Work and Travel programında İş Değiştirmek

Work and Travel programında İş Değiştirmek

Her sene ülkemizden 5500 – 6000 öğrenci Amerika Birleşik Devletlerine work and travel programına katılarak gidiyor; dilini geliştiriyor, çalışıyor, para kazanıyor, yeni kültürler tanırken, kendi kültürünü de tanıtma imkanı buluyor. Work and travel programına katılan her öğrencinin, bir işe yerleştirilmiş ve işverenle sözleşme imzalaması gerekmektedir. Programda iş  yerleşimi öğrencinin kendi işini bularak program sponsoruna teyit ettirmesi veya program sponsorunun öğrenciye iş görüşmeleri vasıtasıyla iş teklifi sunması ile gerçekleşmekedir. İş türleri, işe yerleşim ile daha detaylı bilgileri work and travel işleri adlı makalemizden okuyabilirsiniz. Katılımcılar Amerika’ya gitmeden önce veya sonra work and travel programında iş değiştirmek isteyebilirler. Bu yazımızda da programa başlamadan önce ve sonra work and travel programında iş değiştirmek için gerekli prosedürleri ve işlemleri sizlere anlatacağız.

Work and Travel Programında İş Değiştirmek için geçerli nedenler

Programa başvuru yapan öğrenciler işlerini seçtikten sonra Amerika’ya gitmeden aşağıdaki nedenlerle işlerini değiştirmek isteyebilirler:

 • İş yerinin iflas, doğal afet veya özel sebeplerle kapanması,
 • İş yerinin fazla sayıda öğrenci alması ve taahütlerini yerine getiremeyecek olması,
 • İş yerinin anlaşılan pozisyondan farklı bir pozisyon önermesi,
 • İş yerinin belirtilen adresten farklı bir lokasyonda öğrenciyi çalıştırmak istemesi,
 • İş yerinin work and travel programındaki güvenlik soruşturmasını geçememesi,

Yukarıdaki durumlardan bir veya bir kaçı tezahür etmiş ise ve programa henüz başlamamış, yani Amerika’ya henüz gitmemişseniz, DS-2019 belgenizdeki yasal çalışma tarihini geçmeyen bir tarihte iseniz, şirketiniz ile iletişime geçerek iş değişikliği isteyebilirsiniz. Bir çok durumda şirketinizin sizden önce bu durumdan haberi olur ve işinizi değiştirmeniz için gerekli işlemleri başlatırlar. Bu durumda başvuru aşamasında olduğunuz için size yardımcı olabilecek ve iletişimde olacağınız kuruluş Türkiye’deki şirketinizdir.

Yeni işinizin olabildiğinde ilk seçtiğiniz iş standartlarında olmasına özen gösterilir fakat bölge, lokasyon, iş pozisyonu, maaş ve konaklama şartları birebir sağlanamayabilir. Size yeni önerilen iş için yeniden bir görüşme yapabilirsiniz veya sponsor kuruluş bir önceki mülakatınıza dayanarak yeni işinize yerleştirme yapabilir. Work and travel iş değiştirmek meşakatli ve dikkat edilmesi gereken süreçleri barındırır. Bu yüzden bu işlemlerin takipçisi olun ve şirketinizle iletişiminizi dikkatli şekilde sağlayın.

Work and travel iş değiştirmek

Program başlangıcından sonra iş değiştirmek için geçerli olabilecek nedenler

Programa başladıysanız ve iş yerinizde çalışırken işinizi değiştirmek istiyorsanız, sponsorunuzla iletişime geçmelisiniz. Sponsorunuz ile görüşürken iş değişimine neden olabilecek geçerli nedenleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • İş yerinizde kanıtlayabileceğiniz ırkçılık, taciz ve mobbing uygulanıyorsa,
 • İş yeriniz size ödemelerini bir kaç hafta süresince yapmadıysa, taahhüt ettiği saatleri bir kaç haftadır veremiyorsa,
 • İş yerinizde size söylenilenden çok daha farklı bir işte çalışmanız isteniliyorsa,
 • Özel beceri ve yetenek gereken bir işte çalışıyorsanız ve beceriyi sergileyemiyorsanız(Cankurtaranlık gibi),
 • Fiziksel bir müdahaleye maruz kaldıysanız ve haklı durumdaysanız,
 • İş yerinde kanıtlayabileceğiniz sağlık sorunlarına yol açan durumlar oluştuğunda

