fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları Nelerdir


Yeni bir dili strese girmeden hatta eğlenerek öğrenebilirsiniz. Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları Nelerdir ? Yeni bir dil öğrenmeyi asla imkansız ve zor bir şey olarak görmeden sabır ve çalışmayla üstesinden gelebileceğinizi hiçbir zaman unutmayın ! Yeni bir dil öğrenmek için teknikleri sizler için sıraladık. En önemli taktiğimiz ise hangi yöntemi uyguluyor olursanız olur tutarlı ve istikrarlı olmak yabancı dil öğrenmenin altın anahtarıdır.

1. Dili Ana Vatanında Öğrenin

Yabancı bir dili öğrenmenin en iyi yollarından birisi de o dilin konuşulduğu yerde eğitim almaktır. Dil eğitimi programları ile farklı ülkelerden gelen ve tıpkı sizin gibi o dili öğrenmek isteyen kişilerle akademik eğitimlerin yanında gündelik kullanımları da öğrenebilirsiniz. Bu size dili daha kolay bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır. Bir dili ne kadar çok duyarsanız ve o dilde kendinizi ne kadar anlatmaya çalışırsanız o kadar çabuk öğrenirsiniz. Aynı zamanda yeni bir dil öğrenmek yeni bir kültür de öğrenmektir. Eğitim aldığınız ülkenin kültürel kurallarını öğrenmek ve bu kurallara uyum sağlamak dili öğrenme hızınızı arttıracaktır.

Girls friends decoration national flags board

Aynı zamanda dil okulundaki aktivitelere katılarak hem o ülkeyi gezebilir hem de kendi seviyenizdeki öğrencilerle her zaman pratik yapma şansınız olur. Unutmayın yurt dışında bir dil okuluna katıldığınızda, o dili sadece ders saatlerinde öğrenmezsiniz, günün her saati öğrenmeye devam eder ve kendinizi geliştirme fırsatı bulursunuz. 

Young people watching movie in cinema

2. Alt Yazılı Dizi ve Film İzleyin

Dili daha hızlı öğrenmek için, öğrenmek istediğiniz dilde ilginizi çeken bir film ya da dizi bulun ve alt yazılı bir şekilde izleyin. Bu sizin dili öğrenmedeki hızınızı arttırırken aynı zamanda o dilin atasözleri ve deyimlerini öğrenmenizde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kelimelerin telaffuzları için de fark etmeden alıştırma yapıyor olacaksınız. İnsanları o dili konuşurken izlemek dışında duymak da her zaman önemlidir. Hatta size önerimiz başka bir iş yaparken kulak dolgunluğunuz olması açısından haberleri ve şarkıları da o dilde dinlemeniz olacaktır. Böylece o dile olan aşinalığınız gün geçtikçe artacaktır. Yeni bir dil öğrenirken ne kadar çok zamanınızı o dil ile geçirirseniz, öğrenmeniz o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

3. Kitap Okumak

Bir dili öğrenmenin klasik yöntemlerinden olan kitap okumak, dil bilgisini, cümle kalıplarını görmeniz açısından oldukça önemlidir. Kendinize uygun seviyede kitaplarla başlayarak kelime dağarcığınızı ve dil bilginizi geliştirdikçe daha üst seviyelerde kitaplarla devam edebilirsiniz. Hatta çok sevdiğiniz bir romanın o dildeki çevirisini okuyarak çok iyi bir dil egzersizi yapabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

4. Pratik Yapmak

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Yabancı dili en kolay öğrenmenin yollarından biri her zaman pratik yapmaktır. Her boş kaldığınızda kendi kendinize öğrenmiş olduğunuz kelimelerin pratiğini yapın. Öğrenmek istediğiniz dili ana dili olarak konuşan biriyle pratik yapmak da öğrenmek için en kolay yollardan biridir. Eğer etrafınızda yabancı birini bulamıyorsanız, en iyi eğitmenleri bulabileceğiniz ve nerede olursanız olun onlarla pratik yapabileceğiniz pek çok site ve uygulama bulabilirsiniz. Hem öğrenerek hem de ilgi alanlarınız üzerine konuşarak pratik yapma şansınız her zaman vardır. Bu sizin bilmediğiniz kelimeleri keşfetmeniz ve konuşma akıcılığınızı arttırmanız açısından muhteşem bir şans olacaktır.

