fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Kuruluş: 1782 – Devlet Üniversitesi

Sayfa İçeriği

...

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Dünyanın en eski teknoloji enstitüsü olduğu düşünülen Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi 1782 yılında kurulmuştur. Avrupa’da üniversite düzeyinde mühendisler yetiştiren de ilk kurumdur. 8 fakültesi olan üniversite 110’dan fazla bölüm ve enstitü ile faaliyet göstermektedir. 1,100 civarında akademik personeli olan üniversitenin 400 civarında araştırma personeli ve çok sayıda da misafir öğretim görevlisi vardır. 20,000’den fazla öğrencisi olan üniversitenin 50’den fazla ülkeden uluslararası öğrencileri de bulunmaktadır. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Macaristan’da mühendislik alanında en önde gelen üniversitedir ve ülkede kazanılan mühendislik derecelerinin 70%’si bu üniversitedendir.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna nehri ile ortadan bölünmüş bir şehirdir. Şehir 1873 yılında Budin ve Peştenin birleşmesiyle oluşmuştur. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte eşsiz atmosferiyle Avrupa’nın Doğusunun Paris’i olarak anılmaktadır. Avrupa’nın en keyifli şehirlerinden olan Budapeşte gece hayatı, doğal güzellikleriyle ön plana çıkar. 2 milyona yakın nüfusu ve 2,7 milyon civarında yıllık ziyaretçisi ile şehir Avrupa’nın tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir.

Temelleri 1635 yılında atılan üniversite zaman içerisinde farklı isimler almıştır. Üniversitede eğitimler 5 farklı dilde verilmektedir. Tuna nehrinin sağ tarafında Szabadsag Köprüsü ile Petofi Köprüsü arasında yer alan üniversite şehrin merkezine oldukça yakındır. Öğrenciler Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin kültürel etkinliklerle dolu havasını rahatça yaşayabilirler.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) da kabul ettiği dünya üniversite sıralamalarından Times Higher Education’a göre 801-1000, ARWU’ya göre 701-800, CWTS’e göre 769, URAP’a göre 778 ve QS’e göre de 601-650 sıraları arasında yer alan üniversite Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de uygun seçeneklerden biridir.

Lisans Bölümleri (İngilizce)

Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)

Macaristan’da, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi’nde, Lisans ve Yüksek Lisans noktasında en kaliteli ve dürüst danışmanlığı almak için bize ulaşın! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Harita

Sokak Görünümü

Galeri

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.