fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Türkiye’de Asgari Ücret vs Amerika’da Asgari Ücret

Asgari ücret, bir insanın en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir. Türkiye’de Asgari Ücret 25.12.2018 tarihinde yeniden belirlendi. Yeni asgari ücret 2 Bin 20 TL olarak belirlendi. Böylelikle 417 TL’lik bir artış gerçekleşmiş oldu. Amerika’da Asgari Ücret ise 7,25 USD /saattir. Günümüz kuru ile 38.47 TL/ Saat yapmaktadır. Yıllık olarak ise 14,500 USD olarak belirlenmiştir. Bir işçinin haftalık 40 saat, aylık 160 saat çalıştığını varsayarsak Amerika’da Asgari Ücret TL kuru ile 6,155 TL olmaktadır. Üstelik Amerika’da baz olarak verdiğimiz saatlik ücret sadece bir kaç eyalette bu kadar düşüktür.

Yıllara göre Türkiye’de Asgari Ücret

2011 yılı asgari ücret629.96 TL
2012 yılı asgari ücret701.13 TL
2013 yılı asgari ücret773.01 TL
2014 yılı asgari ücret846 TL
2015 yılı asgari ücret949.07 TL
2016 yılı asgari ücret1,300.99TL
2017 yılı asgari ücret1,404.06 TL
2018 yılı asgari ücret 1,603 TL
2019 yılı asgari ücret2,020 TL
2023 yılı asgari ücret8,500 TL

Türkiye’de asgari ücret neye göre belirleniyor?

Asgari ücret hesaplaması, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanma ve çalışma şekli ile komisyonun başkan, üye ve rapörterlerine verilecek huzur hakkı Ücret Yönetmeliği’nde (Resmi Gazete Tarihi:01.08.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25540) düzenlenmiştir. Asgari Ücret Yönetmeliği iş sözleşmesi ile çalışan ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun kapsamında olan veya olmayan, her türlü işçinin çalıştığı bütün işkollarını kapsamaktadır.

Ücret hesaplanırken, ücreti hak edecek insanların din, dil, ırk, düşünce, inanç, mezhep gibi farklılıklarına özel uygulama yapılamaz.

Ücretler esasen günlük olarak belirlenir. Çalışılan iş yerine göre saatlik, iş başına, haftalık veya aylık olarak tanzim edilebilir.

Komisyondaki görüşmeler ve komisyonun çalışmaları gizlidir. Başkan, üyeler ve raportörler ile bu maddenin kapsamına giren kişi ve kuruluşlar bu görevleri dolayısıyla öğrendikleri her türlü bilgi ve belgeleri gizlemekle yükümlüdür.

Amerika’da Asgari Ücretlerin Detayları

Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA) uyarınca, istisnasız çalışanlara yönelik federal asgari ücret 24 Temmuz 2009 tarihinden geçerli olmak üzere saatte 7.25 $ ‘dır. Birçok eyalette asgari ücret yasaları vardır. Bir çalışan hem eyalet hem de federal asgari ücret yasalarına tabi ise, işçi daha yüksek asgari ücret oranına hak kazanır.

Belirli koşullar altında, engelli işçilere, tam zamanlı öğrencilere, arka arkaya ilk 90 iş günü takviminde, 20 yaşın altındaki gençlere, çalışanlara ve öğrenci öğrenenlere çeşitli asgari ücret istisnaları uygulanır.

Bahşiş alan işçiler için asgari ücret nedir?

Bir işveren, bu tutar artı bahşişlerin en azından federal asgari ücrete eşit olması durumunda, doğrudan maaşla bir saatte 2,13 dolardan az olmamak kaydıyla, çalışanın tüm bahşişlerini elinde tutuyorsa ve çalışan düzenli olarak ve düzenli olarak düzenli olarak düzenli olarak 30 $ burs alıyor. . Bir işçinin ipuçları, işverenin saatte en az 2,13 ABD doları tutarındaki doğrudan maaşlarıyla birleştirilmesi durumunda, federal asgari saat ücretine eşit değilse, işveren farkı telafi etmelidir.

Bazı eyaletlerde çalışanlara özel asgari ücret yasaları vardır. Bir çalışan hem federal hem de eyalet ücret yasalarına tabi olduğunda, çalışan her bir yasanın daha fazla yarar sağlayan ücretlerini alma hakkına sahiptir.

Work and Travel öğrencilerinin asgari ücreti ne kadardır?

Work and travel öğrencileri, J-1 programı ile yasal olarak çalışma ve çalıştıkları iş karşılığında yasal ödenme hakkına sahiptirler. Work and travel öğrencileri Amerika’da asgari ücret veya daha fazlasını kazanabilirler. Minimum saatlik ücretler 7,25 USD/saat iken, bir çok work and travel öğrencisi saatlik 9-10 USD’lik işlerde çalışmakta, ve bahşiş de kazanmaktadır. Yaklaşık olarak gelirleri Türkiye’de çalışacakları bir işten 4 kat fazla olmaktadır. Bu yüzden Amerikan kültürünü öğrenirken, İngilizcelerini geliştirebilir, Amerika’da iken yasal olarak çalıaşcakları için kendi masraflarını karşılayabilirler.

Örnek Work and Travel kazan şeması

Job title

Hourly wage

Tips

Housing provided

Housing cost per week

Minimum hours per week

Overtime

Bonus
Housekeeper$ 14.00YesYes$15035 hoursYesNo

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.