.