fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Toefl Sınavı

Toefl sınavı Nedir?

Toefl:Test of English as a Foreign Language kelimelerinin baş harflerinden oluşan, Türkçe anlamı “Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı” olan, anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce Üniversite eğitimi veren üniversitelere kayıt yaptırmak istemesi durumunda kullanılan standarlaştırılmış İngilizce dil yeteneği ölçme sınavıdır. Sınav, sınav merkezlerinde elektronik ortam üzerinden icara edilir. Sınav sonunda ilgili bölümlere verdiğiniz yanıtlara göre 6 gün içerisinde bir skor oluşturulur ve size tebliğ edilir. Yurtdışında Toefl hazırlık kursu ise sizi sınava hazırlayacak olan İngilizce konuşulan bir ülkede bulunan dil okullarının verdiği hizmettir. 

4 Bölümden oluşan sınavda her bölüm için en fazla 30 puan verilir ve aldığınız skor 2 yıl geçerlidir. 

 

Toefl:

 • iBT – Internet based Test
 • PBT – Paper based test
 • CBT – Computer Based  Test  -Artık kullanılmıyor-

  Metodları ile yapılmaktadır. 

Toefl Sınavı Neyi Ölçmeyi Amaçlar?

Toefl Sınavlı İngilizce’nin akademik olarak kullanım becerilerini saptamayı hedefler. Bu yüzden üniversiteler Toefl skoru üzerinden kabul şartlarını belirtirler. Toefl sınavının okuma ve yazma bölümü resmi, yüksek seviye kelime kullanımı ve akademik dil seviyesini ölçmeyi amaçlar. Bu seviye ölçüm için geliştirilmiş ve standartlaştırılmış, okuma, dinleme, yazma ve konuşma gibi dilin 4 ögesini de aynı sınav içerisinde test ederek bir skor çıkarır. 

Toefl Sınavı Kimler İçin uygundur?

 • İngilizce eğitim veren bir üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler
 • Burs ve sertifika veren bir kurumdan hizmet almak isteyen adaylar
 • İngilizce öğrenen ve seviyesini ölçmek isteyen kişiler
 • Yurtdışına çalışma veya eğitim vizesine başvuran kişiler
 • Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler ve akademisyenler
 • Göçmenlik başvurusu yapmayı arzulayan kişiler

Toefl Sınavı Neden Gereklidir?

Akademik dil  genellikle yoğun, yüksek dil hakimiyeti ve resmi konuşma ve yazışma gerektiren, yıllarca İngilizce çalışan kişilerin dahi kolayca adapte olamayacağı bir dildir. Yüksek eğitim veren kuruluşlar kendi bünyesinde eğitim alacak kişilerin verecekleri eğitimi alabileceklerine emin olmak istemektedirler. 

Son 25 yıldır üniversiteler dışa açılmış ve farklı ülkelerden öğrenciler alarak akademik bilinirliğini ve prestijini artırmak, akademik makale sayısını ve kalitesini yükseltmek istemektedir. Uluslararası öğrenci kabul eden ve İngilizce eğitim veren üniversiteler Toefl ve TOEIC gibi sınavlar öncesinde adayın İngilizce bilgisini kendileri değerlendirmekteydi. Bu işlemin yapmak hem zahmetli, hem kesin netice vermeyen, hem de haksızlığa yol açabilen adil olmayan bir sistemdi. Bir sınav kolay olurken bir sınav zor, biri basitken diğeri karmaşık olabiliyor, ve genel geçer; herkesçe kabul edilebilen bir sistem ortaya koyamıyordu. Bu yüzden standarlaştırılmış ve akademik çevre tarafından geçerliliği kabul edilmiş bir sınav ihtiyacı doğdu ve Toefl ortaya çıktı. 

Dünya üzerinde 125 ülkede 9500 üniversite ve yüksek eğitim kurumu kabul şartları arasında Toefl skoru istemektedir. Bu skor her üniversiteye ve kuruma göre farklılık gösterebilmektedir. ACT ve SAT gibi adakmik İngilizce yeterliliğini gösteren bir sertifikanız yoksa veya İngilizce Anadiliniz değilse yüksek ihtimalle Toefl skoruna iihtiyaç duyacaksınız. 

