fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Work and Travel programında ikinci iş: Work and travel 2. iş nedir? Kolay yoldan Work and travel 2. iş nereden bulunur…

Work and travel programı katılımcıya belirli bir tarihte Amerika’da bir işte çalışmayı ve çalışma süresi sonunda gezi seyahat hakkı tanır. Bir çok öğrenci gelirini biraz daha artırmak için Amerika’da bulunduğu süre içerisinde başka bir işte daha çalışıp çalışamayacağını merak etmektedir. Bu soruların yanıtı ve Amerika’da work and travel 2. iş konusunda tüm merak ettikleriniz bu yazımızda.

Work and travel ikinci iş

Work and travel programında 2. iş bulmak ve çalışmak yasal mı?

Work and travel 2. işte çalışmak

 1. Öncelikle DS-2019 belgenizde yer alan ilk işyerinizin ikinci bir işte çalışmasına müsaade etmesi gerekmektedir. İlk işvereniniz buna müsade etmiyorsa ikinci bir işte çalışmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 2. Bulacağını iş Work and travel programına uygun bir iş olmak zorundadır.
 3. Bulduğunuz ikinci işi sponsorunuza bildirmeli ve SEVIS kaydını güncellemelerini istemelisiniz. Unutmayın sponsorunuz sizin programınızdan sorumlu kurumdur, vize sponsorunuz onayı olmadan ikinci bir işte çalışamazsınız.
 4. İkinci bulduğunuz iş sizi yasal olarak istihdam etmelidir. Elden ödeme vermek gibi yasadışı işlemler yaptığında her iki taraf da suçlu durumuna düşecektir.

 1.  

Work and travel ikinci işi nasıl bulabilirim?

İkinci bir iş bulabilmek için öncelikle Amerika’da olmalısınız. Siz henüz varmadan hiç bir işveren size iş vaadi vermeyecektir. Amerika’ya varmanıza istinaden eğer daha önce work and travel programına katılmadıysanız Social Security Karta başvuru yapmalısınız. İkinci iş yerinizin sizi istihdam edebilmesi ve maaş sistemine sizi dahil edebilmesi için sosyal güvenlik kartı isteyecektir. Eğer sosyal güvenlik kartınıza başvuru yaptıysanız başvuru numarasını ikinci iş yerinize iletebilirsiniz. Work and travel ikinci iş için 
 
 1. İkinci iş bulmak için açıkgözlü olmalısınız, mağazaları taramalı, iş ilanlarını takip etmelisiniz.
 2. Arkadaş ortamınız çok sağlam olmalı, farklı iş yerlerinde çalışan çok fazla arkadaşınız olursa oluşacak açık pozisyonları sizlere bildirebilirler.
 3. Craiglist.org gibi ilan sitelerini takip etmelisiniz.
 4. Telefon edinin! Amerika’da kullanacağınız bir hattınız yoksa güvenli bulunmazsınız, işverenler size işe alınıp alınmadığınızı çalışma saati ve koşulları telefondan bildireceklerdir.

Work and travel ikinci iş avantajları

Work and travel ikinci iş avantajları

young laughing female server with tray of drinks

Work and travel ikinci bir işte çalışmanın pek çok faydası olabilir, bunlardan en çok tahmin edileni elbette maddi getirisidir. Fakat ikinci bir işte çalışmak sadece maddi kazanç sağlamaz,, bir çok farklı olumlu yanı bulunur.

 1. İkinci işyerinde de arkadaşlar edinir ve çok daha geniş bir çevre ile muhatap olarak daha eğlenceli vakit geçirirsiniz,,
 2. DAha fazla kişiyle çalışmak daha interaktif ve yüksek etkileşimli bir program geçirmenizi sağlar
 3. İkinci işin de yemek, konaklama gibi konularda yardımları olabilir,
 4. CV’nize ekleyeceğiniz bir iş daha olur
 5. Bir sonraki sene work and travel programına katılmak yani self başvuru yapmak isterseniz çalışabileceğiniz bir işiniz olur.

Work and travel 2. iş şartları nelerdir?

 

Work and travel programında çalışabileceğiniz işlerin bazı özellikleri taşıması gerektiğini söylemiştik. Şimdi bu konuya açıklık getirelim. Her bulduğunuz iş malesef ikinci işiniz olarak sponsor tarafından kabul edilmiyor. İşte size ikinci iş için gerekli şartlardan bazıları:

 1. İkinci işiniz Sezonel bir iş olmalı yani mühendislik, mimarlık, yöneticilik, gibi bir pozisyon olamaz.
 2. Yetişkin sektöründe bir iş olamaz
 3. Sağlık sektöründe bir iş olamaz
 4. Alışveriş merkezinde bir iş olamaz
 5. Geceden sabaha çalışacağınız şekilde vardiyası olan bir iş olamaz
 6. Ücreti resmi olarak size takdim edilmeyen komisyon bazlı işler olamaz.

 

Work and travel ikinci iş ile aklınıza takılanlar için bize ulaşabilirsiniz!

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.