fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Silezya Tıp Üniversitesi

Silezya Tıp Üniversitesi

Kuruluş: 1948 – Devlet Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Silezya Tıp Üniversitesi

Silezya Tıp Üniversitesi 1948 yılında kurulmuştur ve 60 yıllık bir geleneğe sahiptir. İlk olarak 1948 yılında Rokitnica Bytomska’daki Tıp Akademisi olarak kurulmuştur. İlk yıllarda yalnızca Tıp ve Diş Hekimliği bölümleriyle hizmet veren üniversite 1950’li yılların ikinci yarısından sonra Katoviçe’de kampüs kurmaya karar vermiştir. 1971 yılında üniversitenin merkezi Katoviçe’ye taşınmıştır. 10.000 civarında öğrencisi ve 1.300 civarında da akademik personeli bulunmaktadır.

Polonya’nın güneyinde yer alan Katoviçe, Yukarı Silezya bölgesinin en büyük şehridir. Şehir aynı zamanda da Silezya Voyvodalığının da başkentidir. Merkezinde 300.000 civarında nüfusu olan şehir, banliyölerin de birleşmesiyle beraber 3,5 milyon nüfusa ulaşan geniş bir bölgeye yayılır.

Silezya Tıp Üniversitesi faaliyet alanını geliştirerek büyük bir yüksek öğretim kurumu haline gelmiştir. 5 farklı okul ve çeşitli topluluklarla 13 farklı çalışma alanında eğitim sürecini devam ettirmektedir. Üniversite klinik altyapısını sürekli olarak yenileyerek faaliyetlerine devam etmektedir.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından ARWU’ya göre 801-900 sıralamaları arasında, CWTS’e göre 803. Sırada yer alan üniversite Polonya’da tıp, diş hekimliği ya da eczacılık üzerine eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden birisidir.

Silezya Tıp Üniversitesi Bölümleri (İngilizce)

Dil Hekimliği Bölümü: Lise mezuniyeti sonrası başvuru yapılabilir. 5 yıllık bir bölümdür. Giriş sınavı Skype üzerinden çevrimiçi olarak yapılır. Sınav fizik, kimya ve biyoloji üzerinedir. Sınav yılda 6 defa gerçekleştirilir. Temmuz ve Ekim ayları arasında yapılır.

Biyoteknoloji Bölümü: Bölüm, Eczacılık ve Laboratuvar Tıbbi Anabilim Dalı altında faaliyet göstermektedir. Eczacılık programı 11 dönem sürer ve öğrenciler mezun olduklarında yüksek lisans derecesi alırlar. Medikal Biyoteknoloji bölümünün 6 dönemlik lisans programı ve 4 dönemlik de yüksek lisans programı vardır. Programların tamamının eğitim dili İngilizcedir.

Sağlık Bilimleri Bölümü: Ebelik alanında eğitim verilir. 6 dönem süren bir programdır. Program mezuniyet sonrasında lisans derecesi verir ve eğitim dili İngilizcedir.

Tıp Bölümü: Lise mezuniyeti sonrasında başvuru yapılabilir 6 yıllık bir bölümdür. Giriş sınavında başarılı olan öğrenciler programa dahil olma hakkı kazanırlar. Eğitim dili İngilizcedir. Başvuru için belgelerin, son başvuru tarihinden evvel fiziki kopya olarak üniversiteye iletilmesi gerekmektedir.

Hemşirelik Bölümü: Avrupa Birliği standartlarında eğitim veren bir bölümdür. 6 dönem sürer ve eğitim dili İngilizcedir. Öğrenciler lisans derecesinde mezuniyet alırlar.

Fizyoterapi Bölümü: 6 dönem süren bir bölümdür. Eğitim dili İngilizcedir. Lise mezuniyeti sonrasında başvuru yapılabilir.

Polonya’da, Silezya Tıp Üniversitesi’nde Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.