fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and travel kayıtları bitti mi?

Work and travel kayıtları bitti mi?

Work and travel programı üniversite öğrencilerine yönelik bir kültürel değişim programıdır. Öğrenciler yaz aylarında Amerika’da kendilerine ayarlanan işlerinde çalışırken diğer taraftan İngilizcelerini ve yaşam becerilerini geliştirebiliyorlar. Work and travel programına kayıt olmak isteyen bir öğrenci, bu iş için gerekli sponsorlarla çalışan aracı bir şirket ile çalışmak durumunda. Amerika Dış işleri bakanlığı sponsorlara, sponsorlar da birlikte çalıştıkları şirketlere her yıl belirli bir kontenjan vermektedir. Amerika dış işleri bakanlığının 11 Temmuz 2011 tarihinde aldığı kararla sponsorlara verilen kontenjan 103.000 civarındadır ve bu rakam aşılamaz. Kontenjanlı bir program olması nedeniyle öğrenciler sık sık “work and travel kayıtları bitti mi?”, “Work and travel kaydı alan şirket hangisi?”, “Work and travel kontenjan olan acente kaldı mı?” gibi sorular sormaktadır. 

Talep ne kadar  fazla olursa olsun katılımcı sayısı değişmeyecektir. Değişebilecek olan tek rakam hangi ülkenin kaç öğrenci gönderebileceğidir. Türkiye’de öğrenciler arasında gittikçe daha yaygın hale gelen bir yurt dışı programıdır. Her giden öğrencinin arkadaşlarına deneyimlerini anlatması sonucu katılımcı adaylarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye her ne kadar ülke olarak gönderdiği öğrenci sayısını artırıyor olsa da öğrencilerin talebindeki artışa yetişememekte, öğrenciler ise bunun farkında olduğundan her sene başvurularını çok daha erken tarihte yapmaktadırlar. 2020 dönemi work and travel program kayıtları 2019 Temmuz ayı dolaylarında başlamasına rağmen Kasım-Aralık ayına geldiğimizde neredeyse hiç bir firmada work and travel kalmamıştır. Bir kaç yıl öncesinde work and travel şirketleri Kasım ayında kayıt almaya başlamaktaydı. 

Kısacası work and travel kayıtlarının erken bitmesinin nedeni arzın talebi karşılayamaması ve kısa dönemde öğrenci başvurularında talep patlaması yaşanmasıdır. 

work and travel katılım grafiği

Öğrenciler neden Work and Travel programına katılmak istiyor

Böylesine yoğun ilginin olduğu programda öğrencilerin akına “work and travel programını bu kadar popüler yapan ne?”, “Öğrenciler neden Amerika’ya gitmek istiyor?”, “Work and travel programını özel yapan ne?” soruları geliyor. Bu soruların kısa bir cevabı bulunmuyor. Bunun için öğrencilerin deneyimlerine ve programın dinamiklerine bakmamız gerek. 

Program dinamikleri öğrencilere yapay bir gerçeklik sunmuyor, her şey hayatın ta kendisi. Çalışmak erken kalkmak, sorumluluk sahibi olmak, işte özveriyle çalışmak, para kazanmak, İngilizce iletişim kurabilmek, eğlenmek, tanışmak, kendi bütçesini oluşturmak, keşfetmek, kişisel gelişimine katkıda bulunmak, uluslararsı bir atmosferde yaşam deneyimi elde etmek, seyahat planlarını kendisi yapabilmek, Amerika kültürünü tanırken, kendi kültürünü ve değerlerini Amerikalı ve diğer ülkelerden çalışanlara anlatmak ve göstermektir. 

Bir çok öğrenci tüm bu program bileşenlerini ve daha fazlasını yaşayabilmektedir. Türk pasaportlu bir öğrenci için yurt dışına seyahat gerçekten vize gerektiren, yüksek maliyetlerde, uğraşlı ve sonucunda ne elde edeceğini sorgulatan bir macera iken Work and travel programında eski katılımcıların anlattıkları ve deneyimledikleri olaylar katılımcılara cazip gelmektedir.  Türkiye 2019 yılı itibariyle work and travel programına en çok öğrenci gönderen 1. ülke durumuna gelmiştir. Kolay kolay da birincilikten uzaklaşacak gibi durmuyor. 

Work and travel programına kayıt olan öğrenciler en çok kişisel gerkekleşim için programa katılmaktadır.
Work and travel programına kayıt olan öğrenciler en çok kişisel gerkekleşim için programa katılmaktadır.

2020 için work and travel kaydı alan şirket

Work and travel programı dünyada benzeri bulunan ama gerek imkanları, gerek maliyeti, gerekse sunduğu olanaklar bakımından eşsiz bir programdır. Program öğrencilere sosyal, kültürel, iş deneyimi, gerçek hayat tecrübesi ve keşfetme imkanı sunarken aynı zamanda para kazanarak Amerika’daki yaşamını sürdürebilecek bir gelir elde etme imkanı sunar. Programa katılmak için maddi bir bedel ödense de öğrenciler Amerika’da kazandıkları para ile bu parayı kompanse edebilirler. Öğrenciler kendi “comfort zone”larından çıkarak dünyanın ve iş hayatının gerçekleriyle yüzleşme olanağına sahip olurlar.

2020 yılı için Work and travel programı kontenjanları neredeyse tüm firmalar için bitmiş durumdadır. Fakat Armada Grandee olarak yedek kayıt alarak öğrencileri şartlı olarak programa dahil edebilmekteyiz. Öğrencilerin işlerini ayarlamakta ve sponsorumuzdan ek kontenjan gelmesi durumunda vize işlemlerini yapabilmekteyiz, eğer ek kontenjan gelmez ise öğrencilerin ödemiş oldukları kayıt ücretini kesinti olmaksızın iade etmekteyiz. 

 

Maç başladı ve takım sahada ama unutma, yedek kulübesi olmadan bir takım takım olmaz.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Work and travel yedek kayıt olmak ister misiniz?
Powered by