fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Yurtdışında Dil Eğitimi Almak için Yeşil Pasaportun Avantajları


Yurtdışına gidebilmenin birincil kuralı bir pasaporta sahip olmaktır. Eğer halihazırda bir pasaportunuz yoksa, ilk yapacağınız iş bulunduğunuz bölgedeki nüfus müdürlüğünü arayıp pasaport çıkartmak için randevunuzu almaktır. Randevunuzu nüfus müdürlüğünün pasaport başvurusu için ayırdığı online sayfasından da alabilirsiniz.

Nasıl Alırım ?

https://randevu.nvi.gov.tr/default/index?type=3 Bu linke tıklayıp sırasıyla işlemleri takip ettiğinizde randevu tarihinizi almış olacaksınız. Daha sonra gerekli evrakları toplayıp pasaport başvurunuzu yaptıktan sonra yaklaşık bir hafta içerinde pasaportunuz elinize ulaşacaktır.

Pasaport başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi hangi tür pasaporta başvuru yapacağınızdır. Seçeneklerde de göreceğiniz üzere 3 türlü pasaport işlemi yapılmaktadır. Bunlardan ilki Umuma Mahsus Pasaport(bordo). Umuma Mahsus pasaport, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği standart pasaporttur. İkinci pasaport seçeneği Hizmet Pasaportu (Gri), devlet çalışanlarına çalıştığı kurum tarafından yurtdışında bir görevlendirilmede kullanılmak üzere verdiği pasaport türüdür. Üçüncü pasaport türü de Hususi (yeşil) pasaporttur. Yeşil pasaport devlette çalışıp belirli bir dereceye sahip kişilere verilen pasaporttur.

Yeşil pasaport sahibinin çocukları da 25 yaşına kadar ve öğrenci olmaları durumunda bu haktan faydalanmaktadırlar.

Yeşil Pasaportun Avantajları

Birçok yeşil pasaportlu öğrenci dil eğitimine gittiğinde birden çok ülke görme fırsatını da değerlendiriyor.

Kısacası Yeşil pasaport sahipleri Avrupa Schengen ülkelerinde 90 güne kadar eğitim alıp, farklı Schengen ülkelerine de turist olarak rahatlıkla gidebilirler. Yeşil pasaport sahipleri vize işlemleriyle uğraşmama ve vize sonuçlanmasını beklememe açısından çok şanslıdırlar.

Pasaport işlemlerinden sonra yurtdışında dil eğitimi alabilmek için gidilecek ülkeye vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Ancak bu nokta da yeşil pasaport sahipleri bazı ülkeler için belirli süre kapsamında vize başvurularından muaftırlar. İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelere dil eğitimine gidecek öğrenciler vize başvurusunda bulunmalıdır. Eğer öğrencinin dil eğitimi için gideceği ülke Schengen bölgesinde yer alan Malta, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkelerden biriyse ve eğitim süresi 90 günü aşmıyorsa yeşil pasaport sahibi olan öğrenciler vize işlemine tabi olmadan, direkt olarak dil eğitimlerini almaya gidebilirler. Yeşil pasaport sahibi olmanın en güzel taraflarından birisi budur. Bunun yanı sıra İngiltere’de veya İrlanda’da dil eğitimi alacak ve yeşil pasaport sahibi öğrenciler İngiltere veya İrlanda için vize alıp, dil eğitimine gittiği sırada Avrupa’da Schengen ülkelerine rahatlıkla, vizeye tabi olmadan gezmeye gidebilirler.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.