Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda Vizesi 

Yeni Zelanda vizesi için başvurulacak vize türü alacağınız eğitimin türüne göre değişmektedir. 3 aya kadar olan eğitimler için turist vizesi alınabilirken, 3 ay ve üzeri dil eğitimine başvuracak öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Vize başvurusu tamamen online olarak https://www.immigration.govt.nz/ adresinden yapılmaktadır.

Yeni Zelanda Vize Başvuru Süreci

** Öncelikle https://www.immigration.govt.nz/ adresine girerek öğrencinin alacağı eğitim ve eğitim süresine göre başvurulacak vize kategorisi seçilir.

** Daha sonra vize kategorisi içerisinde öğrencinin vize kriterlerine uygunluğu kontrol edilir ve bir vize evrak listesi çıkartılır.

** Uygun vize kategorisi seçildikten sonra, yine aynı sayfadan, Yeni Zelanda vize ve göçmenlik portalında hesap oluşturularak vize işlemlerine başlanır.

** Portalda tüm kısımlar doldurulduktan sonra, tüm vize evrakları tek tek, kategorileri seçilerek portala yüklenir. Yüklenecek tüm evrakların İngilizce olması gerekmektedir. Portalda Pasaport, okul kabulü vb. evrakların yüklenmesi zorunludur. Çevirisi yapılan evrakların hem orijinali hem de çevirisi yüklenen başvurunun submit edilebilmesi için vize ücreti kredi kartı ile ödenir. Vize ücreti, vize kategorisine göre değişim göstermektedir. 3 ay ve üzeri vize başvurularında Yeni Zelanda vize ücreti 270 NZD’dir.

** İlk başvuru süreci tamamlandıktan ve başvuru submit edildikten sonraki 20 gün içinde pasaport taratılıp konsolosluğa gönderilmek üzere VFS Ankara şubesine postalanmalıdır.

** Pasaport VFS tarafından taratıldıktan sonra konsolosluğa gönderilir ve konsolosluk da vize dosyasını dünya üzerindeki herhangi bir Yeni Zelanda Konsolosluğu vize ve göçmenlik bölümüne aktarır. Bundan sonra vize başvurunuz tam olarak işleme alınmış olur.

Bu aşamadan sonra konsolosluğun vize başvurusuna dair eklenmesini istediği evraklar olursa, mail yoluyla başvuru sahibi ile iletişime geçilmektedir. Yeni Zelanda vizesi başvurularında öğrencilerin, sürekli kontrol ettiği bir mail adresine ve telefon numarasına sahip olması çok önemlidir.

Yeni Zelanda Vize Başvuru İşlem Süresi

Yeni Zelanda vize süreci, başvuru işleme alındıktan sonra, diğer ülke vizelerine göre biraz daha uzun zaman alabilmektedir. Bu süreç sürekli olarak değişebilir. Bu sebeple, başvuru yapılmadan önce mutlaka konsolosluğun internet sitesinden vize başvuru süreçleri kontrol edilmelidir. Konsolosluğun internet sitesinde başvuruların ortalama 32 ile 63 gün içerisinde sonuçlandığı bildirilmektedir. Eğitim başlangıç tarihi ile vize başvuru tarihi arasında ortalama 2,5 – 3 ay kadar süre olması öğrenciler için daha verimli olacaktır.

Bize Ulaşın
Bize Ulaşın