fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Sık Sorulan Sorular

Work and Travel Sorular kısmında sizler için merak edebileceğiniz ve hızlı şekilde cevap bulabileceğiniz soruları derledik. Eğer aradığınız cevap burada yoksa, bizi arayabilir ve en kısa süre içerisinde cevabı öğrenebilirsiniz.

Work and Travel Sorular 1. İş ve Bölge Seçimi Yapabilir Miyim?

Evet. İstediğiniz bir is türü varsa, ayrıca gitmeyi istediğiniz bir şehir veya eyalet bulunuyorsa, bunu kayıt esnasında bize bildirmeniz gerekli. Danışmanlarımız istekleriniz doğrultusunda sizin için çalışma yapacaklardır. Is ve bölge tercihleri hakkında bir ön bilginiz yoksa danışmanlarımız ile bu konuyu görüşüp sizin için en uygun is ve bölge konusunda yardım alabilirsiniz.

Work and Travel Sorular 2 Amerika’da Kimden Yardım Alacağım?

Work and Travel sorular kısmının en çok merak edilen konularından birisi: Sponsorumuz olan CIEE, 24 saat kesintisiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Öğrencilerimiz bir problemleri olduğunda 24 saat boyunca istedikleri zaman CIEE yardım hattını arayarak yardım alabilirler. Dileyen öğrenciler, CIEE’de çalışan bir Türk danışmandan da yardım alarak, sorunlarını Türkçe olarak rahatça dile getirebilirler.

Work and Travel Sorular 3 Oryantasyon Programı Nedir?

Oryantasyon, program hakkinda bir bilgilendirme semineridir. Şimdiye kadar Ankara, İstanbul, İzmir ve Kibris’ta Amerika’dan gelen CIEE yetkililerince yapılırken, artık online olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu programa katılacak olan tüm ögrencilerin online olarak yapılacak olan Oryantasyona katılması gerekmektedir. Oryantasyonu online olarak okumak ve tamamlamak zorunludur. Oryantasyon programın bir parçasıdır. Bu oryantasyonu tamamlayarak Amerika’daki yaşamınızla ilgili şu konularda bilgi sahibi olacaksiniz:

* Amerika’ya ilk giriste yapmaniz gerekenler

* SEVIS Takip Sistemi ve sisteme kayıt

* Amerika’daki yasam ve iş koşulları

* İşverenle olan ilişkileriniz ve karşılıklı sorumluluklarınız

* İşverenden alınacak maaşlar, bunların ödeme şekilleri ve banka

* Sosyal Güvenlik Numarası

* J-1 vizeniz

* Maaşınızdan kesilecek olan vergiler ve bunların geri iadesi

* Sigortanızın işleyiş sekli ve acil durumlarda yapılması gerekenler v.b. konular

Oryantasyon sırasında yukarıda belirtilen konularda sizlere bilgi verilecek, gerekli uyarılar ve hatırlatmalar yapılacaktır. Ayrıca program esnasında yukarıdaki konuları içeren dokümanlar verilecektir. Bu oryantasyona katılım zorunludur ve program başlangıç tarihinden evvel oryantasyonun tamamlanması gerekir.

Work and Travel Sorular 4 Arkadaşımla Aynı İş yeri ve Şehre Gidebilir miyim?

Evet. İstediğiniz sayıda arkadaş grubu ile ayni şehre ve iş yerine gidebilir, aynı yerde konaklayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda beş kişi ve üzeri gruplarda aynı iş yeri olmasa da aynı şehirde ve aynı konaklama yerinde kalacak şekilde ayarlama yapabiliriz. Grup sayınız ve istekleriniz konusunda bizimle iletişime geçerek ayarlama yapmanızı tavsiye ederiz. Danışmanlarımız sizin için uygun olan şekilde mutlaka ayarlama yapacaktır.

Work and Travel Sorular 5 Sağlik Sigortam Olacak mı?

Evet. Her WAT Katılımcısı uçağa bindiği andan programın bitiş tarihine kadar sigortalıdır ve sigorta ücreti program ücreti içerisine dahildir. Amerika’da ulusal bir sağlık sistemi yoktur. Bu nedenle Amerika’da herkesin özel bir sağlık sigortası olmalıdır. Sponsorunuz CIEE, sizin için yaptıracağı sigorta ile bu ihtiyacınızı karşılar. Katılımcıların aynı zamanda kaza ve bagaj sigortaları vardır.