Toefl Sınavı bölümleri

BölümZamanSoru sayısıDeğerlendirme
Okuma54-72 Dakika12-14 SoruVerilen metni okuma, soruları yanıtlama
Dinleme41-57 Dakika6 SoruDinleme ve sonrasında soruları yanıtlama
                        Ara 10 dakika
Konuşma17 Dakika6 GörevVerilen bir konu hakkında konuşma
Yazma50 Dakika2 GörevBir pasajı okuyup veya dinleyip konu ile ilgili yazma

Toefl Sınavı fiyatı ne kadardır?

Toefl Sınavı fiyatı 2019 yılı için 185 Amerikan Dolarıdır.  American Express, Discover, JCB, China Union Pay, Diners Club, Mastercard veya VISA. Not: American Express, Discover, JCB, ile ödeme yapılabilir. 

TOEFL Sınavı


2019 ÜCreti

$
185

Her sınav İçin


 • Toefl IBT sınavı
2019


Toefl Başvurusu nasıl yapılır?

https://v2.ereg.ets.org/ereg/public/jump?_p=TEL Adresinden kayıt yaptırarak, bilgilerinizi girip, sınav ücretini ödedikten sonra sınav gününü ve tarihini seçebilirsiniz. Başvuru işlemleri yaklaşık 5 dakika sürmektedir. 

Kayıt için istenen bilgiler Kimlik ve adres bilgileri, eğitim durumu ve iletişim bilgileri olup belge ve döküman hazırlamaya ihtiyaç yoktur. 

Toefl Sınavına Ne zaman Nerede girilir?

Toefl Sınavı yılda 50′ den fazla yapılmaktadır. Belirlenmiş sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz. Sınav sonuçlarınız sınav merkezinde komisyon ve öğretmenler tarafından değil merkezi puanlama ağında puanlanır. 

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Mersin, Nevşehir illerinde sınava girebilirsiniz. 

Toefl sınavı ne zaman

https://v2.ereg.ets.org/ereg/public/workflowmanager/schlWorkflow?_p=TEL adresinden bulunduğunuz lokasyonu seçerek ileriki tarihli sınavları görebilirsiniz. 

Toefl Sınavı için tavsiyeler

 • Toefl formatına alışın, İngilizce seviyeniz yüksek dahi olsa sınav formatı sizleri zorlayabilir ve haketmediğiniz bir skor alabilirsiniz. 
 • Kendinize bir skor belirleyin ve deneme test ve sınavlarında hedefinize ulaşamaya çalışın
 • Eğer vaktiniz ve bütçeniz elverişli ise sınava yurtdışı Toefl kursu ile hazırlanın
 • Sınav takviminizi belirlerken kayıt yaptırmayı düşündüğünüz okulun kayıt tarihlerini iyi hesaplayın. Her ihtimale karşı Toefl Sınavını bir kaç ay önceden al, tekrar girmeniz gerekebilir. 
 • Güvenilir kaynaklardan çalışın. Skor garanti eden klişe pazarlama çabası içindeki kişi ve kurumlara dikkat edin. 
 • Toefl Sınavında kelime bilgisi çok önemlidir, ayrı bir kelime çalışması yapmalısınız.
 • Zorlu akademik makaleler okuyarak çözümleyin ve anlamaya gayret edin. 
 • Yabancı podcast, haber kanalları izleyin ve dinleme yeteneğinizi geliştirin. 
 • Biliyorsanız da konuşmak zor gelebilir, Cambly gibi uygulamalarla anadili İngilizce olan kişilerle konuşun.
 • Toefl yazma sınavı için bir günlük tutun, Türkçe bir makaleyi İngilizceye çevirin. 
 • Sınava ara ara değil sürekli çalışın. Başka işle meşgul olurken Toefl gibi yüksek seviye bir sınava hazırlanmak zor olacaktır. 

Örnek Toefl Sınav soruları ve Youtube kaynakları

Yazma

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Konuşma

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dinleme

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Okuma

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

https://www.ets.org/s/toefl/free-practice/start.html
https://www.4tests.com/exam/toefl/0/46158286

Adreslerinden Toefl formatına uygun sorun tiplerini görebilir ve sınava hazırlık için pratik yapabilirsiniz. Örnek toefl sorularında tek bir alana yönelmeyin her hazırlık sınavında 4 bölümü de tamamlamaya çalışın. okuma, yazma, konuşma ve dinleme yetenkelerinizin birlikte geliştiğinden emin olun. Youtube’da örnek sınav soruları ve testleri bulabileceğiniz muazzam bir kaynaktır. Üstün körü değil dikkatli ve verimli bir şekilde youtube’da yayın yapan profesyonelleri takip etmenizi öneririz. 

