fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Debrecen Üniversitesi

Debrecen Üniversitesi

Kuruluş: 1538 – Devlet Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Debrecen Üniversitesi

Debrecen Üniversitesi, Macaristan’ın Debrecen şehrinde bulunan bir yüksek öğretim kurumudur. Macaristan’ın faaliyetlerine devam eden en eski yüksek öğretim kurumu denilebilir. 1538 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Debrecen Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için İngilizce dilinde, özellikle de Tıp alanında, 1986 yılında, Macaristan’da kurulmuş ilk kurumdur. Her yıl yaklaşık 5,000 uluslararası öğrenci ağırlayan üniversitenin Güney Kore’nin Geochang bölgesinde bir Tıp Fakültesi kampüsü de bulunmaktadır. Üniversite 2000 yılında tek çatı altında birleşerek, Teoloji, Tıp, Sanat ve Bilim dalları da dahil olmak üzere alanlara ayrılmıştır.

Debrecen, Macaristan’ın en büyük ikinci şehridir ve Macaristan Ovası’nın başkenti olarak bilinir. Başkent Budapeşte’den iki saat uzaklıkta olan şehir Macaristan’ın farklı yönlerini deneyimlemek için oldukça uygun bir şehirdir. Başkent Budapeşte kadar İngilizcenin yaygın konuşulduğu bir şehir olmamasına rağmen sıcakkanlı halkı ile Macaristan’da eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için uygun bir şehirdir. 200,000 civarında nüfusa sahip olan şehir 1848-1949 yılları ve II. Dünya Savaşı sırasında da Macaristan’ın başkentliğini yapmıştır.

Debrecen Üniversitesi’nin kütüphanesi Macaristan’ın ulusal kütüphanesi olarak sınıflandırılmaktadır. Kütüphanede 6 milyondan fazla kitap olduğu tahmin edilmektedir. Üniversitenin binası Debrecen’de bulunan en büyük binalardan biridir ve Neo-Barok tarzında inşa edilmiştir. Aynı zamanda da estetik modern mimarinin de önemli örneklerinden biridir. Üniversitenin önemli mezunları arasında romancı ve Zsigmond Móricz ve Avrupa Dünya Sağlık Örgütü direktörü Zsuzsanna Jakab yer alır.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından, Times Higher Education’a göre 801-1000 sıralamaları arasında, CWTS’e göre 729. sırada, ARWU’ya göre 901-1000 sıralamaları arasında, URAP’a göre 658. ve QS’e göre de 801-1000 sıralamaları arasında yer almaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden biridir.

Lisans Bölümleri (İngilizce)

Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

Macaristan’da, Debrecen Üniversitesi’nde, Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.