fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Amerika’da Sıradan Bir Lise Günü

amerika-da-lise-aktiviteler
Courtesy of CIEE: Council on International Educational Exchange

amerikada-lise-aktiviteler
Courtesy of CIEE: Council on International Educational Exchange

Amerika Lise Değişim programına katılan öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği şeylerin başında öğrenciler orada eğitimlerine devam ederken nasıl bir müfredatla karşılaşacaklardır. Amerika’da bir çok farklı tipte lise ve değişik müfredat vardır. Fakat bu yazımızda genel olarak Amerikalı bir öğrencinin ya da uluslararası bir öğrencinin Amerika’da Sıradan Bir Lise Günü üzerinde duracağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Amerika’da lise eğitimi Türkiye’deki lise eğitiminden farklıdır. Öğrenciler özgün ve özgür müfredatlar eşliğinde akademik başarılarını artırırken ders dışı aktivitelerle de sosyal becerilerini geliştirebilirler. Öğrenciler, çeşitli kulüplere üye olabilir, spor faaliyetlerinde bulunabilir, münazara ya da tiyatro grubuna dahil olabilirler. Amerika’daki liselerin birçoğunun spor takımları vardır. Bu takımlar çeşitli turnuvalara katılırlar. Ayrıca, liselerin bir maskotu da olabilir. Amerika’daki eğitim kurumlarında bu bir gelenek olarak düşünülebilir.

Amerika’daki liselerde eğitim sabah saat 7.30’da başlar ve öğleden sonra 15.00’da eğitim tamamlanır. Pazartesi gününden Cuma gününe kadar müfredat dışı aktiviteler genellikle eğitim bittikten sonra yani saat 15.00’dan sonraya konulacak şekilde planlanır. Bazı aktiviteler ise hafta sonlarına denk gelebilir. Amerika’da Sıradan Bir Lise Günü aşağıdaki gibi olacaktır.

7.30İlk Ders: Genel olarak konuşmaların ya da önemli duyuruların yapıldığı güne başlangıç dersidir.
8.00İngilizce Dersi
9.00Tarih Dersi
10.00Sanat Dersi
11.00Matematik Dersi
12.00Öğle Yemeği
12.30Beden Eğitimi (Fiziksel Aktivite Programı)
13.30Etüt Dersi: Öğrenciler için çalışma odasında yapılan etkinlik.
14.00Bilim Dersi
15.00 – 18.00Ders Dışı Etkinlikler: Spor, tiyatro ya da çeşitli kulüp etkinlikleri ile öğrencilere ders dışı beceri kazandırma imkanı sağlanır.

 

Öğrenciler Amerika’daki liselerde yalnızca akademik anlamda kendilerini geliştirmezler. Aynı zamanda da ders dışı aktiviteler vasıtasıyla pratik becerilerini geliştirebilirler. Ders dışı aktiviteler öğrencilerin sosyalleşmesi ve iletişim becerilerini  geliştirmesi açısından da oldukça önemlidir. Amerika Lise Değişim Programına katılan öğrenciler de ders dışı aktivitelere katılarak yeni arkadaşlar edinebilir ve Amerikan hayat tarzını çok daha kolay bir şekilde yeni arkadaşlarıyla birlikte öğrenebilir.

Amerika Lise Değişim Programına Amerika’nın en köklü değişim sponsoru Council on International Educational Exchange (CIEE) ile dahil olmak için bize ulaşabilirsiniz. Armada Grandee CIEE’nin Türkiye’de yetkili acentesidir. Bilgi istek formu doldurarak daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.