Work and travel iş değiştirmek için gerekli nedenlerden birine sahipsiniz demektir. Unutmayın, bu nedenler iş değişikliğinizin onaylanacağı anlamına gelmez. Sponsorunuz bu durumların ispatını ve kanıtlarını da sunmanızı isteyebilir. Her sene öğrenciler Amerika’dayken kendi buldukları işe girebilmek için bir çok mazaret üretebilmekte, esas iş yerini zor durumda bırakabilecek iftiralar atabilmektedir. Sponsorunuza bildirmeden ve onay almadan bir işi terketmeniz programın iptali ve programınızın sonlanması anlamına gelmektedir. Bu tür sorunlarda ilk önce patronunuzla görüşüp fikrini aldıktan sonra sponsorunuz ile görüşmeniz daha makul bir seçenektir. Bir çok olumsuzluk üstlerinizle konuşarak büyümeden çözülebilmektedir.

Work and travel iş değişikliği

Hangi durumlarda iş değiştirmek mümkün değildir?

Katılımcı öğrenciler sıklıkla en az eforla en fazla para kazanmayı arzu etmektedir. Bu nedenle program başlamışken, daha rahat edebilecekleri, daha fazla para kazanabilecekleri bir iş imkanı bulduklarında ilk işlerini değiştirmek istemektedirler. Böylesi bir nedenle sponsorunuz işinizi değiştirmeyi uygun bulmayacaktır. Diğer bazı geçersiz olabilecek nedenleri aşağıda görebilirsiniz:

 • İkinci iş bulduğunuzda ve DS-2019 belgenizde yazan orjinal işinizi yeni işle değiştirmek istemeniz durumunda,
 • Arkadaşlarınızla birlikte aynı iş yerinde çalışmak istediğiniz başka bir iş yeri bulduğunuzda
 • İşyerinizde sizin neden olduğunuz taciz, hırsızlık, mobbing, ırkçlık gibi suçların oluştuğu durumlarda
 • Farklı bir eyalette veya şehirde çalışmayı daha uygun bulduğunuz durumlarda,
 • Daha fazla kazanabileceğinizi düşündüğünüz bir iş bulduğunuz durumlarda,

Work and travel programında iş değiştirmek için geçerli bir nedeniniz olmayacaktır.

work and travel uyarılar

Son uyarılar & tavsiyeler

Henüz oluşmadan bir çok sorunu, sağlıklı bir iş seçimi yaparak, beklentilerinizi makul tutarak daha başlamadan egale edebilirsiniz. Başvuru aşamasında veya program başladıktan sonra olacak durumlarda her zaman dürüst olmalısınız, aksi durumların tespitinde programınız hangi aşamasında olduğuna bakılmaksızın iptal edilebilir. Hangi işi yaparsanız yapın her zaman daha iyi koşulları olan bir iş olacaktır, bunun bir sınırı olmadığını unutmayın. Maddi kazancınızın fazlalığı ile programdan alacağınız verim doğru orantılı değildir! En iyi iş diye bir kavram iş dünyasında bulunmamaktadır, en iyi iş size en uygun iştir. Elinizde olmayan, sizin çözemeyeceğiniz durumlarda muhakkak sponsorunuza ulaşın, yalnız değilsiniz. Work and travel programı sanal ve yapay bir program değildir, hayatın içerisinde olacaksınız ve elbette sorunlarla kaşılacaksınız, önemli olan sorunu adresleyebilmek, sabırlı ve dürüst olabilmektir. Size en büyük deneyimleri de program müddetince karşılacağınız irili ufaklı sorunlar ve çözümleri sağlayacaktır. Umarız programdan azami derecede faydalanır ve harika deneyimlerle ülkemize dönersiniz.

 

 

Bize Ulaşın
Bize Ulaşın