fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Yurtdışında Dil Okulu Seçimi Yaparken 7 Adım


Dilinizi geliştirmenin o dilin ana dil olarak konuşulduğu bir ülkede eğitim almadan çok zor, uzun ve meşakkatli olduğunu anladınız ve yurtdışında dil eğitimi almaya karar verdiniz. Bu dil eğitiminizi kolaylaştırmak ve daha kısa süreye çekmek için en doğru karar olacaktır. Yalnız bu kararı verdikten sonraki süreç sanıldığı kadar kolay değildir. Yurtdışında Dil Okulu Seçimi yaparken sonuçta önünüzde pek çok ülke, şehir ve süre seçeneği olacaktır. Danışmanlar olarak bizim de net gözlemlediğimiz bir konu da öğrencilerin bu konuda yönlendirmeye açık olsalar da tam olarak nereden başlayacaklarını bilememeleridir.

Dil Okulu seçiminde öğrencilerin ihtiyaçlarına ve memnuniyetlerine dayalı seçim yapmak en önemli noktadır. Sonuçta bütün aşamalardan geçildiğinde, aylarca başka bir ülkede eğitim alıp yeni bir sosyal hayat kuracak olan kişiler öğrencilerimizdir ve onların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan tercihler yapmalarını sağlamak verimli bir eğitim yolunda en önemli adımdır.

Biz de öğrencilerin dil okulu seçimlerini hangi kriterlere dayanarak seçmeleri gerektiğine dair bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz! 😊

1. Ülke ve Şehir Seçimi

Yurtdışında Dil Okulu Seçimi Yaparken 7 Adım

Bir kısım öğrenci için gidecekleri lokasyon spesifik olarak belli iken bazı öğrenciler bu konuda birden fazla seçeneği düşünebilirler. Özellikle İngilizce için ana dili İngilizce olan pek çok ülke bulunduğundan ve bu ülkelerin birden fazla şehirlerinde dil okulları bulunduğundan ülke ve şehir tercihi yapmak çok önemlidir. Yurtdışında Dil Okulu Seçimi aşamasında ülkelerin konumu ve Türkiye’ye uzaklığı önemli bir noktadır. Özellikle ilk yurt dışı seyahatlerini dil okullarıyla gerçekleştiren öğrencilerin uçuş mesafesi ve saat farkı daha az olan yakın lokasyonları tercih etmesi daha akıllıca olacaktır.

2. Maliyet

Her ne kadar ilk sıraya ülke ve şehir tercihini koymuş olsak da hepimiz maliyetin her şeyden daha önde olduğunun farkındayız. Bu aşamada maliyet hesaplaması çok önemli yer tutmaktadır Elbette bütün öğrenciler en uygun maliyetle dil programlarına katılmak isterler. Fakat en ucuz okullar maalesef en doğru tercihler olmamaktadır. Özellikle vize durumlarını da göz önünde bulundurursak maliyet / performans oranı çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yalnız, Yurtdışında Dil Okulu Seçimi yaparken en pahalı okulun da en doğru tercih olamayabileceğini belirtelim. Bu aşamada danışmanlarınız bütçenize göre en doğru okul seçeneklerini size sunacaklardır.

3. Akreditasyonlar

Ülke ve şehir tercihlerini yaptınız, maliyet hesaplarını yapıp bütçe hazırladınız. Bundan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta okulların eğitim kaliteleri ve sahip oldukları akreditasyonlar olacaktır. Akreditasyon okulların güvenilirliğini ölçebileceğiniz en önemli kaynaktır. Okullar akreditasyonları alabilmek için pek çok alanda denetlenir. Denetlendikleri alan, eğitim kalitesi, öğretmenlerin yetkinlikleri, sınıf kapasitesi, eğitim dışı sağlanan olanaklar olarak sıralandırılabilir. Tüm bu aşamaları başarıyla geçen okullar akreditasyonları alabilmektedir. İngiltere’de British Council, English UK, Kanada’da CAPLS, Malta’da FELTOM, Amerika’da AAIEP, İrlanda’da MEI gibi kurumlar en güvenilir akreditasyonlardır.

EC-English

4. Eğitim Kalitesi

Okulların eğitim kalitesinin belirlenmesinde pek çok faktör vardır.

Bu anlamda akreditasyonlar, okulun tarihçesi, şube sayısı, öğrenci memnuniyeti, öğretmen seçimi en büyük faktörlerdir.

Bu anlamda zincir olarak adlandırılan pek çok ülke veya şehirde şubesi bulunan bir adım daha ön plandadır.

Bu okullar merkez şehirlerde gösterdikleri başarı sonrası pek çok ülke ve şehirde şubeler açabilme olanağına sahip olmuşlardır.