Yurtdışında Toefl kursları

Yurtdışında, özellikle anadil İngilizce olarak konuşulan ülkelerde, dil okulları vasıtasıyla yabancı öğrencilere yüksek standartlarda dil eğitimi verilmektedir. Bu kurslar alanında uzman eğitmenleri, saygın eğitim sistemleri, denetim altında olan yüksek hassasiyette müfredatları ile ön plana çıkarlar. Farklı bir çok isteğe cevap verecek şekilde oluşturulmuş bir çok programları vardır ve bunlardan birisi de en popüler İngilizce Seviye tespit sınavı olan Toefl sınavıdır. İngiltere, Kanada, Amerika, İrlanda, Malta’da bulunan dil okullarında yoğun, part-time, standart şekilde Toefl hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Yılın her döneminde kursa başalyabilir, süresini ve yoğunluğunu seviyenize göre okulun tespit etmesini isteyebilir veya hazır programlara katılabilirsiniz. Toefl sınavı skorunda yüksek bir sonuç elde etmek isteyen kişilere kesinlikle sadece İngilizce’nin konuşulduğu bir ortamda bulunmayı tavsiye ediyoruz, hayatınızın merkezine İngilizce’yi almadığınız müddetçe Toefl sınavından dilediğiniz skoru almanız mümkün olmayacaktır.

Anlamadığınız kısım ve bölümleri Türkçe olarak Türk bir eğitmene sormakla, kendinizi zorlamak, öğrenmek zorunda hissetmek arasında büyük farklar mevcuttur. Toefl, bir çok İngilizce yeterlilik sınavının aksine TEST sistemi ile oluşturulmuş bir sınav olmadığı için genel geçer bir test çözme mantığı kavranakara, algoritması keşfedilerek yüksek skorlar alınabilecek bir sınav değildir. İngilizce seviyenizin iyi, iyi olan İngilizce seviyenizi de etkin kullanabiliyor olmayı gerektirmektedir. Bu yüzden çevrenizde size yol gösterecek profesyonellerden oluşmuş bir kadroya ihtiyacınız olacak. İşte bu noktada yurtdışında Toefl hazırlık kursları devreye giriyor. 

Sadece Toefl değil, TOEIC, IELTS, CELTA gibi diğer sınav hazırlık programlarına da sahip ve alanında deneyimli eğitmenlerin bulunduğu dil okulları sınav sokorunuzda artışı garantileyecek bir eğitim sistemine sahiptir. Yurtdışında üniversite eğitimi almadan önce de yurtdışında İngilizce konuşulan ve yaşanan bir ülkede kendinizi test etmiş olacaksınız. 

Yurtdışında Toefl hazırlık kursu veren dil okulları

Kaplan
EC
LSI
Stafford House
St. Giles
Kings
ILAC
Eurocentres
ILSC

okulları Yurtdışında Toefl hazırlık kursu veren dil okullarının başında gelmektedir. Ülke, şehir, süre ve bütçe tercihlerinize göre çok fahda farklı alternatifler bulunmaktadır. 

Yurtdışında Toefl hazırlık kursu avantajları

 • Toefl kursunu İngilizcesi ana dil olan bir ülkede almak her şeyden önce sizin bu işi ne kadar önemsediğinizi ve ciddiye aldığınızı gösterecektir. 
 • Yurt dışında okumak gibi büyük bir amaç için hareket edecek kişi, Toefl sınavı gibi bir anahtarı riske atmamalıdır. 
 • Yurtd ışında sizi çevreleyecek insanların İngilizce konuşuyor olması çok büyük avantajdır, özellikle Listening, Reading, Speaking pratiği yapacağınız dolu dolu bir çok ortam olacaktır. Hatta pratik yapamayacağınız bir ortam  bulunmamaktadır. 
 • Yurtdışında Toefl hazırlık kursu kadroları alanında uzman ve donanımlı kişilerdir. Tescilli başarıları ve referanslarıyla sizin de isteğiniz olduğu sürece yüksek başarı vaat etmektedirler. 
 • Yurtdışında üniversite okuma hedefinizden önce yurt dışında eğitim alarak ne denli başarılı olabileceğinizi görme fırsatı elde edeceksiniz. 
 • Birebir bir çok eneme sınavına uzmanlar eşliğinde girecek ve kendinizi gerçek anlamda test etme şansı bulacaksınız
 • İngilizceyi sadece öğrenmeyecek aynı zamanda yaşayacaksınız
 • Yurtdışında Toefl hazırlık kursu alan ve bu işe odaklanmış arkadaşlarınızla çalışma grupları kurarak seviyenizi muhafaza edebilir veya ilerletebilirsiniz

