fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Sosyal Güvenlik Numarası SSN

sosyal güvenlik numarası,  Amerika’da yasal olarak çalışma izni bulunan Amerika vatandaşlarına, kalıcı oturum izni bulunanlara ve Work and travel gibi geçici çalışma izni bulunan kişilere verilen 9 haneli bir numaradır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından her birey için yalnızca bir kez çıkar ve sosyal güvenlik numarası bulunan bir kişi artık Amerika’da vergi sistemine dahil edilmiş demektir.

İlk kez 1935 yılında Amerika’lılara verilen sosyal güvenlik numarasının amacı, çalışanların sosyal güvenlik sistemi ödemelerini kontrol etmekti. Daha sonra yasal çalışma izni olan ama Amerika vatandaşı olmayanlara da verilmeye başlanan numara ile çalışan bireylerin vergilerinin kontrol edilmesi de amaçlanmıştır.

YYYY / GG / SSSS şeklinde verilir.

Y yer anlamındadır, ilk verilen SSN’ler hangi eyalet ve şehirde veriliyorsa o kodu içeriyordu, şu anda bu uygulama yoktur.
G Grup numarasıdır;
S ise seri numarasıdır.

Work and Travle öğrencileri için Sosyal Güvenlik Kartı önemi

Work and travel öğrencileri geçici çalışma izni veren J-1 vizesi ile Amerika’ya giderler. Yasal olarak çalışacakları işyeri öğrencilerden Sosyal Güvenlik Ofisine giderek bu karta başvurmalarını ister. Sosyal güvenlik kartına başvuru yapmadan öğrenciler işe başlayabilirler fakat nihayetinde bu numarayı almaları gerekmektedir. Öğrenciler çalışırken federal ve state başta olmak üzere bazı vergiler öderler ve bu vergilerin IRS tarafından işlenebilmesi için, katılımcının sosyal güvenlik kartı ile sisteme girişinin yapılmış olması gerekir.

Nasıl başvurulur?

Öğrenciler Sosyal güvenlik kartına başvuru yapabilmesi için öncelikle SEVIS aktivasyonu yaptırması gerekmektedir. SEVIS aktivasyonu hakkında bilgi almak için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

SEVIS AKTIVASYONU NEDIR NASIL YAPILIR?

SEVIS aktivasyonunu tamamlayan öğrenci en yakındaki sosyal güvenlik ofisine gitmelidir. Sosyal güvenlik ofisine giderken;

DS-2019 belgesi
Vizeniniz bulunduğu pasaport
SEVIS dekontu
SSN mektubu

yanınızda bulunmalıdır.

Kartınız başvurudan sonra belirtiğiniz adrese 3 hafta içerisinde posta yoluyla gönderilir. Sosyal güvenlik numarasının bulunduğu kartı alan kişi imzalamalı, fotoğrafını çekmeli ve kimse ile gerekmedikçe numarasını ve kartını paylaşmamalıdır.

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.