Kaplan, EC, LSI, St. Giles, Stafford House, OHC, CES, LAL vb. okullar zincir okullara örnek gösterilebilir.

Bununla birlikte pek çok ülkede, uzun süredir kaliteli eğitim veren köklü butik okullar da bulunmaktadır.

Butik okullar, sadece tek bir lokasyonda eğitim veren okullardır.

Pek çok ülkede şubelerinin olmaması genelde tek bir lokasyonda mükemmelleşmeye dayalı politikalarındadır.

Pek çoğunda başka okullarda bulamayacağınız özel programlar mevcuttur.

En köklü butik okullardan birkaçını sıralayacak olursak, ELC Bristol, ILAC, ESE, Studio Cambridge, Emerald vb.

Dolayısıyla Yurtdışında Dil Okulu Seçimi yaparken okulların eğitim kalitesi çok önemli bir faktördür.

5. Türk Öğrenci Yoğunluğu

Tüm Türk öğrencilerin en yoğun sorduğu konulardan biri de okullardaki Türk öğrenci yoğunluğu olacaktır. Şu çok net anlaşılmalıdır ki hiçbir okul veya danışmanlık şirketi size bir okulda hiç Türk olmadığına dair kesin bir bilgi veremez. Okullar her Pazartesi öğrenci kabul ettiklerinden her hafta diğer milletlerde olduğu gibi Türk öğrencilerin de yoğunluğu değişmektedir.

Okullarda Türk öğrenci yoğunluğu yaz aylarında tatiller sebebiyle artmaktadır. Türk öğrenci yoğunluğunun daha az olduğu şehirler genelde Londra, New York, Toronto, Dublin, Sydney gibi ülkelerin en popüler şehirleridir. Türk yoğunluğunun önemli ölçüde az olmasını isteyen öğrencilerin bu şehirlere alternatif lokasyonları değerlendirmelerini daha iyi olacaktır.

Ayrıca en fazla bilinen zincir okullarda da Türk öğrenci sayısı bir derece daha fazla olabilir. Yalnız bu okulların diğer okullara nazaran daha fazla sınıfları olduğunu ve milliyet dağılımını sınıflara göre daha rahat ve homojen yapabildiklerini de belirtelim.

Yurtdışında Dil Okulu Seçimi Yaparken 7 Adım

Yurtdışında Dil Okulu Seçimi Yaparken 7 Adım

Yurtdışı Yaz Okullarına Kimler Katılabilir ?

Emin olun okullar öğrenciler için her zaman en uygun konaklamayı ayarlar. Bu aşamada herhangi bir olağanüstü durumda size farklı seçenek de sunabilecek okulu tercih etmek size büyük avantaj sağlayacaktır.

6. Konaklama

Öğrencilerin en fazla sordukları ve önem verdikleri noktalardan biri de konaklama.

Türk öğrencilerinin gerçekten en fazla dikkat ettikleri alanlardan biri olan konaklamada okulların size sağladığı seçenekler büyük önem taşır.

Çok nadir olsa da bazı okullar sadece aile yanı, bazı okullar da sadece yurt konaklaması sunmaktadır.

Yalnız çoğu okul öğrencilere hem aile yanı hem de yurt konaklaması sunar. Konaklamayı tercih ederken pek çok kriter ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple konaklama seçerken tüm kriterlerinizi danışmanınıza net olarak iletmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

7. Dil Eğitimi Dışında Sağlanan Olanaklar

Yurtdışına dil eğitimi için gittiğinizde tek odak noktası alacağın eğitim olmamalıdır. Sonuçta, ailenizi ve arkadaşlarınızı Türkiye’de bırakarak, o ülkede birkaç ayınızı geçireceksiniz. Dolayısıyla orada oluşturacağınız sosyal çevreniz, okulun ve şehrin size sağlayabileceği olanaklar çok büyük önem taşımaktadır. Pek çok okul son yıllarda dil eğitimi yanı sıra okul dışı sosyal aktivitelere, öğrenci memnuniyetini ve dil öğrenimlerindeki verimi arttırmak adına büyük önem vermektedir. Okulların hemen hemen hepsinde, her gün ayrı bir aktivite düzenlenir. Bu aktiviteler bazen ücretsiz bazen de makul ücretler ile öğrencilere sunulmaktadır.

Happy group of students on adventure

Bu aktiviteler bazen ücretsiz bazen de makul ücretler ile öğrencilere sunulmaktadır. Bu aktivitelere yoğun olarak katılmak hem oradaki sosyal çevrenizi daha kolay ve hızlı oluşturmanızda, hem şehri tanımanızda hem de ev özlemini azaltarak derslere daha fazla odaklanmanız konusunda sizlere büyük yarar sağlayacaktır.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.