fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Avustralya’da Sertifika ve Diploma

Avustralya’da Sertifika ve Diploma

 

Akademik üstünlüğü ile haklı bir üne sahip olan Avustralya, eğitim süresinde de yaşanabilecek en iyi yerdir. Avustralya’da alacağınız eğitim size daha iyi bir kariyer ve yaşam olanakları, dünya çapında kariyer seçenekleri ve uluslararası düzeyde tanınan nitelikler ve becerilerle birlikte sınırsız bir gelecek sağlayacaktır.

Güney yarım kürede yer alan teknoloji, madencilik, tarım ve hayvancılık konularında gelişmiş bu ülkede bir sertifika veya diploma programı almak kariyer hayatınızda bir ayrıcalık yaratabilir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanan Avustralya tüm bir kıtayı kaplayan dünyadaki tek ülkedir.

Avustralya’da sertifika programları çoğunlukla Business College’lar ve TAFE olarak adlandırılan iki yıllık meslek yüksek okulları tarafından düzenlenmektedir. En yaygın olarak alınan diploma programları Turizm, IT ve İşletme alanındadır. Ayrıca TAFE’ler bünyesinde çok değişik alanlarda mesleki sertifika alanları bulmak mümkündür. Pek çok okulda sertifika programları standart bir program izlemektedir. Program süreleri 5 haftadan 3 yıla kadar uzayabilir. Programların içerikleri ve seviyeleri Certificate, Diploma ve Advanced Diploma olarak yükselmektedir.

TAFE (Technical and Further Education- Teknik ve İleri Derecede Eğitim) ve VET (Vocational Education and Training – Mesleki Eğitim ve Öğretim) kurumları üniversite okumadan meslek hayatına atılmak isteyen kişilerin tercih ettiği kurumlardır. Avustralya’da VET ve TAFE bir sektör haline gelmiştir ve oldukça kaliteli eğitimler vermektedir. Çünkü Avustralya’da VET sektörü devlet ve endüstrinin iş birliğiyle ilerler. Avustralya hükumeti iş gücünü artırmak için bu sektöre oldukça destek vermektedir.

Avustralya’da sertifika ve diploma programları Türk öğrenciler için son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle dil eğitimi ve sonrasında yapılan diploma programları vasıtasıyla öğrenciler Avustralya’da 1 yıl yaşama ve haftada 20 saate kadar çalışma fırsatına sahip olmaktadırlar.

Bu programları bitiren öğrenciler programın ardından üniversite eğitimi görmek isterlerse sertifika programı sırasında aldıkları dersler bazı okullar tarafından kredi olarak kabul edilmektedir.

Programlara katılabilmek için iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak (TOEFL IBT 70/ IELTS 5.5) gerekmektedir. Eğer katılımcı dil bilgisinde yeterli değil ise, gereken seviyeye ulaşmak için en az 3 ay bir İngilizce dil kursuna gitmesi gerekmektedir.

Bazı sertifika programlarına katılım için üniversite diploması ya da ilgili alanda çalışılarak edinilmiş bir iş tecrübesi ön şart olarak sunulmaktadır.

Avustralya’da Yaşam ve Konaklama

Dünyanın büyük ekonomilerinden biri olan Avustralya aynı zamanda da en yaşanılabilir ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Buna karşın, eğitim ücretleri olarak İngiltere ya da Birleşik Devletler kadar pahalı olduğunu söylenemez.

Avustralya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yıllık ortalama 30.000 AUD civarında bir parayı eğitim ücreti olarak ayırması gerekmektedir. Bunun dışında, veterinerlik ve tıp gibi bölümlerin ücretleri daha da yüksek olabilmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi Avustralya’da da eğitim ücretleri noktasında Avustralya vatandaşları ve yabancı uyruklu öğrenciler arasında eğitim ücreti noktasında fark vardır.

Avustralya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için bir diğer önemli gider kalemi de konaklama olacaktır. Konaklama ücretleri bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Öğrenci yurtları genellikler haftalık olarak 90-300 AUD, evler ise genellikle haftalık olarak 250-350 AUD arasında değişik gösterir. Öğrenciler paylaşımlı evlerde kalarak konaklama masraflarını kısabilirler.

Avustralya eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için sağlık sigortasını zorunlu kılmaktadır. OSHC ismi verilen sağlık sigortası için de bir lisan öğrencisi üç yıllık süre zarfında 2.000 AUD civarında para ödemektedir. Yeme-içme, ulaşım ve sosyal yaşam giderleri için de öğrencilerin aylık yaklaşık olarak 900-1000 AUD arasında bir miktarda bütçe ayırması gerekmektedir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Avustralya’da Sertifika ve Diploma, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!