fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Polonya’da Tıp Eğitimi Almak


Polonya uygun yaşam koşulları ve eğitim maliyetleri, Avrupa Birliği’nde yer alması ve kaliteli eğitim veren üniversiteleriyle uluslararası öğrencilerin üniversite eğitimi noktasında tercih ettiği ülkelerden biridir. Türk öğrenciler arasında da oldukça popüler olan Polonya mühendislikten sosyal bilimlere, sanat bölümlerinden sağlık bölümlerine kadar öğrencilere geniş bir program seçeneği sunmaktadır. Bu yazımızda Polonya’da Tıp Eğitimi Almak, Polonya’da Tıp Eğitimi veren üniversiteler ve neden Tıp Eğitimi için Polonya’yı tercih etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Polonya’da Tıp Eğitimi

Polonya’da tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Başvuru yapmadan evvel Türk öğrencilerden Türkiye’de herhangi bir yerleştirme sınavına dahil olunması beklenmez. 

Başvuru yapmak için aranan ön koşul öğrencinin lise mezunu olmasıdır.

Fakat üniversiteler kendi bünyesinde öğrenciler için Biyoloji, Kimya ve Matematik ağırlıklı giriş sınavları yaparlar.

Bu sınavlardan başarılı olan öğrenciler Polonya’da Tıp Eğitimi almaya hak kazanır.

Neden Polonya’da Tıp Eğitimi ?

Polonya’da Tıp Eğitimi almak için, ülkenin yerel dili olan Lehçeyi bilmenize gerek yoktur.

Birçok üniversite yüzde yüz İngilizce eğitim veren programlar sunmaktadır.

Polonya'da Diş Hekimliği Eğitimi

Polonya üniversiteleri eğitim ve araştırmaya önem verir. Eğitim kalitesi oldukça yüksek olan üniversitelere sahip ülkede eğitim almak prestijlidir.

İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler için üniversiteler bünyesinde hazırlık eğitimi mevcuttur.

Avrupa Birliği’nde yer alan Polonya’dan alınan diplomalar uluslararası olarak tanınır ve AB içerisinde de geçerlidir.

Polonya’da eğitim, yaşam ve konaklama maliyetleri oldukça uygundur.

Polonya'da Tıp Eğitimi Almak

Polonya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

1. Jagiellonian Üniversitesi

Polonya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Jagiellonian Üniversitesi Tıp eğitimini yüzde yüz İngilizce olarak sunmaktadır. Üniversitede tıp eğitimi 6 yıl sürer ve öğrencilerin kabul alabilmesi için 100 sorudan oluşan bir giriş sınavında başarılı olmaları beklenir. Dünya üniversite sıralamaları kriterlerinden Times Higher Education, CWTS, URAP ve QS sıralamalarında üniversite ilk 1000’de yer almaktadır.

2. Gdansk Tıp Üniversitesi

1945 yılında kurulan üniversite Polonya’nın kuzeyinde yer almaktadır.

Üniversitede tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Giriş sınavıyla birlikte kabul vermektedir.

Yazılı ve sözlü bölümden oluşan sınavda öğrencilerin Biyoloji ve Kimya yetenekleri ölçülür. Üniversite dünya üniversite sıralamaları kriterlerinden CWTS’ye ve URAP’a göre ilk 1000’de yer almaktadır.

Polonya'da Tıp Eğitimi Almak

Polonya'da Tıp Eğitimi Almak

3. Wroclaw Tıp Üniversitesi

5 fakülteden oluşan üniversitede Tıp, Diş Hekimliği bölümleri İngilizce olarak verilmektedir. Tıp eğitimi 6 yıl sürer. Wroclaw Tıp Üniversitesi’nin Tıp eğitimi için giriş sınavı yoktur. Öğrencileri lise not ortalamasına bakılarak kabul verilir. Öğrencilerin, Biyoloji, Kimya, Matematik ve Fizik notlarının yüksek olması gerekmektedir.

4. Varşova Tıp Üniversitesi

Polonya’nın en eski ve en köklü üniversitelerinden olan Varşova Tıp Üniversitesi, 1950 yılında ayrı bir üniversite olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Üniversite tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Lise not ortalaması ve giriş sınavına tabi tutularak öğrencilere kabul verilir. Dünya üniversite sıralamaları kriterlerinden CWTS’ye URAP’a göre üniversite ilk 1000’de yer almaktadır.

Polonya'da Tıp Eğitimi Almak

Tıp İngilizcesi

5. Lozd Tıp Üniversitesi

Polonya’nın en büyük tıp üniversitelerinden bir olan Lodz Tıp Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. Üniversitede tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Lise not ortalaması ve online olarak gerçekleştirilen giriş sınavı ile öğrencilere kabul verilir. Dünya üniversite sıralamaları kriterlerinden CWTS’ye ve URAP’a göre üniversite ilk 1000’de yer almaktadır.

6. Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi

1950 yılında ayrı bir üniversite olarak faaliyet göstermeye başlayan üniversite Poznan şehrinde yer almaktadır. Üniversitede tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Öğrencilere fizik, kimya, biyoloji ağırlıklı yazılı bir sınav ve sözlü mülakat yapılır. Dünya üniversite sıralamaları kriterlerinden CWTS’ye ve URAP’a göre üniversite ilk 1000’de yer almaktadır.

Polonya’da Tıp Eğitimi almak ve danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz! Bilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Polonya'da Tıp Eğitimi Almak

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.