fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel programında İş Değiştirmek

Her sene ülkemizden 5500 – 6000 öğrenci Amerika Birleşik Devletlerine work and travel programına katılarak gidiyor; dilini geliştiriyor, çalışıyor, para kazanıyor, yeni kültürler tanırken, kendi kültürünü de tanıtma imkanı buluyor. Work and travel programına katılan her öğrencinin, bir işe yerleştirilmiş ve işverenle sözleşme imzalaması gerekmektedir. Programda iş  yerleşimi öğrencinin kendi işini bularak program sponsoruna teyit ettirmesi veya program sponsorunun öğrenciye iş görüşmeleri vasıtasıyla iş teklifi sunması ile gerçekleşmektedir. İş türleri, işe yerleşim ile daha detaylı bilgileri work and travel işleri adlı makalemizde okuyabilirsiniz. Katılımcılar Amerika’ya gitmeden önce veya sonra work and travel programında iş değiştirmek isteyebilirler. Bu yazımızda da programa başlamadan önce ve sonra work and travel programında iş değiştirmek için gerekli prosedürleri ve işlemleri sizlere anlatacağız.

Work and Travel Programında İş Değiştirmek için geçerli nedenler

Programa başvuru yapan öğrenciler işlerini seçtikten sonra Amerika’ya gitmeden aşağıdaki nedenlerle işlerini değiştirmek isteyebilirler:

Yukarıdaki durumlardan bir veya bir kaçı tezahür etmiş ise ve programa henüz başlamamış, yani Amerika’ya henüz gitmemişseniz, DS-2019 belgenizdeki yasal çalışma tarihini geçmeyen bir tarihte iseniz, şirketiniz ile iletişime geçerek iş değişikliği isteyebilirsiniz. Bir çok durumda şirketinizin sizden önce bu durumdan haberi olur ve işinizi değiştirmeniz için gerekli işlemleri başlatırlar. Bu durumda başvuru aşamasında olduğunuz için size yardımcı olabilecek ve iletişimde olacağınız kuruluş Türkiye’deki şirketinizdir.

Yeni işinizin olabildiğinde ilk seçtiğiniz iş standartlarında olmasına özen gösterilir fakat bölge, lokasyon, iş pozisyonu, maaş ve konaklama şartları birebir sağlanamayabilir. Size yeni önerilen iş için yeniden bir görüşme yapabilirsiniz veya sponsor kuruluş bir önceki mülakatınıza dayanarak yeni işinize yerleştirme yapabilir. Work and travel iş değiştirmek meşakkatli ve dikkat edilmesi gereken süreçleri barındırır. Bu yüzden bu işlemlerin takipçisi olun ve şirketinizle iletişiminizi dikkatli şekilde sağlayın.

Program başlangıcından sonra iş değiştirmek için geçerli olabilecek nedenler

Programa başladıysanız ve iş yerinizde çalışırken işinizi değiştirmek istiyorsanız, sponsorunuzla iletişime geçmelisiniz. Sponsorunuz ile görüşürken iş değişimine neden olabilecek geçerli nedenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Work and travel iş değiştirmek için gerekli nedenlerden birine sahipsiniz demektir. Unutmayın, bu nedenler iş değişikliğinizin onaylanacağı anlamına gelmez. Sponsorunuz bu durumların ispatını ve kanıtlarını da sunmanızı isteyebilir. Her sene öğrenciler Amerika’dayken kendi buldukları işe girebilmek için bir çok mazeret üretebilmekte, esas iş yerini zor durumda bırakabilecek iftiralar atabilmektedir. Sponsorunuza bildirmeden ve onay almadan bir işi terk etmeniz programın iptali ve programınızın sonlanması anlamına gelmektedir. Bu tür sorunlarda ilk önce patronunuzla görüşüp fikrini aldıktan sonra sponsorunuz ile görüşmeniz daha makul bir seçenektir. Bir çok olumsuzluk üstlerinizle konuşarak büyümeden çözülebilmektedir.

Work and travel programında iş değiştirmek hangi şartlarda mümkün değil

Katılımcı öğrenciler sıklıkla en az eforla en fazla para kazanmayı arzu etmektedir. Bu nedenle program başlamışken, daha rahat edebilecekleri, daha fazla para kazanabilecekleri bir iş imkanı bulduklarında ilk işlerini değiştirmek istemektedirler. Böylesi bir nedenle sponsorunuz işinizi değiştirmeyi uygun bulmayacaktır. Diğer bazı geçersiz olabilecek nedenleri aşağıda görebilirsiniz:

Work and travel programında iş değiştirmek için geçerli bir nedeniniz olmayacaktır.

Work and travel programında iş değiştirmek için uyarılar ve tavsiyeler

Henüz oluşmadan bir çok sorunu, sağlıklı bir iş seçimi yaparak, beklentilerinizi makul tutarak daha başlamadan egale edebilirsiniz. Başvuru aşamasında veya program başladıktan sonra olacak durumlarda her zaman dürüst olmalısınız, aksi durumların tespitinde programınız hangi aşamasında olduğuna bakılmaksızın iptal edilebilir. Hangi işi yaparsanız yapın her zaman daha iyi koşulları olan bir iş olacaktır, bunun bir sınırı olmadığını unutmayın. Maddi kazancınızın fazlalığı ile programdan alacağınız verim doğru orantılı değildir! En iyi iş diye bir kavram iş dünyasında bulunmamaktadır, en iyi iş size en uygun iştir. Elinizde olmayan, sizin çözemeyeceğiniz durumlarda muhakkak sponsorunuza ulaşın, yalnız değilsiniz. Work and travel programı sanal ve yapay bir program değildir, hayatın içerisinde olacaksınız ve elbette sorunlarla kaşılacaksınız, önemli olan sorunu adresleyebilmek, sabırlı ve dürüst olabilmektir. Size en büyük deneyimleri de program müddetince karşılacağınız irili ufaklı sorunlar ve çözümleri sağlayacaktır. Umarız programdan azami derecede faydalanır ve harika deneyimlerle ülkemize dönersiniz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.