fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Testdaf Sınavı ve Detayları


Test Deutsch als Fremdsprache yani bilinen adı ile TestDaF, Almanya’da lisans, yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğrencilerin Almanca dil seviyelerini resmi olarak belgelendirmeleri için yapılan bir sınavdır. TestDaF sınavına katılmak için Almancada belirli bir seviyeye sahip olmanız gerekmektedir. Başlangıç seviyelerinde olan öğrencilerin sınava katılmaları pek tavsiye edilmemektedir.

testdaf sınavı nedir

TestDaf Sınav İçeriği

 

TestDaF sınavı dört ayrı bölümden oluşmaktadır.

Sınav, Almanya’da yüksek öğrenim almak isteyen kişilere yönelik olduğundan sorular da akademik alanlara yöneliktir.

Gramer bölümü olmayan sınavda, okuma, dinleme, yazılı anlatım ve sözlü anlatım bölümleri yer almaktadır.

Leseverstehen (Okuma Anlama)

Bu bölüm 3 farklı metinden oluşmaktadır. Bu metinlere dair toplamda 30 soru bulunur. Metinler genelde üniversite hayatıyla ilgilidir.

Hörverstehen (Dinleme Anlama)

Bu bölümde adaylara yüksek öğrenim hayatı, bir röportaj ve bir uzman röportajı olarak 3 farklı metin dinletilir ve bu metinlerle bağlantılı 25 soru sorulur. Tüm metinlerin zorluk derecesi birbirinden farklıdır.

testdaf sınavı nedir

testdaf sınavı nedir

Schriftlicher Ausdruck (Yazılı Anlatım)

Bu bölümde öğrencilerden bir metin yazmaları istenir. Metnin ilk kısmı için bir grafik veya tablo yorumlaması yapılır; ikinci bölümünde ise bir konu hakkında adaylar görüşlerini yazılı olarak bildirir.

Mündlicher Ausdruck (Sözlü Anlatım)

Bu bölümde toplamda 7 soru bulunmaktadır. Adaylardan yüksek öğrenip hayatına dair belirtilen durumlarla ilgili görüşlerini bildirmeleri istenir. Adayların cevapları değerlendirilmek üzere bir kasete veya CD’ye kaydedilir.

TestDaF Sınav Süresi

TestDaF sınavında her bölüm için ayrı bir süre belirlenmiştir.

Adaylara Okuma Anlama bölümü için 60 dakika, Dinleme Anlama bölümü için 40 dakika, Yazılı Anlatım bölümü için 60 dakika ve Sözlü Anlatım bölümü için 30 dakika verilmektedir.

Sınav toplamda 3 saat 10 dakika sürmektedir ve sınav içerisinde ara verilmez.

almanyada-universite-egitimi-alinabilecek-sehirler

testdaf sınavı nedir

TestDaF Puanlama

TestDaF sınavında her bölüm kendi içerisinde puanlanır. Sınav sonucu üç seviye içerisinde belirlenir. Bunlar TDN 3, TDN 4 ve TDN 5 olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği Dil Komisyonuna göre bu seviyeler B2.1 ve C1.2 seviyelerine denk düşmektedir.

Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrencilerden, her seviyeden en az TDN 4 seviyesinde olmaları istenir. Bazı yüksek öğrenim kurumları TDN 3 seviyesini de kabul edebilmektedir. TDN 5 seviyesi, öğrencinin ileri derecede Almanca bilgisine sahip olduğunu gösterir.

TestDaf Sınav Merkezleri

TestDaF Hagen’deki TestDaF Enstitüsü tarafından düzenlenmektedir. Sınav Almanya dışında pek çok farklı ülkede de düzenlenir. Türkiye’de de 8 ayrı sınav merkezi bulunmaktadır. Dünya üzerindeki tüm merkezlerde aynı sınav uygulanır. Sınav merkezleri ve başvuruları www.testdaf.de adresinden yapılmaktadır. Sınav başvurunuzu sınav tarihinden en az 4 hafta önce yapmanız tavsiye edilir. Sınav merkezlerini öğrenmek ve başvurunuzu yapmak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. 😊

testdaf sınavı nedir

testdaf sınavı nedir

TestDaF Sınav Sonucu ve Geçerlilik Süreci

TestDaF sınav sonucu, bu alanda uzmanlaşmış sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilir. Sınav sonuçları 6 ile 8 hafta arasında belli olmaktadır. Sınav sonucu adresinize postalanacaktır. Genel sonucun belirtildiği sayfanın arkasında her bölümden ne kadar puan aldığınız açıklamalarıyla birlikte belirtilir.

TestDaF sınavı geçerlilik süresi sınırsızdır.

Sınav Ücreti

TestDaF sınavı ücreti sınav merkezine göre değişiklik gösterir.

Sınav ücreti, başvuru esnasında sınav merkezi seçildikten sonra ödenir.

Sınav ücreti ortalama 190 – 200 Euro civarındadır.

almanyada-universite-egitimi-alinabilecek-sehirler

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.