fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel Konaklamaları

Work and Travel Konaklamaları programın yapısı gereği değişiklik gösterebilir. Bu programda standart bir konaklama bulunmamaktadır. Work and Travel Konaklamaları eyalete, şehre veya iş verene göre değişebilmektedir. Ortalama haftalık 30-130 USD arasında değişiklik gösterebilir. Çok nadir de olsa bazı işverenler konaklamadan ücret talep etmemektedir. Ayrıca Work and Travel’da aile yanı gibi bir konaklama durumu yoktur. Konaklamalar; ev tipi, yurt tipi ve lojman tipi olarak 3’e ayrılır. Bu yazımızda konaklama sağlandığında veya sağlanmadığında neler yapılması gerekir bunu inceleyeceğiz.

Konaklama Sağlayan İşverenler

Öncelikle her işveren öğrencilere konaklama sağlamayabilir. Armada Grandee olarak, iş seçim sürecinde öğrencilere, işverenin konaklama sağlayıp sağlamadığını belirtiyoruz. Konaklama sağlayan işverenler haftalık konaklama ücretlerini önceden belirler. Bunun dışında ne kadar depozito istedikleri, eşya durumu, yatak sayısı, oda sayısı, işyerine uzaklığı, mutfak malzemeleri, banyo sayısı, cinsiyet dağılımı, internet altyapısı, sosyal tesislere yakınlık, ısıtma soğutma gibi detaylı bilgileri de sizlerle paylaşır. Bunların hepsi iş seçim sürecinde sizlere detaylı bir şekilde aktarılır.Yani kısaca eğer konaklama işveren tarafından sağlanıyorsa, konaklamanız hazır olacaktır. Bu herhangi bir ücret ödemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Daha önce de belirttiğimiz gibi konaklama ücreti lokasyona göre değişiklik gösterebilir. Fakat unutmamak gerekir ki, her işveren konaklama sağlamamaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir; Sadece konaklama sağlayan bir işyerinde çalışmak isterseniz, belki de çok mutlu olacağınız ve sizin için avantajlı olan bir işe konaklama yüzünden gidemeyeceksiniz. O yüzden konaklama konusunda ne kadar esnek olursanız, o kadar çok iş seçeneğiniz olacaktır.

 

Konaklama Sağlamayan İşverenler

 Work and Travel’da en çok merak edilen konulardan bir tanesi de konaklama durumudur. Konaklama sağlamayan işlere karşı ön yargılı olmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü hemen hemen her yıl, birbirlerine çok yakın lokasyonlarda iş gelmektedir ve sizden bir dönem önce o bölgeye giden ve konaklaması olan öğrencilerimiz sizlere referans olacaktır.

Armada Grandee olarak her öğrencimize konaklama konusunda yol gösteriyoruz. Hangi bölgelerde, nasıl ve ne zaman, hangi adımları izlemesi gerektiğini, o bölgeyle ilgili bilgileri öğrenciler ile paylaşıyoruz.

Bunlar dışında bazı işverenler konaklama sağlamamasına rağmen, sizlere konaklama bulma konusunda yardımcı olacaklarını belirtirler.

Gidecek olduğunuz iş yerinde sizin gibi farklı Work and Travel öğrencileri de olacaktır. Bu öğrencilerin hepsi, sizin gibi konaklama arayan öğrenciler olacağını unutmayın. Yani ev veya oda arkadaşı bulmanız daha da kolaylaşacak.

Sahil bölgelerinde (Ocean City, Virginia Beach gibi) genelde iş verenler konaklama sağlamamaktadır.

Work and Travel öğrencilerine tavsiyemiz, konaklama sağlamayan işlerde çalışacaklar ise gitmeden önce konaklama ayarlamaları, olmuyorsa da en azından geçici konaklama ayarlayıp oradaki öğrenciler ile birlikte hareket etmeleri olacaktır. Bu süre boyunca da bizlerden destek alabileceğinizi unutmayın.

 

Konaklama Bulabilmek İçin En İyi Web Siteleri

 Aslında en önemli kaynak Facebook gruplarıdır. Her yıl birçok öğrenci, gidecek olduğu şehrin Work and Travel gruplarına üye olarak konaklamasını bulabilmektedir. Ayrıca istenildiği takdirde aynı bölgeye gidecek olan öğrencilerimiz ile birlikte hareket edebilirsiniz.

Bunun dışında sizlere önerebileceğimiz bir kaç web sitesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

  1. https://www.craigslist.org/about/sites
  2. http://www.zillow.com
  3. www.airbnb.com
  4. www.couchsurfing.com
  5. www.ocstudentcenter.com

 

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.