Yurtdışı Üniversite Sınav Rehberi

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Öğrenciler Türkiye’deki üniversite eğitimine alternatif olarak ya da kariyerlerine yurtdışında yön vermek için üniversite eğitimi noktasında yurtdışı üniversitelerine yönelmektedirler. Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler seçecekleri ülkeleri araştırırken bilmeleri gereken ön önemli noktalardan biri de kabul alabilmek için karşılarına hangi sınavların çıkacağıdır. Yurtdışı Üniversite Rehberi  yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilere yol göstermek için hazırlanmıştır.

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlar öğrencilerin seçeceği eğitim destinasyonuna göre değişiklik göstermektedir. Öğrenciler eğitim alacakları ülkeyi belirledikten sonra karşılarına hangi sınavlar çıkacağını mutlaka araştırmalı ve ona göre kendilerini hazırlamalıdırlar. Araştırma yapacak öğrencilerin, araştırmalarını erken bir dönemde yapmaları karşılarına çıkacak sınavlara hazırlık yapmaları için yeterli zamana sahip olmaları açısından çok önemlidir. Öğrencilerin karşılarına çıkacak sınavlar dil yeterliliğini ölçmeye yönelik sınavlar olabileceği gibi öğrencilerin akademik yeteneklerini ölçmeye yönelik sınavlar da olabilirler.

Aşağıda sınavlarla ilgili olarak bilgileri bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler bize ulaşarak bu sınavların detaylarını, hangi ülkeler için geçerli olduğunu, içeriğini öğrenebilirler. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak için gerekli sınavlar hakkında detaylı olarak bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Scholastic Aptitude Test – SAT

Scholastic Aptitude Test – SAT Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite başvuruları için kullanılan standart bir testti. 1926 yılında College Board tarafından yapılmaya başlayan sınav, zaman içerisinde değişikliklere uğramıştır.

Detaylar
American College Testing- ACT

American College Testing- ACT, Amerika Birleşik Devletleri’nde kolej kabulleri için kullanılan standart bir testtir. Test 1959 yılında Iowa Üniversitesi profesörü Everett Franklin Lindquist tarafından tanıtılmıştır.

Detaylar
TestDaF Sınavı

TestDaf Sınavı ya da uzun ismiyle Test Deutsch als Fremdsprache, anadili Almanca olmayanlar için Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyenlerin girmesi gereken bir Almanca yeterlilik sınavıdır.

Detaylar
DSH Sınavı

DSH Sınavı (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) Almanya’da Üniversite Eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir Almanca dil yeterlilik sınavıdır. Sınav yazılı ve sözlü kısımdan oluşur.

Detaylar
Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) ana dili İngilizce olmayanlar için İngilizce dilinde eğitim veren üniversitelerden kabul almak isteyenlere uygulanan standart İngilizce dil yeteneklerini ölçen bir sınavdır.

Detaylar
International English Language Testing System (IELTS)

International English Language Testing System (IELTS) İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok tercih edilen dil sınavıdır.

Detaylar
Bize Ulaşın
Bize Ulaşın