* Sigortanız, programa başlama ve Amerika’dan ayrılma tarihleri arasında geçerlidir.

* Doktora gittiğinizde Insurance ID kartınızı gösterin. Doktor, faturayı direkt olarak sigorta şirketinize gönderecektir.

* Sigortanız diş tedavinizin yalnızca küçük bir bölümünü kapsar. Bu nedenle dişleriniz ile ilgili bir sorununuz varsa Türkiye’den ayrılmadan önce dişçinizi ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Göz tedavisi için de aynı durum geçerlidir.

* Reçeteli ilaçlar da sigorta kapsamındadır. İlaçlarınızı satın aldıktan sonra ödediğiniz parayı geri alabilmek için reçetenizi, “Claim Formunuzu” ve faturalarınızı sigorta şirketinize gönderin. Amerika’nin her yerinde 24 saat açık eczane bulmak mümkündür.

* Alkol veya herhangi bir uyuşturucu ilaç nedeniyle meydana gelen kazalar ve hastalıklar sigorta kapsamı dışındadır. Bagajınız çalınır ya da kaybolursa, sigortanız sizi bu durumlarda da kapsar. Bagajınız kaybolursa acilen en yakın polis istasyonuna başvurmak ve polis raporu almak zorundasınız. Bagajınız transit geçiş noktaları arasında kaybolursa havayolu şirketinize tutanak tutturmanız gerekir. İki durumda da çalıntı veya kayıp raporunu “Claim Form” ile birlikte en geç 15 gün içerisinde sigorta şirketinize ulaştırmalısınız. Bagaj sorunları ile ilgili daha detaylı bilgileri “Oryantasyon Materyalleri” arasında bulabileceksiniz.

Work and Travel Sorular 5 Amerika’ya İlk İndiğimde Beni Birisi Karşılayacak Mı?

Work and Travel sorular konusunda en fazla merak edilen konulardan biri daha.

Hayır. Fakat tecrübeli ve gideceğiniz bölge hakkında bilgisi olan danışmanlarımız uçaktan indikten sonra kalacağınız yere ve çalışacağınız ise nasıl ulaşacağınız ile ilgili ulaşım bilgilerini size iletecektir. Bu konuda kaygılanmanıza hiç gerek yoktur. Şimdiye kadar giden tüm Work and Travel öğrencileri de ayni şekilde gidecekleri yere ulaşmışlardır. Amerika’da ulaşım imkanları ve harita sistemi oldukça gelişmiş düzeydedir. Öğrenciler daha Türkiye’de iken gidecekleri bölge ile ilgili, hatta kalacakları ve çalışacakları is yerinin tam krokisine kadar İnternetten detaylı bilgiye ulaşabilmektedir.

Uçak Biletimi Nasıl Alacağım?

Uçak biletiniz konusunda kaygılanmanıza hiç gerek yok. Armada Grandee sizin için en ekonomik uçak bileti temini konusunda size yardımcı olacaktır. Sizin için ilgili havayolları ve seyahat acenteleri ile sizin adınıza görüşüp biletinizi en uygun fiyatla, zahmetsiz ve istediğiniz tarihe alabilmeniz için Armada Grandee elinden geleni yapacaktır.

Ne Zaman Kayıt Yaptırabilirim?

Kayıtlarımız Ağustos ayı itibarıyla başlamaktadır. En kısa sürede kayıt yaptırmanız sizin adınıza avantajlı olacaktır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için bkz.

Erken Kayıt Neden Önemli?

Work and Travel programı, programa kayıt olduğunuz günden vize alacağınız güne, oradan da uçağa bineceğiniz ana kadar düzenli hazırlık gerektiren bir programdır. Öğrenciler yaz döneminde Amerika’ya gidecek olmalarına rağmen kayıtlar Eylül ayında başlamıştır. Bu hazırlık sürecinin erkenden başlatılmasının önemi her geçen yıl daha da artmaktadır. Siz de bu programa katılmayı düşünüyorsanız acele edin! Bu hazırlık sürecinde sıkıntı yaşamamak ve erken kayıt avantajlarından yararlanmak istiyorsanız hemen kayıt olun!

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.