Ayrıca unutmayın ki her zaman kendi kendinize pratik yapma şansınız da var. Öğrendiklerinizi ayna karşısında kendi kendinize anlatmak ya da sesinizi kaydetmek de yeni öğrendiğiniz kelimeleri tekrar tekrar hatırlamanızı sağlayacaktır. Kendinizle konuşmayı sevmiyorsanız kedinizle, köpeğinizle konuşun. Bırakın deli diyeceklerse de desinler 😊

5. Teknolojiden Faydalanmak

Günümüz iletişim teknolojilerini görmezden gelmeyin ve interneti, sosyal medyayı dil öğrenmek için kullanın. Bu hem pratik hem de çok kolay bir yoldur. Dil eğitiminiz için Youtube kanallarını keşfedin ve dil öğrenmenin eğlenceli tarafına şahit olun. Fenomen kanallardan kültür ve o dile dair pek çok kelime öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde Instagram üzerinden de dil eğitim hesaplarını takip ederek o dilin içinde kaybolmayı deneyin.

Telefonunuzun dilini de öğrenmek istediğiniz dile çevirmek o dilin sık kullanılan kelimeleri ezberlemenizi sağlayacaktır.

Armada Grandee İletişim Ulaşım

İlk başlarda zorlansanız da motivasyonunuzu kaybetmeyin, sabredin. Herhangi bir bahaneyle dil öğrenmekten vazgeçmeyin. Çünkü bir süre sonra o dili sürekli görüp duydukça alıştığınızı ve öğrendiğinizi fark edeceksiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

6. Not Almak

Yeni bir dil öğrenmenin en klasik ve en verimli yollarından biri de not alarak çalışmaktır. Kelime haznenizi geliştirmek için kelimeleri yazdığınız bir defterin size büyük yarar sağladığını göreceksiniz. Her yeni kelime duyduğunuz ya da okuduğunuzda bunu defterinize not alın. Hatta uyumadan önce o defteri okursanız kelimelerin hafızanıza yerleşmesi kolaylaşacaktır.

Etrafınızdaki her şeye post-it yapıştırarak evinizdeki eşyaları da çok kısa sürede öğreneceğinizi unutmayın.

7. Dil Öğrenmeyi Oyun Haline Getirmek

Eğlenceli bir oyun olarak gördüğünüzde yeni bir dil öğrenmek hiç de zor değil. Kendinize renkli kağıtlardan kelime kartları hazırlamak ve sonrasında arkadaş ortamlarınızda birbirinize bu kartları skor tutmak hem eğlenceli bir aktivite hem de dilinizin gelişmesi için büyük bir fırsattır. Kartları hazırlama sürecinde ve her oyunda daha da geliştiğinizi görecek ve bu gelişim motivasyonunuzu artacaktır. Zamanla kartlara daha zor kelimeler ekleyerek daha eğlenceli oyunlar da yaratabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmenin Kolay Yolları

ingilizce-ogrenmenin-kolay-yollari-nelerdir

8. Korkmadan Konuşun

Tüm geçmiş tecrübelerinizi bir kenara atarak mükemmel konuşmaya çalışmaktan vazgeçin. Hata yapmaktan korkmayın. Aksanınızdan, kelimeleri doğru telaffuz edememekten çekinmeyin. Başlangıçta pek çok dil bilgisi kuralını unutup aklınıza gelenleri sıralayabilirsiniz. Korkusuzca konuşun. İlk zamanlar hata yapmanız oldukça doğal.  Aynı dili öğrenmeye çalışan bir kişiyle anlaşarak beraber hata yaparak doğruları bulabilirsiniz. Tabi o dili konuşan ya da öğrenmeye çalışan ne kadar arkadaş edinirseniz o kadar iyi. Ama eğer yalnızsanız bile korkmadan konuşmak dil öğrenmek için en büyük tekniklerden biridir.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.