fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Szeged Üniversitesi

Szeged Üniversitesi

Kuruluş: 1581 – Devlet Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Szeged Üniversitesi

Macaristan’ın en büyük üçüncü şehrinde yer alan Szeged Üniversitesi 1581 yılında kurulmuştur. Macaristan’ın en önemli üniversiteleri arasında yer alan üniversite aynı zamanda da Orta Avrupa’daki en büyük yüksek öğretim kurumlarından biridir. 20,000 civarında öğrencisi olan Szeged Üniversitesi’nin 2,000’den fazla da akademik personeli vardır. Büyük bir araştırma üniversitesi olan üniversitede, sanat, beşerî bilimler ve tıp fakültelerinde yer aldığı 12 fakülte vardır. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde programlar sunan üniversitenin yüzde 10’unu uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. İngilizce, Almanca ve Macarca olarak programlar sunmaktadır.

Macaristan’ın en büyük üçüncü şehri olan Szeged’in 170,000 civarında nüfusu vardır. Büyük bir ovanın merkezinde yer alan şehir Tisza ve Maros nehirlerinin birleştiği yerdedir. Başkent Budapeşte’ye 170 km uzaklıkta bulunan şehir önemli bir üniversite şehri ve turist merkezdir. Sessiz ve sakin bir şehir olan Szeged, öğrenciler için birçok aktivite imkânı sunan bir üniversite şehri olarak anılabilir.

Modern anlamda Szeged Üniversitesi’nin kuruluş şu an Romanya’da bulunan Kolozsvár Üniversitesi’ni takip etmektedir. 1921 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yıkılması ardından Joseph Üniversitesi olarak Szeged’e taşınan üniversitenin önemli mezunları arasından Nobel ödüllü Alber Szent Györgyi de yer almaktadır. Üniversite aynı zamanda da endüstri ve iş dünyası ile iş birliği içinde olarak Avrupa’nın en büyük lazer araştırma merkezidir.

Üniversite eğitim kalitesinin yanı sıra öğrenciler için sunduğu ders dışı aktivitelerle de ön plana çıkar. Bahar Şenlikleri etkinlikleri boyunca her fakülte dans ve müzik etkinleri düzenlemektedir. Sosyal etkinlikler içerisinde spor faaliyetleri de yer almaktadır. Üniversitedeki öğrencilere paraşütle atlama, at binme, kayak, yoga, eskrim ve basketbol gibi birçok spor dalında faaliyet imkânı verilmektedir. Üniversite kütüphanesi de öğrenciler için bilgi ve içerik sağlayan elektronik bilgi kaynaklarına sahiptir.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından, Times Higher Education’a göre 601-800 sıralamaları arasında, sırada, ARWU’ya göre 501-600 sıralamaları arasında, CWTS’e göre 674. sırada, URAP’a göre 705. ve QS’e göre de 470. sırada yer almaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden biridir.

Lisans Bölümleri (İngilizce)

Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

Macaristan’da, Szeged Üniversitesi’nde, Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.