Yüksek Lisans Sınav Rehberi

Yüksek Lisans Sınav Rehberi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak birçok öğrencinin hedefleri arasında. Kariyerine farklı bir ülkede yön vermek isteyen, dil gelişimini en üst düzeye çıkarmak isteyen öğrenciler yurtdışında yüksek lisans eğitimi oldukça uygun bir seçenek. Yurtdışında eğitim almak isteyen birçok öğrencinin eğitimlerine başlamadan evvel girmesi gereken belli başlı sınavlar vardır. Bu sınavlar ülkeden ülkeye ve üniversitenin isteklerine göre değişiklik gösterebilir. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için uygulanan sınavlardan bir kısmı öğrencilerin dil yeteneğini ölçmek için yapılırken, bir kısmı da öğrencilerin akademik yeteneklerini ölçmek için yapılır. Yüksek Lisans Sınav Rehberi yazımızda, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavları görebilirsiniz.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak birçok öğrenci için kariyerlerini ilerletmek amacıyla bir gereklilik haline gelmektedir. Öğrenciler, başvuracakları üniversiteleri araştırırken o üniversitenin giriş koşulu olarak hangi sınavları istediğini mutlaka bilmek durumundadır. Girilecek dil yeterlilik ya da akademik yeterlilik sınavları ülkelere ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, Almanya’da Almanca dilinde yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrenciden TesDaf ya da DSH Almanca yeterlilik ölçme sınavları istenirken, İngiltere’de İngilizce dilinde yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciden IELTS ya da TOEFL İngilizce dil yeterlilik ölçme sınavları istenmektedir.

Öğrenciler araştırma yaparken istenen sınavları ve bu sınavların ne amaçla istendiğini mutlaka bilmelidir. Araştırma yapılırken sınavın nerede, ne zaman yapıldığı ve neye yönelik olduğu öğrencilere tarafından kavranmalı ve öğrenciler bu sınavlara bilinçli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için genel bazı sınavlar vardır. Bu sınavlardan bazıları dil şunlardır. IELTS ve TOEFL öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için yapılan sınavlardır. GMAT ve GRE de özellikle Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için akademik becerileri ölçen sınavlar olarak öne çıkmaktadır.

Yüksek Lisans Sınav Rehberi araştırma yapan öğrencilere yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Aşağıda sınavlarla ilgili olarak bilgileri bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler bize ulaşarak bu sınavların detaylarını, hangi ülkeler için geçerli olduğunu, içeriğini öğrenebilirler. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak için gerekli sınavlar hakkında detaylı olarak bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Graduate Record Examinations (GRE)

İlk olarak 1949 yılında ETS tarafından yapılan sınav Amerika Birleşik Devletleri’den birçok üniversitenin yüksek lisans programına dahil olmak isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır.

Detaylar
Graduate Management Admission Test (GMAT)

Graduate Management Admission Test (GMAT) yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır. Sınav Analitik Yazma, Sayısal Bölüm, Problem Çözme, Veri Analizi, Sözel Bölüm, Mantıksal Düşünme ve İngilizce kısımlarından oluşur.

Detaylar
Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) ana dili İngilizce olmayanlar için İngilizce dilinde eğitim veren üniversitelerden kabul almak isteyenlere uygulanan standart İngilizce dil yeteneklerini ölçen bir sınavdır.

Detaylar
International English Language Testing System (IELTS)

International English Language Testing System (IELTS) İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok tercih edilen dil sınavıdır.

Detaylar
TestDaF Sınavı

TestDaf Sınavı ya da uzun ismiyle Test Deutsch als Fremdsprache, anadili Almanca olmayanlar için Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyenlerin girmesi gereken bir Almanca yeterlilik sınavıdır.

Detaylar
DSH Sınavı

DSH Sınavı (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) Almanya’da Üniversite Eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir Almanca dil yeterlilik sınavıdır. Sınav yazılı ve sözlü kısımdan oluşur.

Detaylar
Bize Ulaşın
Bize Ulaşın