fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and travel overtime Nedir?

Work and Travel programı, üniversite öğrencilerinin yaz aylarında Amerika’da bulunarak, Amerikan kültürünü yakından tanırken bir yandan da diğer Work and Travel katılımcımlarının kültürlerini tanıyabilecekleri ve kendi kültürlerini tanıtabilecekleri, İngilizce dil pratiği yapalabilirken de Amerika’yı keyfedebilme imkanı tanıyan bir kültürel değişim programıdır. Work and travel programı çalışmayı gerektirir, bu yüzden de maaşla ilgili konulardan biri de work and travel işlerinde overtime konusudur. Work and travel overtime yani mesai konusunu sizin için ele aldık.

Work and travel overtime sağlayan işler var mı?

Work and Travel İşleri program başvuru aşamasında; Work and Travel programı kapsamında var olan işler çeşitlilik göstermektedir. J1 kapsamında çalışılabilinecek iş kolları; eğlence parkları, su parkları, oteller, restoranlar, mağazalar, marketler, milli parklarda çalışılabilinmektedir.

Amerika’da nasıl bir yaz geçirileceğini belirleyen ve dikkatli incelendikten sonra karar verilecek en önemli kısmını iş seçim aşaması oluşturmaktadır. Bu nedenle iş başvurusu aşamasında İngilizce seviyeniz, tarihleriniz, istekleriniz ve imkanlar dahilinde Amerika’da geçireceğiniz süreninizin ilk ayağını çalışma ortamınız oluşturmaktadır. Bununla beraber çalıştığınız her iş Amerika’da geçiminizi sağlamak için bir araç olduğunu kesinlikle unutmamanızı ve Work and Travel programının para kazanma programı değil de kültürel değişim programı olduğunun farkına varan katılımcıların programdan çok daha büyük bir verim aldıklarını gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Kaç saat Sonrası Overtime?

Amerika’da standart haftalık çalışma saati ortalama 40 saattir. Fakat gideceğiniz eyalete, işletmenin büyüklüğüne, çalışma performansınıza ve çalışma arkadaşlarınızla ilişkinize göre haftada alacağınız saatler değişiklik göstermektedir. İş seçimi yaparken iş detaylarını dikkatli bir şekilde incelemenizi rica edeceğiz.

Work and travel overtime ödemeleri özellikle 41. saat ver üzerin çalışılması durumunda bir buçuk katı saatlik ücret ödeyen büyük iş yerleri, aynı lokasyonda birden fazla yere sahip olmaları durumunda overtime olmaması adına katılımcıları ilk çalıştırdıkları sahip oldukları diğer yerlerde de yüksek miktarda overtime ödememek adına 40 saat üzeri çalıştırmak istemeyebilirler. Ve yasal olarak da çalıştırmak zorunluluklarının da olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Minimum saat overtime karşılaştırması

Sponsor firmamız sezon içerisinde işleri ilettiğinde bütün pozisyonlar, imkanları ve iş yeriyle alakalı bütün bilgileri ayrıntılı bir şekilde paylaşmaktadır. Overtime da bunlardan bir tanesidir. İş detaylarında hafta alabileceğiniz minimum saatten bahsedilirken, bir yandan da overtime olup olmadığı da iletilmiş olacaktır.

Overtime ile bilinen en temel ve büyük yanlışlık ise overtime vereceğini belirten bir iş yeri için 40 saat ve üzeri çalışılması durumunda anlaşılan saatlik ücretin yani 41. saat ve sonrasının bir buçuk katı olarak verileceği düşünülmektedir. Programa katılan ve iş seçimi yaparken birçok konuya dikkat eden katılımcıların, bunun yasal bir zorunluluk olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışacağınız her saatin ücretini muhakkak alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.