fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Polonya’da Mimarlık Eğitimi

Polonya, özellikle son yıllarda, Türk öğrencilerin üniversite eğitimi almak için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Polonya’da üniversite okumak için öğrencilerin Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmesi gerekmez. Öğrenciler, eğer gerekli dil yeterliliğine sahiplerse, lise diplomalarıyla direk olarak üniversite başvurusunda bulunabilirler. Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerin başında da Mimarlık gelmektedir. Kaliteli eğitim veren teknik üniversiteler ile ön plana çıkan Polonya, Polonya’da Mimarlık Eğitimi almak isteyen öğrenciler için İngilizce dilinde eğitim imkanı sunmaktadır.

Polonya’da Mimarlık Eğitimi veren üniversiteler teknik üniversite ya da teknoloji üniversitesi olarak geçerler. Aşağıda Polonya’da Mimarlık Eğitimi veren üniversiteleri görebilirsiniz.

Varşova Teknoloji Üniversitesi 

Varşova Teknoloji Üniversitesi Polonya’nın en eski teknik üniversitesidir. 180 yıldır mühendislik eğitimi veren üniversite teknolojinin teknik anlamda gelişmesi oldukça büyük oranda katkıda bulunmuştur. Üniversite yetkilileri ve akademik personeli her zaman kaliteli eğitim vermek için uğraş gösterirler. Açılan yeni bölümlerle, oluşturulan laboratuvarlarla ve endüstri ilişkileriyle Varşova Teknoloji Üniversitesi gelenek ve modernliğin birleştiği bir üniversite olarak tanımlanabilir.

Varşova Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi

Varşova Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi 4 yıl (8 Dönem) sürmektedir. İngilizce dilinde eğitim sunan bölüm öğrencilerden giriş şartı olarak minimum B2 düzeyinde İngilizce bilgisi ister. Ayrıca, üniversitenin mimarlık lisans bölümü için giriş sınavı şartı da vardır. Giriş sınavı Skype üzerinden online olarak geçer ve iki bölümden oluşur. İlk bölümde öğrencilerin İngilizce ve Matematik becerileri ölçülür. İkinci bölüm ise  Bireysel Mimarlık Sınavı olarak geçer. Yani, yetenek sınavıdır.

Poznan Teknoloji Üniversitesi

Poznan Teknoloji Üniversitesi temellerini, 1919 yılında kurulan Makine Mühendisliği Eyalet Okulu’ndan alır.  Üniversitenin hedefi, toplum ve ekonomiye dayanan, araştırmayı ve teknolojik gelişmeleri seven kaliteli mühendisler yetiştirmektir. 10 farklı bölümden oluşan Poznan Teknoloji Üniversitesi’nin 21,000 lisans ve 1,600 yüksek lisans öğrencisi, yaklaşık olarak da 1,300 akademik personeli bulunmaktadır.

Poznan Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi

Poznan Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi 3,5 yıl (7 Dönem) sürer. İngilizce dilinde eğitim veren bölüm giriş şartı olarak minimum B2 düzeyinde İngilizce bilgisi ister. Poznan Teknoloji Üniversitesi giriş şartı olarak öğrencilerden portfolyo istemektedir. Portfolyo gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

*6 tane çizim (2 natürmort, 2 mekan kompozisyonu, 2 yerel mimari eser çizimi) (Çizimler kalemle kağıt üzerine olacak, dijital çizim olmayacak. 50×70 ebatında, JPEG formatında ve 300 DPI)

Lodz Teknoloji Üniversitesi

Polonya’nın en büyük üçüncü şehri olan Lodz’ta yer alan Lodz Teknoloji Üniversitesi 1945 yılında kurulmuştur. 9 fakültesi bulunan üniversitenin 20,000 üzerinde öğrencisi ve 1,500 üzerinde de akademik personeli bulunmaktadır.

Lodz Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi

Lodz Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi 4 yıl (8 Dönem) sürmektedir. İngilizce dilinde eğitim veren bölüm, giriş şartı olarak öğrencilerden minimum B2 düzeyinde İngilizce bilgisi ister. Üniversite ayrıca giriş şartı olarak çizim sınavı yapmaktadır. 5 saat süren sınavda öğrencilerin verilen iki konu üzerine çizimler yapması beklenir.

Krakow Teknoloji Üniversitesi

1946 yılında kurulan Krakow Teknoloji Üniversitesi 70 yıldan fazla deneyimle eğitim veren bir teknik üniversitedir. 2008 yılında Polonya’da Newsweek dergisi tarafından Polonya’nın en iyi teknik üniversitesi olarak gösterilmiştir. İş verenler tarafından da prestijli bir üniversite olarak adlandırılan Krakow Teknoloji Üniversitesi, piyasanın ihtiyaçlarına göre yüksek kalitede ve araştırmaya dayalı bir eğitim vermektedir.

Krakow Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi

Krakow Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Lisans Eğitimi 3,5 yıl (7 Dönem) sürmektedir. Giriş şartı olarak minimum B2 düzeyinde İngilizce isteyen bölüm ayrıca öğrencilerden portfolya da görmek istemektedir. Portolyo gereksinimleri aşağıdaki gibibir.

*2 tane serbest teknikli çizim (Çizimler şu geometrik şekil içermeli; küp, silindir, piramit, koni, külah, prizma, küboid vs.)
*1 tane serbest teknikli mekansal çizim
*2 tane mimari eser çizimi
*3 tane mimarı fotoğraf
*3 tane teknik çalışma (Bilgisayar ya da multimedya teknikleriyle ilgili herhangi bir konuda olmalıdır.)

Polonya’da Mimarlık Eğitimi ile ilgili danışmanlık hizmeti almak için bilgi istek formu doldurabilir ya da 0850 480 46 76 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.