fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Kanada’da Sertifika ve Diploma

Kanada’da Sertifika ve Diploma

 

Sertifika ve diploma programları denildiği zaman birçok öğrencinin aklına Kanada ilk sırada gelecektir. Kaliteli eğitimi ve yaşam koşullarıyla Kanada son yıllarda Kanada’da Sertifika ve Diploma programına katılacak öğrenciler için oldukça uygundur.

Kanada’da sertifika programları genel olarak 6 ay ile 1 sene arasında değişiklik göstermektedir. Bu programlara kabul alabilmek için uluslararası geçerliliği olan IELTS ya da TOEFL gibi sınavlardan yeterli puan alınması gerekir. Dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler öncesinde dil eğitimi alarak eksikliklerini tamamlayıp çeşitli programlara dahil olabilirler.

Kanada’da Sertifika ve Diploma programları çoğunlukla kariyer koleji olarak bilinen kurumlarda verilir. Bu kurumlar hem Kanadalı öğrencilerin hem de yabancı öğrencilerin oldukça ilgi gösterdiği kaliteli eğitim merkezleridir. Bunun dışında devlet okullarında da sertifika ya da diploma programları öğrencilere sunulmaktadır.

Öğrenciler devlet okullarında aldıkları eğitimin ardından Kanada’da 1 yıl boyunca oturum ve çalışma iznine sahip olabilirler. Buna OPT ismi verilir. Bunun dışında bazı programlar öğrencilere co-op ismi verilen maaşlı olarak staj imkânı da sunmaktadır.

Kanada’da sertifika ya da diploma programları teorik bilginin yanı sıra sonrasında çalışma izni ya da staj imkânı da vermesiyle iş dünyasının pratik kısmı için de oldukça önemlidir. İş ve ticaret merkezi olan Toronto’da daha çok business ağırlıklı programlar varken, Vancouver ise özellikle Turizm ve Konaklama hizmetleri sertifikaları noktasında öğrencilere çeşitli programlar sunar.

Kanada’da Yaşam ve Konaklama

Kültürel çeşitliliği, sıcakkanlı sevecen insanları, eğitim kalitesi ve doğal güzellikleriyle Kanada dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasında her zaman ilk sıralarda yer alır. Güney komşusu olan Birleşik Devletler ile kıyaslandığı zaman Kanada’da yaşam maliyetleri daha uygun olacaktır. Konaklama noktasında öğrenciler genellikle paylaşımlı daireleri ya da öğrenci yurtlarını tercih etmektedir. Bir öğrencinin yaklaşık konaklama gideri aylık 800 – 1000 CAD arasında değişiklik gösterir. Öğrencilerin ortalama olarak 400 CAD kadar da yaşam masrafları için ayırması beklenir.

Kanada Vizesi

Kanada’da öğrenci vizesi olarak iki tip vize vardır;

Temporary Resident Visa (Short-Term study)- Geçici Öğrenci Ziyaretçi Vizesi:

Kanada’da alınacak olan eğitim süresi eğer 6 ay veya daha az ise bu vize türüne başvuru yapılır. Temporary Resident Visa ile pasaportunuza basılacak olan vize süresi genellikle pasaport bitiş tarihinize kadardır. Talep edilen süre ne olursa olsun öğrencilerin bu vize ile maksimum 180 gün kalış izni olmaktadır.

Study Permit- Öğrenci Vizesi:

Kanada’da 24 hafta üzerinde eğitim almayı planlayan öğrencilerin başvuru yapması gereken vize türdür. Sertifika ya da diploma programına katılacak öğrenciler bu vize türüyle işlem yapmalıdır.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Kanada’da Sertifika ve Diploma, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!