Yurtdışında Toefl hazırlık kursu fiyatları

Yurtdışında Toefl hazırlık kursu fiyatları, ülkeye, okula, ve süreye göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda birlikte çalıştığımız iki okul için Amerika’da San Diego şehrinde 8 haftalık Toefl hazırlık kursu fiyatları verilmiştir. Farklı ülkelerde farklı şehirlerde ve okullarda, farklı sürelerde fiyatlar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.  

 

 www.kaplaninternational.com/tr

Şehir: San Diego

Genel ücretler:

Okul kayıt ücreti: 185 USD

Konaklama yerleştirme ücreti: 50 USD

Hızlı posta ücreti: 75 USD

 

Program:

8 hafta haftalık 20 ders + 7 seans K Plus kulüpleri eğitim ücreti: 3.720 USD ***Promosyonlu ücret: 2.604 USD

Promosyon: 30 Mart tarihine kadar kayıt bildirilmesi durumunda %30 indirim mevcuttur.

 

Konaklama:

8 hafta tek kişilik oda yemeksiz öğrenci yurdu(Bay Pointe Evleri) konaklama ücreti: 4.240 USD

8 hafta iki kişilik oda yemeksiz öğrenci yurdu konaklama ücreti: 2.080 USD

Not: 22 Haziran-24 Ağustos tarihleri arasında öğrenci yurdu konaklama ücretine ise 30 USD yüksek sezon artışı eklenecektir.

 

Genel Toplam:

8 hafta eğitim + 8 hafta tek kişilik öğrenci yurdu konaklama + Genel ücretler: 7.154 USD

8 hafta eğitim + 8 hafta çift kişilik öğrenci yurdu konaklama + Genel ücretler: 4.994 USD

 

 

*** Yüksek sezon artışları genel toplama eklenmemiştir.

www.lsi.edu/tr/

Şehir: San Diego

 

Genel Ücretler:

Okul kayıt ücreti: 150 USD

Konaklama yerleştirme ücreti: 90 USD

Hızlı posta ücreti: 65 USD

 

Program:

8 hafta haftalık 25 ders eğitim ücreti: 3.136 USD***Promosyonlu ücret: 2.352 USD

Promosyon: 30 Nisan tarihine kadar kayıt bildirilmesi durumunda %25 indirim mevcuttur.

 

Konaklama:

8 hafta yemeksiz tek/çift  kişilik oda öğrenci yurdu(Vantaggio State-Large oda)  konaklama ücreti: 2.350 USD

Not: Temmuz-Ağustos tarihleri arasında seçtiğiniz yurda göre değişen yoğun sezon artışları eklenecektir. Bu konuda okuldan teyit alınması gerektiği için lütfen danışmanınızla iletişime geçiniz. Ortalama 100 USD.

Ayrıca Yurdun 500 USD’lik depozitosu vardır.Çıkışınızda iade edilecektir. Girişte yapılacak temizlik için 1 kereye mahsus (Large oda için ) 60 USD ödenecektir.

 

Genel Toplam:

8 hafta eğitim + 8 hafta tek / çift kişilik oda öğrenci yurdu konaklama + Genel ücretler: 5.007 USD

 

*** Yüksek sezon artışları genel toplama eklenmemiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yüksek Lisans Sınav Rehberi


Yüksek Lisans Sınav Rehberi

Yüksek Lisans Sınav Rehberi Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak birçok öğrencinin hedefleri arasında. Kariyerine farklı bir ülkede yön vermek isteyen, dil gelişimini en üst düzeye


Devamını Oku>>

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.