fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Amerika’da Sertifika ve Diploma

Amerika’da Sertifika ve Diploma

 

Amerika’da sertifika ve diploma programları oldukça popülerdir. Lisans ya da yüksek lisans için yeterli bütçeye ya da zamana sahip olmayanlar, farklı bir alanda uzmanlaşmak isteyenler için sertifika ve diploma programları çok güzel alternatifler sunmaktadır.

Amerika’da hemen hemen her alanda sertifika ve diploma programları sunulmaktadır. Bu programlar yalnızca mesleki anlamda uzmanlaşmak için değil aynı zamanda da İngilizce dil gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Programlara dahil olan öğrenciler, kısa bir süre içerisinde eğitimlerini tamamlamakta ve hem İngilizcelerini ileri seviyelere taşımakta hem de bir meslek dalında uzmanlaşmaktadırlar.

Amerika’da sertifika ve diploma programlarına katılabilmek için en az lise mezuniyeti ve iyi seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Programlara katılım şartı olarak uluslararası geçerliliği olan IELTS ve TOEFL gibi sınavlardan yeterli puanları almak gerekir. Dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler dilerlerse öncesinde Amerika’da dil eğitimi alabilirler ve yeterli dil seviyesine sahip olduktan sonra programlara dahil olabilirler.

Amerika’da sertifika ve diploma programları ünlü üniversitelerin bünyesinde sunulmaktadır. Program çeşitliliği ve süreleri seçilecek kuruma göre değişiklik göstermektedir. 3 ay gibi kısa süreli sertifika ve diploma programları olduğu gibi 9 aylık bir süreye uzayan sertifika ve diploma programları da mevcuttur.

Amerika’da sertifika programlarının bazıları yasal olarak öğrencilere yarı zamanla çalışma imkânı da tanımaktadır. 9 ay ve üzeri programlarda ise öğrenciye OPT (Optional Practical Training) ismi verilen staj imkânı da program bitiminde 12 ay boyunca tam zamanlı olarak sunulabilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Amerika’da sertifika ve diploma programları öğrencilere kariyer anlamında yeni kapılar açacağı gibi, onların dil becerilerini geliştirmeleri ve pratik düzeyde iş dünyasının içinde bulunmalarını sağlamaları açısından oldukça önemlidir.

Amerika’da Yaşam ve Konaklama

Amerika’da yaşam ve konaklama koşulları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Çok geniş bir coğrafya üzerinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyanın her yerinde olduğu gibi şehir merkezleri diğer bölgeler göre pahalıdır.

Amerika’da sertifika ve diploma programlarına katılacak öğrencileri için konaklamalar aile yanı, yurt konaklama ve öğrenci evi gibi çeşitli şekillerde sunulmaktadır. En çok tercih edilen konaklama türü genellikle aile yanı olmakla birlikte, üniversite kampüslerinde eğitim alacak öğrenciler için yurt konaklama da uygun bir opsiyon olarak görülebilir.

Yaşam ve konaklama giderleri çeşitlilik göstermektedir. Bu noktada önemli olan bütçe doğrultusunda bir planlama yapmak ve geçirilecek zamanı ona göre değerlendirmek olacaktır. Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bütçe noktasında öğrencilere profesyonel bir planlama yapmakta ve onları en doğru şekilde yönlendirmekteyiz.

Amerika’da Çalıştığımız Okullar

OkulLokasyon
UC Los Angeles Extension (UCLA)Los Angeles
UC San Diego Extension (UCSD)San Diego
Baruch College (CUNY)New York

Amerika Vizesi

Amerika Vizesi başvurusu yapmak ve vize almak, belli kurallar çerçevesinde yapıldığında, kolay bir işlemdir. Vize başvurusu yapmadan evvel mutlaka profesyonel bir destek alınmalıdır. Yanlış vize başvuruları ve vize reddi almak başka bir ülke için yapılacak olan vize başvurusunda da olumsuz etki yaratabilir. Amerika’da sertifika ve diploma programlarına katılmak isteyen öğrenciler F-1 vizesine başvurmaktadır. Vize başvurusu yapmadan evvel mutlaka bir eğitim kurumundan kabul alınması ve onun ardından online başvuru yapılması gerekir.

Amerika’da Sertifika ve Diploma programına gidecek bir öğrenci Amerika’da yetkili bir dil okulu tarafından I-20 ismi verilen formu temin etmesi gerekir. Bu belge ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (UCSIS) tarafından onaylı bir dil okulu tarafından verilebilir. Kurallar gereği I-20 isimli form vize görüşme tarihinden maksimum 120 gün önce verilebilir.Bunun yanı sıra, öğrencinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldığı süre boyunca bilgilerinin saklandığı SEVIS isimli sisteme kayıt yaptırmalıdır. SEVIS sistemine kayıt vize görüşmesinden en az 3 gün önce yapılmalıdır. Amerika’da dil okulları için SEVIS kayıt ücreti 200 USD olarak belirlenmiştir.

Vize randevu ücreti olan 160 USD’nin de Amerikan Büyük elçiliği ya da Konsolosluğu’nun bağlı olduğu bankaya vize görüşmesinden evvel ödenmesi gerekir.

Programa katılmak için Amerikan Büyük elçiliği ya da Konsolosluğunda yapılacak olan vize görüşmesinin olumlu sonuçlanması belli başlı şartlara bağlıdır. Yüz yüze yapılacak görüşme esnasında öğrencinin belgeleri kontrol edilir, gidiş amacına yönelik sorular sorulur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam ve öğrenim masraflarını karşılayacak maddi yeterliliğinin olup olmadığına bakılır. En önemlisi de Amerika’da dil eğitimi almak isteyen bir öğrencinin ülkesine geri dönüş niyetinin tam olarak anlaşılması olacaktır.

Programa katılabilmek için alınacak olan Amerika Vizesi ile ilgili olarak daha detaylı bilgiyi ve vize hazırlık sürecini öğrenciler danışmanlarımıza ulaşarak öğrenebilir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Amerika’da Sertifika ve Diploma, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!